Pārlekt uz galveno saturu

Trešā nerva parēze, paralīze

Galvaskausa trešais nervs atbild par lielāko daļu muskuļu, kas nodrošina acu kustības. . Ekstraokulāro muskuļu paralīze, ko izraisa viena vai visu minēto galvaskausa nervu bojājumi, rada vienas vai abu acu nespēju rotēt kopā ar otru aci.

Attēls
redze
Izveidots: 20. septembris, 2022. gads
Atjaunots: 12. decembris, 2022. gads

Trešais, ceturtais un sestais galvaskausa nervs atbild par ekstraokulāro muskuļu kustībām. Šie muskuļi nodrošina, lai acs ābols būtu pareizi novietots orbītā. Ekstraokulāro muskuļu paralīze, ko izraisa viena vai visu minēto galvaskausa nervu bojājumi, rada vienas vai abu acu nespēju rotēt kopā ar otru aci. Trešā nerva paralīzi izraisa šī nerva vai tā atzara bojājums.

Galvaskausa trešais nervs atbild par lielāko daļu muskuļu, kas nodrošina acu kustības. Šie muskuļi ir atbildīgi par acs pagriešanu uz iekšpusi, acs virzīšanu uz augšu un uz leju, kā arī acs pagriešanu uz augšu un ārpusi virzienā uz ausi. Tāpēc šī nerva bojājums var izraisīt nespēju normāli kustināt acis. Turklāt šis nervs apgādā arī augšējā plakstiņa muskuli, tam pievienojas parasimpātiskās šķiedras, kas atbild par muskuļiem, kuri nodrošina zīlītes sašaurināšanos.

Trešā nerva paralīzes izraisītie acu kustību ierobežojumi parasti ir tik smagi, ka pacients nespēj saglabāt normālu acu stāvokli, skatoties taisni uz priekšu, tāpēc rodas šķielēšana un attēla dubultošanās. Tā kā trešais nervs kontrolē tik daudz muskuļu, šī nerva parēze var izraisīt pilnīgu vai daļēju acu muskuļu paralīzi. Pilnīga acu muskuļu paralīze parasti noved pie acu novirzes uz ārpusi un leju, bet daļēja paralīze – pie acu pagriešanas uz ārpusi. Tāpat pilnīga acu muskuļu paralīze visbiežāk izraisa pilnīgu plakstiņa aizvēršanos, bet daļēja paralīze – acs plakstiņa noslīdēšanu (skat. 1. att.).

Attēls
Trešā nerva parēze

 1. attēls. Paciente ar daļēju trešā nerva paralīzi kreisajā acī

Saistīto simptomu saraksts

Cēloņi

Trešā nerva paralīze var būt iedzimta (43 %) vai iegūta. Iedzimtas paralīzes cēlonis parasti nav nosakāms. Iespējamie iegūtas paralīzes iemesli:

  • dzemdību trauma;
  • galvas trauma;
  • infekcija;
  • vakcinācija;
  • migrēna;
  • smadzeņu audzējs;
  • asinsvada sieniņas paplašināšanās galvas smadzenēs (aneirisma);
  • cukura diabēts;
  • paaugstināts asinsspiediens.

Ārstniecība, simptomu mazināšana

Diemžēl iedzimtas trešā nerva paralīzes ārstēšana vēl nav atklāta. Ja paralīze ir iegūta, ārstēšana ir atkarīga no cēloņa. Ja nervu nospiež audzējs vai aneirisma, var veikt ķirurģisku operāciju, lai mazinātu spiedienu uz nervu un veicinātu dzīšanu. Lai samazinātu vai novērstu attēla dubultošanos un uzlabotu acu stāvokli, rekomendē:

  • redzes terapiju, lietojot brilles;
  • vienas acs aizlīmēšanu (oklūzija), lai uzlabotu redzi ar abām acīm;
  • prizmatisko korekciju (īpašas lēcas, ko izraksta redzes speciālisti), lai samazinātu vai novērstu dubultošanos;
  • acu muskuļu operāciju, lai atjaunotu acu stāvokli;
  • plakstiņu operāciju, lai novērstu plakstiņa noslīdējumu.

Redzes terapija ir efektīva ārstēšanas iespēja dažiem pacientiem ar trešā nerva paralīzi, jo tā var palīdzēt uzlabot acu kustības un redzi ar abām acīm kopā.

Saistītās ārstu specialitātes

Apakštēma

Redze

Redzes sajūtas sniedz informāciju par priekšmetu formu, lielumu, krāsu un dod organismam iespēju pareizi orientēties ārējās vides apstākļos.

Hamed, L.M. (1991). Associated neurologic and ophthalmologic findings in congenital oculomotor nerve palsy. Ophthalmology, 98 (5): 708–14.

Miller, N.R. (1977). Solitary oculomotor nerve palsy in childhood. American Journal of Ophthalmology, 83 (1): 106–11.

Singh, A., Bahuguna, C., Nagpal, R., Kumar, B. (2016). Surgical management of third nerve palsy. Oman Journal of Ophthalmology, 9 (2): 80–86.

Third Nerve Palsy - Optometrists.org (skatīts 08.09.2021)

Oculomotor nerve palsy - Wikipedia (skatīts 08.09.2021)