Pārlekt uz galveno saturu

Optometrists

Optometrists ir primārās aprūpes speciālists, kas nodarbojas ar profesionālu acs un redzes sistēmas aprūpi.

Attēls
optometrists
Izveidots: 14. janvāris, 2022. gads
Atjaunots: 16. janvāris, 2023. gads

Optometrists ir primārās aprūpes speciālists, kas nodarbojas ar profesionālu acs un redzes sistēmas aprūpi, ieskaitot redzes optisko defektu korekciju, kontaktkorekcijas lietošanas apmācību, optisko materiālu izplatīšanu, acu slimību diagnostiku un aprūpi, kā arī redzes sistēmas rehabilitāciju. Optometristi ir apmācīti izrakstīt briļļu un kontaktlēcu korekciju redzes uzlabošanai. Strādājot kopā ar oftalmologu, optometrists sagatavo pacientu oftalmologa izmeklēšanai, veicot redzes, binokulāro un citu redzes funkciju izmeklēšanu.  

Kā sagatavoties vizītei

Ja cilvēks lieto brilles, kontaktlēcas vai citus optiskos palīglīdzekļus (piem., vājredzīgi cilvēki), vēlams uz vizīti paņemt tos līdzi. Jāpaņem līdzi arī jebkādus acīm veiktos izmeklējumus (OCT, redzes lauki utml.), kā arī citu speciālistu izrakstus, ja tas varētu būt saistīts ar redzi vai redzes izmaiņām (piem., neirologs).

Jāpaņem līdzi ārsta nosūtījums un brilles. Ja bērnam ir 3-5 gadi, var mājās mācīt grozīt E burtiņu (atkārtojot ar savu E burtiņu virzienu, ko mamma rāda ar savu E burtu). Ja tā ir pirmreizēja šķielēšanas konsultācija, var līdzi paņemt bildes kurās skaidri redzams, kādos brīžos un kura acs šķielē. Būtu labi, ja vecāki zinātu vai ģimenē kādam ir šķielēšana vai stipra optiskā korekcija.

Pirms vizītes vecāki mājās pirmsskolas bērnus var sagatavot redzes speciālista apmeklējumam, stāstot par potenciālo vizītes gaitu - ka rādīs visādas bildītes, būs jānosauc; ka skatīsies actiņas, ka iespējams actiņās būs jāpilina.

Vizītes norise

Optometrists-ortoptists veic redzes noteikšanu un šķielēšanas leņķa izvērtēšanu bērniem sākot no gada vecuma. Sadarbībā ar oftalmologu ķirurgu tiek lemts par ķirurģisko ārstēšanu, kā arī pēcoperācijas apsekošana un nepieciešamības gadījumā pacients turpina acu vingrinājumus ar regulārām kontrolēm pie optometrista- ortoptista. Komandā ar ārstējošo ārstu tiek noteikts ambliopo pacientu oklūziju režīms ar regulārām redzes asuma pārbaudēm pie optometrista.

Optometrists sagatavos pacientus oftalmologa vizītei vai oftalmologa vizīšu starplaikos sekos pacienta redzes attīstībai, šķielēšanas leņķa izmaiņām, briļļu vai kontaktlēcu valkāšanai un acs veselībai.

Optometrista vizītē ietilpst:

  • Anamnēzes ievākšana;
  • Novērtē pacienta redzes asumu tuvumā un tālumā ar un bez korekcijas, izvērtē kopredzi, stereoredzi un citas  redzes funkcijas (akomodāciju, konverģenci)
  • Novērtē šķielēšanas lēnķi tuvumā un tālumā, inkomitantas šķielēšanas gadījumā šķielēšanas leņķi mēra 3,  5 vai 7 skata virzienos
  • Ja nepieciešams, piemēro redzes terapiju, sastāda redzes treniņu programmu un apmāca veikt redzes vingrinājumus; konsultē tuvredzības progresēšanas kontroles un citos aktuālos redzes un korekcijas jautājumos;
  • Konsultē pacientus par redzes higiēnu, darba režīmu un darba vietas iekārtošanu (ergonomiku)

Ja rodas aizdomas par kādu acu saslimšanu, optometrists nosūta pacientu pārbaudīt acu veselību pie oftalmologa (acu ārsta), kas nosaka diagnozi un lemj par turpmāko ārstēšanu.

Jāieklausās vizītes laikā teiktajā un jāievēro uzdevums – acs līmēšana ciet vai treniņi. Ja uzdotais ir piemirsies, tas vienmēr tiek uzrakstīts arī konsultanta slēdzienā, kas tiek dots uz rokām. Ja acīs ir ticis pilināts, tad plata zīlīte var saglabāties arī nākamajā dienā. Pēc pilināšanas visu vakaru bērns nedaudz sliktāk redz tuvumā (būtu jāņem vērā, ja visi mājasdarbi vēl nav izpildīti).

Simptomu saraksts, ar kuriem mēdz vērsties pie šī speciālista

Informatīvie materiāli