Pārlekt uz galveno saturu

Aukslēju mandeļu hipertrofija

Aukslēju mandeļu hipertrofija nozīmē palielinātas aukslēju mandeles.

placeholder
Izveidots: 28. novembris, 2021. gads
Atjaunots: 28. novembris, 2022. gads

Aukslēju un arī citas mandeles ir imūnie orgāni, kas nodrošina imunitāti un aizsardzību pret dažādiem vides kairinātājiem – vīrusiem, baktērijām, alergēniem u.c. Dažkārt aukslēju mandeles var būt palielinātas un radīt dažādas sūdzības. Ļoti bieži palielinātas aukslēju mandeles kombinējas ar palielinātu aizdegunes mandeli jeb adenoīdiem, un sūdzības ir līdzīgas.

Simptomu apraksts

Biežākie simptomi ir apgrūtināta elpošana caur degunu, elpošana caur muti, pavērta mute, krākšana vai/un šņākuļošana naktī, bieži iesnas, mēdz būt ilgstošas, dažādas ausu problēmas (pasliktināta dzirde, vidusauss iekaisums), var būt grūtības norīt cietu ēdienu. Smagos gadījumos – elpošanas apstāšanās epizodes naktī.

Saistīto simptomu saraksts

Izmeklējumu apraksts

Izmeklējumi nav nepieciešami, diagnostika ir vienkārša. Pacientam tikai jāatver mute, un ārsts var ļoti viegli diagnosticēt problēmu.

Ārstniecība, simptomu mazināšana

Ja palielinātas aukslēju mandeles radušās uzreiz pēc kādas infekcijas, tad visbiežāk ieteicams nogaidīt līdz pat sešiem mēnešiem. Ja sūdzības ir ilgstošas, bieži nepieciešama ķirurģiska aukslēju mandeļu samazināšana. Parasti operāciju veic vienlaicīgi ar aizdegunes mandeles operāciju jeb adenotomiju. Medikamentu, kas samazinātu aukslēju mandeles, nav. 

Cēloņi

  • Biežas augšējo elpceļu infekcijas;
  • Strutaini mandeļu iekaisumi (angīna);
  • Epšteina–Barra vīruss;
  • Ģimenē zināms, ka vecākiem, brāļiem, māsām vai vecvecākiem bijusi palielināta aizdegunes mandele;
  • Kuņģa skābes atvilnis.

Saistītās ārstu specialitātes