Pārlekt uz galveno saturu

Priekšlaikus un ar zemu dzimšanas svaru dzimušu mazuļu vakcinācija

Priekšlaicīgi dzimušie bērni - dzimuši  pirms 37.gestācijas nedēļām, ir ar īpaši augstu risku smagai infekcijas norisei un būtiskām fona saslimšanām, kas infekcijas gadījumā noritēs vēl smagāk un var būt dzīvību apdraudošas. Īpaši augsts saslimšanas risks ir <28. gestācijas nedēļām dzimušajiem.

Attēls
Vakcinācija
Izveidots: 26. jūlijs, 2022. gads
Atjaunots: 17. februāris, 2023. gads

Šai riska grupai raksturīga nepietiekoša imūnās sistēmas aizsardzība un nenobriedums, taču neskatoties uz šo īpatnību, ir apmierinoša antivielu veidošanās pēc vakcinācijas. Sākotnēji no mātes caur placentu iegūtās antivielas (pasīvā imunitāte) pakāpeniski izzūd un šo bērnu nenobriedusī vai naivā imūnā sistēma pati par sevi nenodrošina pilnvērtīgu aizsardzību pret infekcijas slimībām.  Tādēļ jo svarīgāka ir aktīvās imunitātes veidošana, ko iegūst veicot vakcināciju.

Tāpat šiem mazuļiem nepārtraukti ir ciešs kontakts ar personām, kuras ikdienā par tiem rūpējas - vecāki, vecvecāki, brāļi/māsas, aizbildņi, audzinātāji, auklītes, ārsti, medmāsas, kā arī vēlāk ir ciešs kontakts pašu bērnu starpā. Tikko dzimušos un zīdaiņus ar infekcijas slimībām visbiežāk inficē tieši apkārt cieši esošie ģimenes locekļi un citi pieaugušie.

Diemžēl bieži dažādu, visbiežāk nepamatotu, iemeslu dēļ šiem trauslajiem bērniem netiek nodrošināta iespēja veikt savlaicīgu imunizāciju. Jaundzimušie, zīdaiņi un mazie bērni ir galvenās Imunizācijas kalendāra un citu vakcinācijas rekomendāciju mērķa grupas.

Visas rutīnā (NIP- nacionālā imunizācijas programmā) iznēsātiem bērniem rekomendētās vakcīnas ir drošas un efektīvas arī priekšlaicīgi dzimušajiem, zema dzimšanas svara dzimušajiem (<2,500 g) un pat ļoti zema dzimšanas svara dzimušajiem (<1,500 g). Priekšlaicīgi un ar zemu dzimšanas svaru dzimušiem bērniem svarīgi imunizācijas programmā paredzēto vakcināciju uzsākt nekavējoties, īpaši, ja šie bērni ir medicīniski stabili un vakcinācijai nav absolūtas kontrindikācijas - vakcinācija jāveic atbilstoši hronoloģiskajam, nevis koriģētajam vecumam!

Ļoti būtiski nekavēties ar pirmās, otrās un trešās konkrētās vakcīnas devas veikšanu, jo šo bērnu imūnās sistēmas šūnām ir nepieciešams atkārtoti saņemt signālus par katru antigēnu, lai sasniegtu pietiekamus un noturīgus antivielu līmeņus un šie bērni nodrošinātu savu aizsardzību pret šīm konkrētajām infekcijām.

Lielākiem priekšlaicīgi dzimušajiem bērniem imūnās sistēmas atbilde uz vakcināciju ir tāda pati kā laikā dzimušiem bērniem. Samazināta imūnā atbilde varētu būt bērniem, kuri dzimuši <28–32 gestācijas nedēļām, tādēļ dažām no paredzētajām vakcīnām var būt nepieciešams veikt vairāk primārai imunizācijai nepieciešāmās devas kā lielākiem bērniem, piem. Pneimokoku vakcīnai.

Ģimenes Vakcinācijas centrs (BVC) kopā ar Follow up programmu ir izveidojis ceļvedi un uzsācis sadarbības programmu savlaicīgai priekšlaikus dzimušo bērnu vakcinācijai, lai pēc iespējas labāk pasargātu mazuli no infekcijas slimībām un to izraisītajām sekām.

Saistītās ārstu specialitātes

Tēma

Vakcinācija

Vakcinācija aizsargā cilvēkus pret nopietnām un dzīvībai bīstamām infekcijas slimībām, piemēram, gripu, difteriju, stingumkrampjiem, garo klepu, masalām, epidēmisko parotītu, masaliņām, meningokoku infekciju, invazīvu pneimokoku infekciju, poliomielītu un citām.

Mazuļa aprūpe

Mazuļa aprūpe ietver ne tikai atbilstoša uztura, apģērba un mājokļa nodrošināšanu, bet arī bērna veselības aprūpi, izglītošanu un audzināšanu.