Pārlekt uz galveno saturu

Svešķermenis ausī

Bērni ir ziņkārīgi un viņiem patīk eksperimentēt, tāpēc pasaules iepazīšanas rezultātā nereti ausī nokļūst svešķermenis – poga, pērlīte, ēdiens u.c.

Attēls
bērna auss
Izveidots: 18. maijs, 2022. gads
Atjaunots: 11. janvāris, 2023. gads

Vecākiem bērniem biežāk ausī mēdz ierāpot kāds kukainis. Ne vienmēr bērns atzīstas, ka iebāzis kaut ko ausī un bieži svešķermenis ir gadījuma atradne.

Kas liecina par iespēju, ka bērna ausī ir svešķermenis?

  • Sūdzības par auss sāpēm, trokšņiem ausī, dzirdes pasliktināšanos.
  • Izdalījumi no auss vai nepatīkama smaka.
  • Ja ārējā auss ejā ielien vai ielido kukainis, kas turpina kustēties auss ejā - kutinoša sajūta un nepatīkams troksnis ausī.

Kā rīkoties?

1. Ja svešķermeni redzi gliemežnīcas rajonā, taču neesi pārliecināts, ka to vari izvilkt, nemēģini to darīt! Neprasmīgs mēģinājums izvilkt svešķermeni var rezultēties tā vēl nokļūšanā vēl dziļāk auss ejā. Ja redzi svešķermeni un zini, ka vari to izvilkt, neiebīdītu svešķermeni vēl dziļāk un neradītu vēl lielākus auss savainojumus, neizmantojiet asus priekšmetus.

2. Ja bērns sūdzas par sāpēm, ir jāiedod pretsāpju medikaments vecumam un svaram atbilstošā devā.

3. Ja ausī ir kukainis – iepilini auss ejā dažus pilienus ūdens vai eļļas, iespējams, kukainis uzpeldēs (bungplēvītei jābūt veselai);

4. Ja ausī ielikta mazā podziņbaterija (daudzu bērnu rotaļlietu un nelielu elektroierīču sastāvdaļa), nekavējoties jādodas uz slimnīcu! Šāda baterija var radīt auss ejas apdegumu.

Gadījumā, ja ausī ir svešķermenis, primāri jāvēršas pie ģimenes ārsta, kurš veiks auss apskati ar speciālu aparātu – otoskopu, bet gadījumā, ja ģimenes ārsts nav pieejams, jāvēršas pie otorinolaringologa (ausu, kakla, deguna) ārsta.

Saistītās diagnozes

Saistītās ārstu specialitātes

Saistītās apakštēmas