Pārlekt uz galveno saturu

Kontagiozais molusks

Kontagiozais molusks ir bieži sastopama vīrusu izraisīta ādas slimība.

Attēls
bērna āda
Izveidots: 8. jūnijs, 2022. gads
Atjaunots: 18. janvāris, 2023. gads

Slimība biežāk sastopama jaunākiem bērniem zem 10 gadu vecuma, taču to var novērot arī jauniešiem un retāk piegušajiem. Slimība ir lipīga. Neārstētos gadījumos pāriet spontāni dažu mēnešu līdz divu gadu laikā.

Simptomu apraksts

Uz ādas novēro dažāda izmēra (pārsvarā 1-6 mm) rozā vai miesas krāsas spīdīgus mezgliņus, kuriem nereti centrā var redzēt “ievilkumu”. Šie veidojumi satur  “biezpienveida” materiālu, ko sauc par molusku ķermenīšiem. Veidojumu skaits ir variabls no viena līdz vairāk nekā simts. Pārsvarā nerada sūdzības, taču daži dažkārt var niezēt. Dažkārt ap šiem veidojumiem var novērot ādas iekaisumu jeb dermatītu. Ja veidojums tiek satraumēts, tas var asiņot, iekaist.

Cēloņi

Slimību izraisa Poksvīruss, kuru var iegūt tieša kontakta veidā no kāda cita inficēta cilvēka (āda-āda), caur sadzīves priekšmetiem (piemēram, dvieļi), pašinficēšanās – autoinokulācijas veidā (piemēram, pacients saskrāpē moluskus un pārnes uz citām ķermeņa daļām) vai pieagušajiem seksuāli transmisīvā ceļā.

Lielākoties cilvēki, kuri slimo ar šo slimību, ir veseli, taču cilvēkiem ar ādas barjerfunkcijas traucējumiem, piemēram, atopisko dermatītu, un cilvēkiem, kuriem ir novājināta imūnsistēma (piemēram, pēc imūnsupresējošu zāļu lietošanas), slimību novēro biežāk, un tā var noritēt smagāk. 

Izmeklējumu apraksts

Šos veidojumus vislabāk diagnosticēt pie ārsta dermatologa. Nepieciešamības gadījumā, lai precizētu diagnozi, dermatologs veiks veidojumu dermoskopiju, kas ir ātra un nesāpīga metode.

Ārstniecība, simptomu mazināšana

Ārstēšana ir atkarīga no daudziem faktoriem – pacienta vecuma, veidojuma rakstura un skaita, lokalizācijas utt.. Tā kā veidojumi var spontāni pazust, daži ārsti rekomendē nogaidošu taktiku, tomēr, ir jāatceras, ka veidojumi ir lipīgi.

Ārstēšanas metodes ir dažādas, un tās vislabāk palīdzēs izvēlēties dermatologs. Dažas no metodēm ir sāpīgas, tāpēc tās netiek izmantotas mazākiem bērniem. Biežākās no metodēm ir ārstniecisko vielu aplikācija, krioterapija jeb “saldēšana”, veidojumu ķirurģiska likvidēšana ar kiretāžu.

Svarīgi ir stiprināt ādas barjerfunkciju, ko panāk ar adekvātu ādas kopšanu (piemēram, regulāra mitrinošu krēmu lietošana).

Profilakse

Pacients ar moluskiem var apmeklēt bērnudārzu, skolu. Rekomendē nosegt slimības skartās vietas, lai izvairītos no vīrusa nodošanas citām personām. Nespiest un censties nekasīt veidojumus, jo tā rezultātā var palikt rētas, un to saturs ir infekciozs citiem cilvēkiem.

Saistītās ārstu specialitātes

Saistītas tēmas

Dermatoloģija

Dermatoloģija ir medicīnas nozare, kas pēta ādas uzbūvi un funkcijas, ārējās vides ietekmi uz ādu, kā arī ādas pārmaiņas, kas rodas ādas slimību un dažu iekšējo orgānu slimību gadījumos.