Pārlekt uz galveno saturu

Labdabīgi veidojumi balsenē

Balsenei ir trīs galvenās funkcijas: elpošana, skaņas veidošana un apakšējo elpceļu pasargāšana rīšanas laikā. Bērniem ar veidojumiem balsenē var būt traucēta kāda no balsenes funkcijām vai visas trīs vienlaicīgi.

Attēls
Bērnam sāp kakls
Izveidots: 25. janvāris, 2022. gads
Atjaunots: 6. decembris, 2022. gads

Labdabīgi veidojumi balsenē ir slimību grupa, kurā ietvertas vairākas patoloģijas – gan iedzimtas, piemēram, balsenes hemangioma (labdabīgs asinsvadu audzējs), balss saišu plēve, balsenes cista, gan iegūtas, piemēram, balsenes papilomatoze, kad balsenē attīstās papilomas (vairāk sadaļā “Rekurenta balsenes papilomatoze”), balss saišu mezgliņi jeb dziedātāju mezgliņi, balss saišu cista.

Simptomu apraksts

Ja veidojumi ir iedzimti, piemēram, balss saišu plēve, tad simptomi parādās uzreiz pēc dzimšanas, balsenes cistas gadījumā tie var parādīties gan jaundzimušo vecumā, gan vēlāk dzīves laikā, balsenes mezgliņi un balss saišu cistas var attīstīties jebkurā vecumā, sākot no pirmsskolas gadiem.

Atsevišķi jāizceļ balsenes hemangioma. Lai gan tas ir labdabīgs balsenes veidojums, straujās attīstības dēļ tas var novest līdz pilnīgai balsenes obstrukcijai jeb aizsprostojumam un nespējai elpot, ja netiek savlaicīgi uzsākta terapija. Šī saslimšana parasti attīstās dzīves pirmajās nedēļās vai pirmajos mēnešos. Veidojumam strauji augot pirmajos 6–8 mēnešos, tas izraisa progresējošu balss aizsmakumu, progresējošu stridoru un elpošanas nepietiekamību ar zilēšanas epizodēm. Sākumā tas var atdarināt akūta laringīta jeb balsenes iekaisuma epizodes, kas, uzsākot terapiju, uzlabojas, tomēr pēc kāda laika atkārtojas. Parasti līdz piecu gadu vecumam balsenes hemangioma izzūd.

Cēloņi

Daļa no labdabīgiem balsenes veidojumiem ir iedzimtas saslimšanas, kas radušās balsenes attīstības procesā embrioģenēzes laikā, piemēram, balsenes hemangioma, balss saišu plēve, balsenes cista. Savukārt citi veidojumi ir iegūti, piemēram, balss saišu mezgliņu un balss saišu cistas attīstībā nozīmīga loma ir balss saišu mehāniskai pārslodzei un traumatizācijai, ko var izraisīt skaļa runāšana un kliegšana, kā arī gastroezofageālajai refluksa jeb atviļņa slimībai (slimības gadījumā kuņģa sula nonāk atpakaļ barības vadā un balsenē).

Izmeklējumu apraksts

Diagnozes noteikšanā būtiska ir balsenes vizualizācija endoskopijas laikā, tas nozīmē, ka tieva, fleksibla caurulīte ar kameru galā tiek ievietota cauri degunam vai mutei līdz balsenei. Šo izmeklējumu ir iespējams veikt vietējā anestēzijā vai narkozē. Lai izmeklējums vietējās anestēzijas laikā būtu informatīvs, ļoti svarīga bērna sadarbība ar ārstu, tādēļ parasti šo izmeklējumu bērniem veic narkozē. Nepieciešamības gadījumā izmeklējuma laikā ārsts paņem biopsiju – nelielu audu fragmentu mikroskopiskai izmeklēšanai.

Ne vienmēr pietiek ar endoskopijas izmeklējumu, lai noteiktu diagnozi, pilnvērtīgi izvērtētu tās smagumu vai pieņemtu lēmumu par labāko ārstēšanas taktiku. Šādos gadījumos ārsts nozīmēs papildu izmeklējumus, piemēram, datortomogrāfiju, magnētisko rezonansi vai citus.

Ārstniecība, simptomu mazināšana

Ārstēšana ir atkarīga no diagnosticētās saslimšanas, slimības smaguma un tās attīstības. Balss saišu mezgliņu gadījumā svarīgi mazināt balss saišu mehānisko pārslodzi, ko rada skaļa runāšana un kliegšana. Bērniem rekomendē mierīgu balss režīmu un fonopēda nodarbības, kuru laikā varēs apgūt elpošanas, balss un vokālos vingrinājumus. Ievērojot mierīgu balss režīmu un fonopēda rekomendācijas, parasti balss saišu mezgliņu izraisītais aizsmakums pazūd. Balss saišu cistas pašas neizzūd. Šīs slimības gadījumā ir nepieciešama gan ķirurģiska operācija, gan mierīgs balss režīms un fonopēda nodarbības.

Balsenes hemangiomas gadījumā svarīgi savlaicīgi uzsākt terapiju, jo slimība strauji progresē. Pastāv vairākas medikamentozas un ķirurģiskas terapijas iespējas, tomēr šobrīd ārstēšanu uzsāk ar medikamenta propranolola lietošanu. Ja hemangioma strauji progresējusi un būtiski sašaurinājusi elpceļus, izraisot nopietnu elpošanas nepietiekamību, ārsts var pieņemt lēmumu par īslaicīgu elpceļu intubāciju, kad caur muti elpceļos ievada fleksiblu cauruli, vai traheostomijas izveidi, kad ķirurģiski izveido atveri kakla priekšpusē, caur kuru trahejā ievada traheostomas kanili jeb cauruli. Hemangiomai izzūdot, traheostomas kanili iespējams izņemt un traheostomijas atveri slēgt. Balss saišu plēves izraisīto simptomu izteiktība un smagums nosaka ķirurģiskas terapijas nepieciešamību un tās veida izvēli, kura variē no minimāli invazīvas līdz atvērtai balsenes operācijai.

Profilakse

Balss saišu mezgliņu gadījumā svarīgs mierīgs balss režīms un pareiza balsenes darbība skaņas veidošanas laikā bez pārlieku liela sasprindzinājuma, savukārt gastroezofageālā refluksa jeb atviļņa gadījumā būtiski savlaicīgi uzsākt ārstēšanu.

Saistītās ārstu specialitātes