Pārlekt uz galveno saturu

Miega mioklonijas jeb ķermeņa daļas noraustīšanās

Mioklonija ir pēkšņa, nekontrolēta kādas ķermeņa daļas noraustīšanās, kas ilgst mazāk nekā vienu sekundi. Mioklonijas var būt arī sērijveida, bet parasti nav ritmiskas. Ir dažādi miokloniju veidi – gan fizioloģiski, gan patoloģiski.

Attēls
miega mioklonijas
Izveidots: 13. jūlijs, 2022. gads
Atjaunots: 21. marts, 2023. gads

Vecākus mēdz sabiedēt mioklonijas, kas vērojamas, kad mazulis jau ir iemidzis. Tās sākas 1.–16. dzīves dienā. Labdabīgas jaundzimušā miega mioklonijas skar 2% mazuļu. Šajā gadījumā neritmisku, bet bieži vien sērijveida raustīšanos var novērot pārmaiņus dažādās ķermeņa daļās. Bieži provocējošs faktors ir iemigušā mazuļa šūpošana. Labdabīgās jaundzimušo miega mioklonijas parasti izzūd līdz trīs mēnešu vecumam, retāk turpinās līdz desmit mēnešu vecumam. Miega miokonijas ir neepileptisks lēkmjveida notikums.

Atšķirībā no epileptiskām mioklonijām, fizioloģiskās redzamas tikai miegā un izzūd, tiklīdz bērnu pamodina. Turpretī epileptisku vai citas izcelsmes patoloģisku miokloniju gadījumā raustīšanās turpinās arī tad, ja sērijas vidū bērnu pamodina.

Fizioloģiskās mioklonijas ir nekaitīgas un nekādi netraucē mazulim augt un attīstīties. Ja tomēr ir šaubas un gribas dzirdēt profesionāļa viedokli, vēlams šīs kustības nofilmēt. Ideāli, ja video redzams, kā bērnu pamodina raustīšanās sērijas laikā, lai redzētu, vai raustīšanās turpinās.

Saistītās apakštēmas

Epilepsijas lēkmes

Epileptiska lēkme rodas galvas smadzeņu nervu šūnu īslaicīgu darbības traucējumu rezultātā.

Atsauces
  1. Aicardi's Diseases of the Nervous System in Childhood, 4th Edition - Edited by Alexis  Arzimanoglou, Anne O'Hare, Michael V Johnston,  Robert Ouvrier - London: Mac Keith Press, 2018, pp 1496, ISBN: 978-1-90996280-4.
  2. Principles and Practice of Child Neurology in Infancy, 2nd Edition – Edited by Colin Kennedy - London: Mac Keith Press, 2020, pp 552, ISBN: 978-1-91161-00-1.
  3. International League Against Epilepsy. Epilepsy Mimics – Available at: https://www.epilepsydiagnosis.org/epilepsy-imitators.html; Updated March 30, 2020. Accesssed on 03.10.2021.