Pārlekt uz galveno saturu

Aortas koarktācija bērnam un pusaudzim

Aortas koarktācija ir iedzimta sirdskaite, kas sastopama aptuveni 4 no 10000 dzimušajiem bērniem, nedaudz biežāk zēniem nekā meitenēm.

Attēls
kardio
Izveidots: 7. jūnijs, 2022. gads
Atjaunots: 19. janvāris, 2023. gads

Aortas koarktācija ir sašaurinājums vienā no lielajām artērijām, kas atiet no sirds — aortā, tipiski netālu no artērijas, kas apasiņo kreiso roku un struktūras, ko sauc par arteriālo vadu. Sašaurinājuma dēļ asinis grūtāk nonāk ķermeņa lejasdaļā. Aortas koarktācija reizēm kombinējas ar citām sirds anomālijām, piemēram, divviru aortas vārstuli, aortas vai mitrālā vārstuļa stenozi, kambaru starpsienas defektu. Aortas koarktācija salīdzinoši biežāk sastopama bērniņiem ar dažādām ģenētiskām patoloģijām, piemēram, Viljamsa sindromu un Tērnera sindromu. Retos gadījumos aortas koarktācija var attīstīties kā sekas citai saslimšanai.

Simptomu apraksts

Aortas koarktācijas izpausmes atkarīgas no sašaurinājuma izmēra, kā arī no bērna vecuma. Ja sašaurinājums nav bijis kritisks vai nozīmīgs, tad ilgstoši asins plūsma uz ķermeņa lejasdaļu ir pietiekama, un sirds nav pārslogota, ļaujot bērnam ilgstoši augt bez vai ar mazizteiktiem simptomiem. Šiem bērniem raksturīgs augsts asinsspiediens ķermeņa augšdaļā (labajā vai abās rokās), kas nepadodas ārstēšanai, zems vai neizmērāms asinsspiediens uz kājām, troksnis uz sirds (kreisā pleca virzienā), vājš pulss uz kājām, sāpes kājās pie slodzes, galvassāpes, deguna asiņošanas.

Izmeklējumu apraksts

Pirmā izmeklēšanas metode, kas jāveic, ja aizdomas par aortas koarktāciju ir ehokardiogrāfija, kas apstiprina diagnozi, izvērtē sašaurinājuma smagumu (cik ciešs un cik plašā zonā), novietojumu, kā arī citas iedzimtas sirdskaites un radušās komplikācijas sirdī. Papildus veicama elektrokardiogramma, krūškurvja rentgenogramma, asinsanalīzes, plaši asinsspiediena mērījumi, parasti arī datortomogrāfijas angiogrāfija (rentgenoloģisks izmeklējums ar kontrastvielu, kas ļauj izvērtēt sašaurinājumu vairākos griezienos un 3 dimensijās), asins analīzes, bieži vien arī ģenētiskās analīzes. Atsevišķos gadījumos veicama sirds magnētiskā rezonanse.

Ārstniecība, simptomu mazināšana

Aortas koarktācijas gadījumā jālikvidē sašaurinājums, bērnu un pusaudžu vecumā iespējama ķirurģiska pieeja ​​ veicot griezienu kreisajā sānā zem paduses, izgriež sašaurināto gabalu un asinsvada galus sašuj atpakaļ kopā, reizēm nepieciešams papildu ielāps. Mūsdienās iespējama arī mazinvazīva ārstēšana — caur lielajiem cirkšņa asinsvadiem uz stīgas līdz sašaurinājuma vietai aizvada stentu, kur to izpleš ar balonu, tādējādi izplešot sašaurināto vietu un to nostiprinot. Ja pielietota ārstēšana ar stentu, tad bērnam 6 mēnešus jādzer aspirīns. Pēc operācijas bērnam regulāri jānovērojas pie bērnu kardiologa, jo operācijas vietā var atjaunoties sašaurinājums (rekoarktācija), kas, iespējams, ir jāpaplašina mazinvazīvi, kā arī bērniem ar aortas koarktācjiu dzīves laikā ir biežāk arteriālā hipertensija, kā dēļ var būt vajadzība ilgstoši lietot medikamentus. Aortas koarktācijas pacientiem dzīves laikā ir lielāks risks sirds-asinsvadu sistēmas notikumiem.

Saistītās ārstu specialitātes

Saistītas tēmas

Kardioloģija

Kardioloģija ir medicīnas nozare, kas nodarbojas ar sirds un asinsvadu sistēmas slimību pētniecību, diagnostiku, ārstēšanu, profilaksi un rehabilitāciju.