Pārlekt uz galveno saturu

Gūžu locītavu ultrasonogrāfija zīdaiņiem

Ultrasonogrāfija (USG) ir droša, nekaitīga un nesāpīga izmeklēšanas metode, kurā pacienta orgānu vai ķermeņa daļu attēlu iegūšanai izmanto ultraskaņas viļņus.

placeholder
Created: 4. oktobris, 2022. gads
Atjaunots: 4. oktobris, 2022. gads

Ultrasonogrāfijas iekārtas kamera ir zonde jeb tā saucamā „galviņa”, ko ārsts novieto tieši uz ādas. Šī zonde raida ultraskaņas viļņus, kas atstarojas no bērna ķermeņa orgāniem un ekrānā veido attēlu. Izmeklējuma laikā uz ādas uzsmērē speciālu želeju, kas uzlabo ultraskaņas pārvadīšanu.

Kad USG izmeklējums nepieciešams?

Šo izmeklējumu nozīmē jaundzimušajiem, lai atklātu gūžu locītavu problēmas (displāziju). Gūžu locītavu displāzijas riska grupā pacienti ietilpst šādos gadījumos:

  • ja grūtniecības laikā konstatēta nepareiza augļa guļa (tūpļa guļa),
  • ja pacients ir no vairāku augļu grūtniecības,
  • ja bijis samazināts augļūdeņu daudzums,
  • ja kādam ģimenē bijusi iedzimta gūžas displāzija.

Gūžu locītavu patoloģijas biežāk skar pirmdzimtos un meitenes.

Kad nedrīkst veikt USG izmeklējumu?

Situāciju, kad medicīnisku iemeslu dēļ nedrīkst veikt USG izmeklējumu, praktiski nav.

Kādu informāciju sniedz USG izmeklējums?

Šajā izmeklējumā tiek izvērtētas un izmērītas zīdaiņa gūžu locītavas, lai savlaicīgi konstatētu to patoloģiju, izvērtēta iegurņa kaulu attīstība un noteikts augšstilba kaula galviņas novietojums.

Ja bērnam savlaicīgi – līdz 6. nedēļai (vēlākais, līdz 12. nedēļai) – atklāj locītavas displāziju, atjaunot anatomiski pareizu stāvokli ar izciliem rezultātiem iespējams arī bez ķirurģiskas iejaukšanās.

Izmeklējuma norise un laiks

Ultrasonogrāfijas laikā vecāki drīkst atrasties izmeklējuma telpā kopā ar mazuli.

Ārsts pa soļiem izskaidros izmeklējuma gaitu un palūgs izģērbt zīdaini tā, lai būtu atbrīvots (pieejams) gūžu rajons. Izmeklējumam izmanto īpašu fiksējošu gultiņu, kurā vecāks nogulda bērnu uz sāna, lai ierobežotu kustīgumu, uzlabotu izmeklējuma kvalitāti un nodrošinātu izmeklējuma standartizāciju. Kad bērniņš ir apguldīts, ārsts uzziedīs nelielu daudzumu silta gela gūžu rajonam un veiks izmeklējumu – ar zondi (tā saucamo „galviņu”) apskatīs locītavu, uzņems kvalitatīvus attēlus un veiks mērījumus. Gels nav alerģisks vai toksisks un ir viegli izmazgājams gadījumā, ja nokļūst uz drēbēm. Ārsts izmeklēs abas gūžas, tāpēc bērniņu vajadzēs pagriezt uz otriem sāniem. Pēc izmeklējuma un mērījumu veikšanas ārsts izskaidros izmeklējuma rezultātus.

Izmeklējums aizņem līdz 10 minūtēm.

Attēls
Gūžu locītavu ultrasonogrāfija zīdaiņiem

Kā sagatavoties USG izmeklējumam?

Bērniņš jutīsies labāk, ja būs paēdis un tīrās autiņbiksītēs. Cita veida sagatavošanās izmeklējumam nav nepieciešama.

Kas jāņem vērā pēc izmeklējuma?

Pacientam nav jāievēro īpašs režīms.