Pārlekt uz galveno saturu

Aizcietējumi zīdaiņiem

Pirmo dzīves mēnešu laikā vēdera izejas biežums ar mātes pienu barotiem bērniem var būt gan pēc katras ēdienreizes, gan arī vienu reizi nedēļā, bet to nevar dēvēt par aizcietējumu.

Attēls
aizcietejums zidainim
Izveidots: 12. janvāris, 2022. gads
Atjaunots: 3. maijs, 2023. gads

Vēdera izejas biežums un konsistence ir atkarīga no bērna vecuma un uztura īpatnībām. Pirmajās dzīves nedēļās zīdaiņiem var būt šķidras konsistences vēdera izeja četras un vairākas reizes dienā, bet ekskluzīvi zīdītiem bērniem (saņem tikai mātes pienu un 4.–6. dzīves nedēļā sāk saņemt arī vienu tējkaroti zivju eļļas dienā vai kādu citu produktu, kas satur D vitamīnu) pēc katras ēdienreizes. Līdz aptuveni četru gadu vecumam vēdera izeja nostabilizējas, un vēders iziet 2–3 reizes dienā, vēdera izejas konsistence ir mīksta un formēta.

Simptomu apraksts

Zīdaiņiem aizcietējumi var izpausties ne tikai kā reta un apgrūtināta vēdera izeja, bet arī ar tādām papildu pazīmēm kā nemiera epizodes, kliegšana, muguras izliekšanās, samazināta apetīte un/vai pāragra sāta sajūta, izteikta atgrūšana.

Pie zīdaiņu vēdera izejas traucējumiem pieder arī zīdaiņu dishēzija jeb raudāšana un/vai kliegšana vismaz desmit minūtes pirms vēdera izejas. Tas ir funkcionālo gremošanas traucējumu veids, kam pamatā nav nekādas organiskas patoloģijas vai saslimšanas. Tas ir raksturīgi bērniem līdz sešu mēnešu vecumam. Kliegšanai/raudāšanai parasti (bet ne vienmēr) seko pašķidras konsistences vēdera izeja. Vecākiem bieži šķiet, ka bērnu moka aizcietējumi

Kāpēc tā notiek?

Defekācijas (vēdera izejas) aktam pamatā ir divi savstarpēji saistīti procesi: paaugstinās spiediens vēdera dobumā un atslābinās starpenes muskulatūra. Ja pieaugušais cilvēks apzināti sasprindzina vēdera muskulatūru un atslābina anālo slēdzējmuskuli, tad zīdaiņiem dishēzijas gadījumā šie procesi savā starpā nav koordinēti. Bērns kliedzot paaugstina sev spiedienu vēdera dobumā, tādā veidā mēģinot veicināt vēdera izeju, bet atslābināšanas process nenorit tik raiti. Dishēzija nav jāārstē, tā pāriet spontāni. Jācenšas atturēties no klizmām un cita veida rektālas stimulācijas.

Cēloņi

Vēdera izejas biežums un konsistence ir atkarīga no bērna vecuma un uztura īpatnībām.

 Ja bērns saņem barošanu ar adaptēto maisījumu, svarīgi noskaidrot:

  • Vai bērns saņem savam vecumam un svaram pietiekošu maisījuma daudzumu?
  • Vai maisījums tiek pagatavots pareizi un atbilstoši norādījumiem uz iepakojuma?
  • Vai tiešām vēdera izeja ir reta? Pieļaujamais biežums ir vismaz trīs reizes nedēļā, ja nav nekādu citu sūdzību un/vai trauksmes simptomu.

Izmeklējumu apraksts

Ārsts uzklausīs sūdzības un izanalizēs situāciju kopā ar vecākiem, izmeklēs bērnu, tajā skaitā veiks anālā apvidus apskati.

Ārstniecība, simptomu mazināšana

Nepieciešamības gadījumā ārsts koriģēs uzturu, nozīmēs medikamentus vai izmeklējumus ambulatori vai stacionārā.

Informatīvie materiāli

Saistītas tēmas

Mazuļa aprūpe

Mazuļa aprūpe ietver ne tikai atbilstoša uztura, apģērba un mājokļa nodrošināšanu, bet arī bērna veselības aprūpi, izglītošanu un audzināšanu.