Pārlekt uz galveno saturu

Ģimenes vakcinācijas centrs

Centra speciālisti palīdzēs pieņemt izsvērtus lēmumus imunizācijas procesā, ņemot vērā gan valsts programmā noteiktos principus un starptautiskās rekomendācijas, gan cilvēka ar veselības  stāvokli saistītos riskus un vajadzības.

Attēls
Ģimenes vakcinācijas centrs
Izveidots: 26. jūlijs, 2022. gads
Atjaunots: 22. septembris, 2023. gads

Ģimenes vakcinācijas centrs ir vadošais imunizācijas centrs Latvijā, kura speciālisti ir kompetenti risināt arī sarežģītus vakcinācijas gadījumus kā bērniem, tā grūtniecēm un citiem pieaugušajiem.

Centra speciālisti palīdzēs pieņemt izsvērtus lēmumus imunizācijas procesā, ņemot vērā gan valsts programmā noteiktos principus un starptautiskās rekomendācijas, gan cilvēka ar veselības  stāvokli saistītos riskus un vajadzības. Vakcinācija tiek nodrošināta ar jebkuru Eiropas Zāļu Aģentūrā reģistrēto vai Zāļu valsts aģentūrā apstiprināto vakcīnu.

Konsultācijas un vakcināciju Ģimenes vakcinācijas centrā nodrošina arī priekšlaikus dzimušiem bērniem, grūtniecības laikā, ceļotājiem, kā arī dažādu riska grupu un hronisku slimību pacientiem, t.sk. situācijās, kad ir kavēts vai nepabeigts vakcinācijas process pret kādu no infekcijām.

Papildus konsultācijām un vakcinācijas vizītēm, Ģimenes vakcinācijas centrs aktīvi izglīto sabiedrību un kolēģus, nodrošinot zinātniski pamatotu informāciju par vakcinācijas aktualitātēm, kā arī aktīvi piedalās imunizācijas jomas zinātniskajos pētījumos.  

Tāpat Ģimenes vakcinācijas centra speciālisti sniedz konsultācijas veselības nozares ekspertiem un politikas veidotājiem sabiedrības imunizācijas jautājumos. Piemēram, kopā ar Veselības ministrijas, Latvijas Slimību profilakses un kontroles centra, Nacionālā veselības dienesta un citu sabiedrības veselības iestāžu un organizāciju pārstāvjiem piedalās dažādu imunizācijas pakalpojumu, sadarbības un projektu sagatavošanā un realizēšanā.

Informatīvie materiāli

Vakcināciju sastāvs

Mūsdienu vakcīnu sastāvdaļu saraksts patiešām ir iespaidīgi īss. Jo īpaši, ja to salīdzina ar ikdienā aizvien biežāk ienākošo pārtiku, kosmētiku un citiem līdzekļiem, kur sastāvdaļu saraksts ir gana iespaidīgs.

Vakcinācijas kontrindikācijas un piesardzības pasākumi

Kontrindikācija nozīmē, ka vakcīnas saņēmēja organisma īpatnību dēļ nedrīkst vai nav vēlams izmantot kādu vakcīnu. Kontrindikāciju neievērošana paaugstina būtisku nevēlamu notikumu risku un var izraisīt reakcijas, no kurām iespējams izvairīties.

Priekšlaikus un ar zemu dzimšanas svaru dzimušu mazuļu vakcinācija

Priekšlaicīgi dzimušie bērni - dzimuši  pirms 37.gestācijas nedēļām, ir ar īpaši augstu risku smagai infekcijas norisei un būtiskām fona saslimšanām, kas infekcijas gadījumā noritēs vēl smagāk un var būt dzīvību apdraudošas. Īpaši augsts saslimšanas risks ir <28. gestācijas nedēļām dzimušajiem.