Pārlekt uz galveno saturu

Atkarenas ausis

Ausis, kuras novietotas vairāk nekā 2 cm attālumā no galvas, tiek uzskatītas par atkarenām. Šādas ausis neveicina dzirdes traucējumus vai kādas citas funkcionālas problēmas.

Attēls
bērna auss
Izveidots: 25. janvāris, 2022. gads
Atjaunots: 17. aprīlis, 2023. gads

Ārējā auss jeb auss gliemežnīca sastāv no ādas, taukaudiem, nelieliem muskuļiem, nerviem, asinsvadiem, limfvadiem, kā arī skrimšļa. Skrimšļa daļa veido auss gliemežnīcas izskatu. Auss gliemežnīca veidojas 4–12 grūtniecības nedēļā. Pēc estētikas vadlīnijām ausis tiek uzskatītas par skaistām, ja tās nav uzkrītošas, neizceļas, to proporcijas atbilst cilvēka sejas citām daļām. Zināma loma ir arī ausu simetrijai gan izmēra, gan formas, gan novietojuma ziņā. Visbiežāk atkarenas ir abas ausis, tomēr dažreiz tikai viena no tām.

Saskaroties ar nepatīkamiem komentāriem vai izsmiešanu no vienaudžu puses, dažreiz bērni un pusaudži vēlas veikt auss gliemežnīcu koriģējošu operāciju. Vispiemērotākais vecums šādai operācijai ir 6–7 gadi, proti, pirms skolas gaitu uzsākšanas. Šajā vecumā auss gliemežnīca ir pietiekami attīstīta, lai veiktu operāciju, un bērns parasti labi izprot operācijas nozīmi un sadarbojas pēcoperācijas periodā. Tomēr auss gliemežnīcas plastiku var veikt arī vēlāk.

Simptomu apraksts

Ausis, kuras novietotas vairāk nekā 2 cm attālumā no galvas.

Attēls
Atkarenas ausis

Cēloņi

Atkarenas ausis visbiežāk ir iedzimta īpatnība, kura novērojama ģimenē vairākās paaudzēs.

Ārstniecība, simptomu mazināšana

Bērniem auss gliemežnīcas plastikas operācija norit vispārējā anestēzijā. Operācijas laikā auss gliemežnīcā tiek veidota padziļināta kroka, tādējādi novirzot to tuvāk galvai. Iespējams koriģēt arī ausu formu, iedzimtas auss gliemežnīcas deformācijas. Aizauss operācijas brūce ir nemanāma un tiek sašūta ar pašuzsūcošiem diegiem, kuri vēlāk nebūs jānoņem, bet apmēram 10 dienu laikā nokritīs no brūces virsmas. Tas pasargās bērnu no nepatīkamām sajūtām pēcoperācijas periodā.

Operācija ilgst 1–1,5 stundu. Parasti pacients tiek izrakstīts no slimnīcas nākamajā dienā pēc operācijas. Divas nedēļas visu diennakti ap galvu jānēsā elastīga lente, lai nodrošinātu labu gliemežnīcas dzīšanu. Pēc tam vēl divas nedēļas elastīgā lente jāuzliek tikai ejot gulēt. Dažas dienas pēc operācijas auss gliemežnīca var būt jutīga, pietūkusi vai zilgana asinsizplūdumu dēļ. Ārsts sniegs jums rekomendācijas par operācijas brūces kopšanu mājās. Četras nedēļas pēc operācijas jāizvairās no fiziskas slodzes, kuras laikā iespējama auss gliemežnīcas nejauša traumēšana.

Saistītās ārstu specialitātes

Apakštēma

Dzirde

Dzirde ir viena no būtiskākajām cilvēka maņām.