Pārlekt uz galveno saturu

Akomodatīva ezotropija

Akomodatīvā ezotropija jeb refraktīvā ezotropija ir viens no visbiežāk sastopamajiem šķielēšanas veidiem bērnībā.

Attēls
redze
Izveidots: 5. septembris, 2022. gads
Atjaunots: 17. novembris, 2022. gads

“Ezotropija” nozīmē šķielēšanu uz iekšu, savukārt “akomodatīvs” nozīmē spēju piemēroties apstākļiem, šajā gadījumā – fokusējot acis. Uzskata, ka šāda veida šķielēšana sastopama 2 % pasaules iedzīvotāju. Parasti to konstatē pacientiem ar mērenu tālredzību. Patiesībā lielākā daļa bērnu ir tālredzīgi, bet vairums no viņiem nešķielē. Bērniem, kuri cieš tikai no nelielas tālredzības, nepieciešams pielikt mazu piepūli, lai skaidri redzētu. Pacientam fokusējot acis, tās konverģē jeb saiet kopā. Pārmērīga konverģence, kas saistīta ar fokusēšanos, lai pārvarētu tālredzības radītu redzes kļūdu, var izraisīt binokulārās (saistīts ar abām acīm) kontroles zudumu un izraisīt šķielēšanas attīstību.

Pilna akomodatīva jeb tālredzības radīta šķielēšana

Šķielēšana parasti sākas pēc viena gada vecuma un vēlāk kļūst pastāvīga. Tas var notikt gan pakāpeniski, gan pēkšņi. Pilna akomodatīvā šķielēšana ir saistīta ar augstu tālredzību: +3,00 dioptrijas (D) vai lielāku. Izkoriģējot tālredzību, visos skata virzienos novēro normālu redzi ar abām acīm (skat. 1. attēlu). Ārstēšana – pilna redzes korekcija. Operācija nav nepieciešama.

Attēls
ezotropija

1. attēls. Zēns ar akomodatīvu ezotropiju, uzliekot pilnu tālredzības korekciju.

Daļēji akomodatīva jeb tālredzības radīta šķielēšana

Novērojama visu laiku un palielinās, fokusējot redzi. Redzes korekcija samazina šķielēšanu (izteiktāk tālumā), bet ne pilnībā. Šķielēšanas labošanas operāciju iesaka veikt kosmētiskos nolūkos.

Pārmēru spēcīga konverģence jeb periodiski uz iekšu vērsts acu skatiens

 Vecāki ievēro, ka bērna acu skatiens ir vērsts uz iekšu brīžos, kad bērns skatās tuvumā (uz objektu ar smalkām detaļām). Ārstēšana – bifokālu briļļu nēsāšana, ar kuru palīdzību var redzēt gan tuvumā, gan tālumā. Ar laiku pakāpeniski samazina līdz monofokālai (tikai tāluma) korekcijai.

Saistītās ārstu specialitātes

Reddy, A.K., Freeman, C.H., Paysse, E.A., Coats, D.K. (2009). A data-driven approach to the management of accommodative esotropia. American Journal of Ophthalmology, 148: 466–470.

Rutstein, R.P. (2008). Update on accommodative esotropia. Optometry, 79: 422–431.

Accommodative Esotropia - American Association for Pediatric Ophthalmology and Strabismus (aapos.org)

Accommodative Esotropia - EyeWiki (aao.org)