Pārlekt uz galveno saturu

Ko darīt, ja bērns saslimis

Padomi, kā rīkoties dažādās situācijās, kad bērns pēkšņi saslimis.

Attēls
berns-saslimis
Izveidots: 22. Jūnijs, 2022. gads
Atjaunots: 9. Septembris, 2022. gads

Bieži bērnu veselību iespējams uzlabot ar ģimenes ārsta vai dežūrārsta palīdzību mājas apstākļos, tāpēc piedāvājam vēlreiz iepazīties ar mūsu izstrādātajiem padomiem, kā rīkoties dažādās situācijās.

Pediatram biežāk uzdotie jautājumi

Bērns vairākas reizes dienā vemj? Piedāvāju ēdienu, bet atsakās no tā. Ko darīt?

Neēdiniet un nelieciet bērnam ēst, kamēr turpinās vemšana. Varat piedāvāt ēdienu brīdī, kad vemšana nav atkārtojusies divas līdz četras stundas un bērns pats vēlas ēst. Piedāvājiet bērnam padzerties maziem malciņiem. Minimālais šķidruma daudzums: pusi no bērna svara kilogramos pārrēķiniet mililitros un šādu daudzumu piedāvājiet ik pēc 5 minūtēm.

Pēc aktīvas atpūtas laukos bērnam kājas ir kā nosētas ar insektu kodumiem. Tie ļoti niez. Kā labāk palīdzēt? Kas mazina niezi?

Nomazgājiet koduma vietu un pēc iespējas ātrāk uzlieciet aukstu kompresi, lai apsārtums neizplatās. Dariet to vismaz trīs līdz piecas reizes dienā. Lai mazinātu niezi, uz vietām var uzklāt antihistamīna gēlu. Ja nieze ir intensīva, var iedot bērnam antihistamīna preparātu. Bērniem devu aprēķina, vadoties pēc svara. Ja ir jautājumi par zāļu lietošanu, vajadzētu  konsultēties ar ģimenes ārstu vai farmaceitu.

Pēc peldes jūrā bērns raud un bieži aiztiek kreiso ausi. Ir aizdomas, ka sāp austiņa. Ko darīt?

Iedodiet bērnam kādu no pretsāpju līdzekļiem, piemēram, paracetamolu vai ibuprofēnu, devu nosakiet atbilstoši bērna svaram un vecumam. Guļus stāvoklis var pastiprināt sāpes ausīs, tāpēc pieceliet bērnu pussēdus. Silta, sausa komprese var atvieglot sāpes (esiet uzmanīgi, neapdedziniet bērna ādu ar karstu kompresi). Auss ejā neko ievietot nedrīkst, tāpat nedrīkst tīrīt auss eju. Nepieļaujiet ūdens iekļūšanu ausī.

Bērnam ir divi gadi, ir augsta temperatūra (38,5), kas nepāriet jau dienu. Nepalīdz ne ibuprofēns, ne paracetamols. Vai man vērsties slimnīcā?

Ieteicams rūpīgi izlasīt katra medikamenta lietošanas instrukciju. Devu visprecīzāk aprēķināt, ņemot vērā ne tikai vecumu, bet arī bērna ķermeņa masu. Nereti tieši neatbilstoša  medikamenta deva ir īstais iemesls, kāpēc temperatūra nemazinās. Temperatūras pazemināšanās par vienu grādu ir uzlūkojama kā labs efekts. Ja bērns starplaikos, kamēr temperatūra nav augsta, spēlējas un jūtas omulīgi, satraukumam nav iemesla.

Meitai ir trīs gadi,  bieži ir caureja un sāpes vēderā. Nepāriet jau otro dienu, kā rīkoties?

Caureja bieži ilgst vairākas dienas.  Ja tā turpinās ilgāk par 14 dienām, nepieciešama papildu izmeklēšana. Bērnam jāpiedāvā dzert – ik pēc maza brītiņa pa malciņam, mazās devās. Jāseko līdzi, cik bieži bērns urinē. Kamēr caureja turpinās, ārsts var ieteikt kādu no medikamentiem, kas to mazina. Rūpīgi jāievēro roku un virsmu higiēna.

Spēlējoties pagalmā, bērnam rokā iedzēla bite. Sakostā vieta ir sapampusi un sāp. Ko darīt?

Pēc iespējas ātrāk izvelciet dzeloni no koduma vietas. Nomazgājiet koduma vietu un uzlieciet aukstu kompresi, lai mazinātu sāpes. Dariet to vismaz trīs līdz piecas reizes dienā vairākas dienas pēc kārtas. Ieteicams uz koduma vietas uzsmērēt kādu antihistamīna gēlu un lietot antihistamīna preparātu. Tā devu nosaka  atbilstoši bērna vecumam un svaram. Bērnu nevajadzētu likt karstā vannā, kā arī vēlams neuzturēties saulē. 

Bērnam ir  seši gadi, uz rokas uzlija karsta tēja. Kā rīkoties applaucējumu gadījumā?

Applaucējuma vieta 5 – 10 minūtes jātur zem tekoša un vēsa ūdens strūklas. Pēc tam šai vietai vajag uzlikt slapju un vēsu dvieli. Bērnam vajadzētu iedot  sāpes mazinošu līdzekli – ibuprofēnu vai paracetamolu, devu nosaka atbilstoši bērna svaram un vecumam. Sazinieties ar ģimenes ārstu arī tad, ja applaucējums ir neliels. Ja ģimenes ārsts nav pieejams, zvaniet uz Ģimenes ārstu konsultatīvā tālruņa numuru vai Bērnu slimnīcas pediatram.

Pēc dienas jūrā bērns jūtas saguris un viņam ir slikta dūša. Vai tā varētu būt pārkaršana? Ko darīt?

Ieteicams bērnam uz pieres un krūtīm uzlikt vēsu un mitru kompresi. Pieri, kaklu un krūtis var arī apslacītu ar vēsu ūdeni. Jācenšas radīt vēja plūsmu, kas atdzesē. Svarīgi, lai bēns var  pagulēt vēsumā un dzert daudz ūdens.

Attēls
minimālā šķidruma daudzuma aprēķināšana

Saistītās diagnozes

Saistītās ārstu specialitātes

Tēma

Bērna attīstība

Kas būtu jāzina un kam būtu jāpievērš īpaša uzmanība, lai veicinātu sava bērna vispusīgu attīstību, tā, lai viņš gūtu panākumus dzīvē.

Mazuļa aprūpe

Mazuļa aprūpe ietver ne tikai atbilstoša uztura, apģērba un mājokļa nodrošināšanu, bet arī bērna veselības aprūpi, izglītošanu un audzināšanu.

Drošība

Dažādas nelaimes notiek arī tad, ja vecāki ir rūpīgi un uzmanīgi. Pieaugušie spēj pasargāt bērnus, radot viņiem drošu vidi un novēršot iespējamas traumas un riskus.

Saistītās apakštēmas