Pārlekt uz galveno saturu

Ķīmisku vielu izraisīti gremošanas trakta bojājumi

Ķīmiskai vielai – gan sārmu, gan skābi saturošai – nonākot mutē, barības vadā un kuņģī, veidojas virspusējs vai dziļš gļotādas iekaisums, kam dzīstot barības vadā, kura izmērs salīdzinājumā ar muti vai kuņģi ir būtiski mazāks, veidojas sašaurinājumi jeb striktūras.

Attēls
ķīmiskas vielas
Izveidots: 18. janvāris, 2022. gads
Atjaunots: 6. jūnijs, 2023. gads

Ķīmiskas vielas tiek lietotas ikdienā gan mājsaimniecībā, piemēram, sārmi santehnikas cauruļu tīrīšanai, skābes kokmateriālu apstrādei, mazgāšanas līdzekļi ar atšķirīgu ķīmisko sastāvu drēbju tīrīšanai, gan ēdiena gatavošanā, piemēram, etiķskābe ēdienu konservēšanai.

Taktika, ja gremošanas traktā nonākusi zināma vai nezināma ķīmiska viela:

  • Nekavējoties nepieciešama ārsta konsultācija;
  • Nedrīkst izraisīt vemšanu!

Simptomu apraksts

Visizplatītākie simptomi, ja gremošanas traktā nonākusi ķīmiska viela: siekalošanās, apgrūtināta šķidruma un ēdiena norīšana, sāpes mutē, aiz krūšu kaula, vēderā.

Cēloņi

Ķīmiskas vielas lietotas neatbilstoši pievienotajai lietošanas instrukcijai.

Nepareii uzglabātas ķīmiskas vielas_neatbilstošos iepakojumos bērniem aizsniedzamās vietās. Piemēram, nedrīkst sārmu saturošu cauruļu tīrīšanas līdzekli liet tukšā dzēriena pudelē un novietot uz galda vai grīdas.

Izmeklējumu apraksts

Ja pacients pēc ķīmiskas vielas lietošanas nonāk slimnīcas uzņemšanas nodāļā, ārsts veic viņa apskati, pēc kuras daļu pacientu var izrakstīt tālākai ārstēšanai mājas apstākļos, ja ķīmiskās vielas iedarbības rezultātā nav radies smags gremošanas trakta gļotādas bojājums.

Ārstniecība, simptomu mazināšana

Ja pēc ķīmiskas vielas lietošanas ir izteiktas sūdzības un simptomi, jo radies nopietns bojājums mutē, barības vadā vai kuņģī, pacientam ilgstoši jāārstējas slimnīcā, lai varētu ārstēt iekaisumu gremošanas traktā un atjaunotu iespējas uzņemt ēdienu un šķidrumu caur muti.

Ārstēšanas laikā ne tikai ilgstoši jālieto dažādi medikamenti, tai skaitā antibiotikas, bet atkārtoti jāveic endoskopiskie izmeklējumi vispārējā anestēzijā, lai paplašinātu jeb dilatētu barības vada bojātās vietas un atjaunotu iespēju cauri barības vadam uzņemtajam ēdienam un šķidrumam nonākt kuņģī.

Rezultāts Ja ķīmiskās vielas kontakts ar gremošanas trakta gļotādu bijis neliels, ārstēšanai var būt labi rezultāti bez smagiem veselības traucējumiem.

Ja ķīmiskas vielas kontakts ar gremošanas trakta gļotādu izraisījis dziļākus un smagākus bojājumus, pēc ārstēšanas nepieciešama ilgstoša uzraudzība, tostarp vairāku gadu garumā būs atkārtoti jāveic endoskopija, lai uzturētu barības vada caurejamību un neveidotos ēšanas un šķidruma uzņemšanas traucējumi.

Diemžēl ir atsevišķas reizes, kad ar endoskopijas palīdzību vairs nav iespējams atjaunot barības vada caurejamību un ir jāveic ķirurģiska operācija, lai bojāto barības vada daļu izņemtu un atjaunotu iespējamību uzņemt ēdienu un šķidrumu. Smagākos gadījumos ilgstoši veselības traucējumi var saglabāties visu mūžu.

Profilakse

Lai nenotiktu nelaimes gadījums, ķīmiskai vielai nejauši nonākot mutē, barības vadā un kuņģī, jāievēro šādi noteikumi:

  • Ķīmiskas vielas lietojiet ļoti uzmanīgi un atbildīgi, ievērojot lietošanas pamācības un norādījumus;
  • Glabājiet ķīmiskas vielas atbilstošos iepakojumos bērniem neaizsniedzamās vietās. Piemēram, nedrīkst sārmu saturošu cauruļu tīrīšanas līdzekli liet tukšā dzēriena pudelē un novietot uz galda vai grīdas.

Informatīvie materiāli

Saindēšanās ar ķīmiskām vielām

Saindēšanās ar ķīmiskām vielām apdraud bērna veselību un dzīvību. Glabājiet medikamentus un sadzīves ķīmiju bērnam nepieejamā vietā!

Saistītas tēmas

Drošība

Dažādas nelaimes notiek arī tad, ja vecāki ir rūpīgi un uzmanīgi. Pieaugušie spēj pasargāt bērnus, radot viņiem drošu vidi un novēršot iespējamas traumas un riskus.