Pārlekt uz galveno saturu

Priekšlaikus dzimuša bērna anēmija

Tas ir patoloģisks stāvoklis, kura gadījumā asinīs ir samazināts hemoglobīna līmenis.

Attēls
asins analizes
Izveidots: 5. novembris, 2021. gads
Atjaunots: 19. decembris, 2022. gads

Hemoglobīns nodrošina skābekļa transportu no plaušām uz citiem ķermeņa audiem. Savukārt hemoglobīna transportu pa organismu nodrošina eritrocīti jeb sarkanie asins ķermenīši.

Anēmijas gadījumā ķermeņa audi saņem mazāku skābekļa daudzumu, un tas ietekmē normālas fizioloģiskas funkcijas. Visbiežāk priekšlaikus dzimuša bērna anēmija attīstās mazuļiem, kuri dzimuši ar svaru, kas mazāks par 1000 gramiem, vai kuri piedzimuši līdz 29. grūtniecības nedēļai.

Cēloņi

Samazināta eritropoetīna (augšanas faktors, kas veicina eritrocītu veidošanos) produkcija. Tā rezultātā ir samazināts eritrocītu skaits, kas veicina anēmijas attīstību. Samazināta eritropoetīna produkcijas iemesls ir nieru nenobriedums.

Samazināts dzelzs daudzums. Hemoglobīna pamatsastāvā ir dzelzs. Lielākais dzelzs daudzums grūtniecības laikā caur placentu tiek nogādāts 3. trimestrī. Tāpēc, bērnam piedzimstot priekšlaikus, izveidojušies dzelzs krājumi.

Pastiprināta eritrocītu bojāeja – augļa eritrocītu dzīves ilgums ir mazāks nekā pieaugušo. Tāpēc pēc bērna dzimšanas tie ātrāk sabrūk, bet spēja tos saražot nav pietiekama.

Ārējo faktoru asins zudums – laboratoriskie izmeklējumi, kas ir nepieciešami, lai varētu izvērtēt bērna stāvokli.

Izmeklējumu apraksts

Laboratoriskie izmeklējumi – pilna asins aina, kurā nosaka hemoglobīna un asins šūnu daudzumu, kā arī izmērus. Ja iepriekšējās izmeklēšanas laikā ārstam radīsies aizdomas, ka anēmijas iemesli var būt vairāki, speciālists paņems papildu asins analīžu stobriņu, lai noteiktu vēl citus asins bioķīmiskos rādītājus un precizētu diagnozi.

Ārstniecība, simptomu mazināšana

Dzelzs preparātu lietošana – šajā vecumā bērniem tos lieto perorāli sīrupu vai suspensiju veidā (pašam norijot vai ievadot caur deguna-mutes zondi, ja bērns vēl nemāk norīt).

Ja bērnam ir zems hemoglobīna līmenis un noteikti klīniski simptomi, ārsts nozīmē eritrocītu (sarkano asins šūnu) transfūziju. Eritrocītu masas transfūzijas nepieciešamību izvērtē atbilstoši starptautiskām vadlīnijām, tos saņem no Valsts asinsdonoru centra un ievada bērna asinsritē caur vēnā ievietotu katetru vairāku stundu laikā. Ļoti priekšlaikus dzimušiem bērniem šāda veida transfūzija var būt nepieciešama vairākas reizes pirmo dzīves mēnešu laikā.

Profilakse

Dzelzs preparātu lietošanas uzsākšana no 2.-4. dzīves nedēļai anēmijas profilaksei.

Retāka asins analīžu ņemšana, bet diemžēl bērniem ar ļoti mazu svaru vai izteikti slimiem bērniņiem sākotnēji asins analīzes var nākties veikt bieži, lai novērtētu, vai bērns atveseļojas.

Saistītās ārstu specialitātes

Saistītas tēmas

Mazuļa aprūpe

Mazuļa aprūpe ietver ne tikai atbilstoša uztura, apģērba un mājokļa nodrošināšanu, bet arī bērna veselības aprūpi, izglītošanu un audzināšanu.