Pārlekt uz galveno saturu

Nemierīgo kāju sindroms (jauniešiem)

Vai kādreiz ir tā, ka nezini, kur likt kājas? Tā, ka vajag sevi „iekratīt miegā”? Šķiet, ka kājas tirpst, pa tām skrien skudriņas? Jo vairāk centies nomierināties, jo sliktāk jūties?

placeholder
Izveidots: 30. maijs, 2022. gads
Atjaunots: 31. maijs, 2023. gads

Kas ir nemierīgo kāju sindroms, un kā tas rodas?

Nemierīgo kāju sindroms ir nepārvarama vēlme kustināt kājas. To bieži vien pavada arī nepatīkamas sajūtas, piemēram, tirpšana, spiešana, skudriņas, plēšana, kas pastiprinās, kad sēdi vai guli mierīgi, bet samazinās pie kustībām. Šīs sajūtas parasti visvairāk var novērot, ilgi sēžot, piemēram, sēžot skolā, braucot mašīnā vai pirms gulētiešanas. Tā veidojas apburtais loks: jo vairāk vēlies nomierināties, lai aizmigtu, jo vairāk sāp kājas. Lai nepatīkamās sajūtas mazinātu, jākustas, bet tas atkal traucē aizmigt... Tas var būt pat tik traki, ka vienīgais, ko vari darīt, ir piecelties un staigāt pa istabu vai arī kājas noberz līdz asinīm. Iespējams, kāds ir pamanījis, ka tu naktī bieži spārdies, tāpēc guli mazāk nekā vajadzētu vai gribētos.

Attēls
Nemierīgo kāju sindroms

Ne vienmēr var saprast, kādēļ veidojas nemierīgo kāju sindroms. Sava loma ir ģenētiskajiem faktoriem. Tas nozīmē, ka, iespējams, līdzīgas sajūtas ir vai kādu reizi bijušas, piemēram, kādam no taviem vecākiem vai vecvecākiem. Simptomus var pastiprināt zems dzelzs līmenis asinīs vai kofeīnu saturošu produktu lietošana, kā arī daži medikamenti, piemēram, antihistamīni (pretalerģijas zāles) vai daži antidepresanti, piemēram, fluoksetīns. Nemierīgo kāju sindromu var izraisīt arī citas slimības, piemēram, cukura diabēts un nieru slimības.

 

Ko darīt?

Ja tev ir nemierīgo kāju sindroms, dodies pie ģimenes ārsta vai pediatra! Ārsts varētu tev ieteikt veikt asins analīzes, lai pārbaudītu dzelzs līmeni. To nosaka, pārbaudot feritīnu. Ja tas ir kaut vai normas robežās, bet zems (zemāks par 50), tad ārsts tev ieteiks lietot dzelzs preparātus vairākus mēnešus. Pārrunā ar ārstu arī savu ēdienkarti, jo dzelzi uzņemam ar uzturu.

Šie ieteikumi var palīdzēt samazināt nemierīgo kāju sindroma rašanās iespēju:

  • Vakaros izvairies no kofeīnu saturošu produktu, piemēram, kafijas, enerģijas dzērienu, kolas, šokolādes, dažādu tēju lietošanas, jo kofeīns var pastiprināt simptomus;
  • Regulāri nodarbojies ar fiziskajām aktivitātēm, bet ne tieši pirms gulētiešanas;
  • Ievēro labu miega higiēnu;
  • Nelieto medikamentus, kas simptomus pastiprina. Pirms pārtrauc lietot medikamentus, noteikti parunā ar savu ārstu!

Mirklī, kad jūti nepatīkamās sajūtas kājās, vari pamēģināt:

  • Masēt kājas;
  • Ieiet karstā vannā;
  • Uz kāju muskuļiem uzlikt aukstas vai karstas kompreses ;
  • Novērst uzmanību ar citām lietām, piemēram, skatīties filmu ;
  • Nodarboties ar dažādām relaksācijas metodēm, piemēram, jogu vai taiči;
  • Pastaigāt vai izstaipīt kājas.

Tēma

Miegs jauniešiem

Miegam ir būtiska nozīme cilvēka labsajūtas un veselības uzturēšanai un veicināšanai. Pusaudžu gadi ir pārmaiņu laiks – un miegs nav izņēmums.

Atsauces

Mindell JA & Owens JA (2015). A Clinical Guide to Pediatric Sleep: Diagnosis and Management of Sleep Problems, 3rd ed. Philadelphia: Lippincott Williams & Wilkins

Nathional Health Service. Restless Legs Syndrome

Arthur S. Walters, David Gabelia, Birgit Frauscher, Restless legs syndrome (Willis–Ekbom disease) and growing pains: are they the same thing? A side-by-side comparison of the diagnostic criteria for both and recommendations for future research, Sleep Medicine, Volume 14, Issue 12, 2013, Pages 1247-1252.

Mindell JA & Owens JA (2015). A Clinical Guide to Pediatric Sleep: Diagnosis and Management of Sleep Problems, 3rd ed. Philadelphia: Lippincott Williams & Wilkins