Pārlekt uz galveno saturu

Neirālās attīstības traucējumi

Par neirālo attīstību sauc smadzeņu un dažādu smadzeņu funkciju attīstību.

Attēls
smadzenes
Izveidots: 4. aprīlis, 2022. gads
Atjaunots: 7. decembris, 2022. gads

Ja vērojamas kādas atšķirības smadzeņu nobriešanā un sagaidāmo prasmju apgūšanā, var rasties aizdomas par kādu no neirālās attīstības traucējumiem.

Neirālās attīstības traucējumu veidi:

Cēloņi

Smadzeņu darbība ir sarežģīts process, kuru ietekmē dažādi faktori. Pašreiz nav datu par konkrētiem iemesliem, kas izraisa kādu no neirālās attīstības traucējumiem, bet ir zināms, ka tas ir dažādu faktoru kopums. Nozīme ir ģimenes slimību anamnēzei, iespējamajām gēnu mutācijām, smadzeņu attīstības procesam jau pirms piedzimšanas, grūtniecības un dzemdību periodam, kā arī notikumiem pēc dzimšanas.

Neirālo attīstības traucējumu gadījumā smadzeņu struktūras un neironu savstarpējā funkcionēšana ir atšķirīga no tās, kāda būs lielākajai daļai populācijas. Katrā neirālo attīstības traucējumu gadījumā ir specifiskas smadzeņu funkcijas, kas ir izmainītas. Tādēļ ikdienas prasmju apgūšana un iejušanās apkārtējā vidē var sagādāt grūtības vai prasīt ilgstošāku laika periodu.

Izmeklējumu apraksts

Lai vieglāk un precīzāk atpazītu neirālās attīstības traucējumus, jāzina vispārējās attīstības soļi un sasniedzamie mērķi.

Saistītās ārstu specialitātes

Informatīvie materiāli

Normāla smadzeņu attīstība

Smadzeņu attīstība notiek līdz aptuveni 25 gadu vecumam, un katrā no laika posmiem ir konkrētas funkcijas, kas būtu jāapgūst un jāpilnveido.