Pārlekt uz galveno saturu

Seborejisks dermatīts zīdaiņiem jeb zīdaiņu seboreja

Hroniska, recidivējoša ādas slimība, kas raksturojas ar ādas apsārtumu, zvīņošanos, niezošiem izsitumiem galvas matainajā daļā, uzacu daļā, ausu ejās, nazolabiālajās krokās, kas sākas pie deguna un beidzas lūpu kaktiņos, un uz krūšu kurvja.

Attēls
ietisana
Izveidots: 17. janvāris, 2022. gads
Atjaunots: 6. jūnijs, 2023. gads

Seborejiskais dermatīts ir sastopams visās vecuma grupās. Biežāk slimo zīdaiņi, pusaudži un pieaugušie, vīrieši biežāk nekā sievietes.

Zīdaiņu seborejiskais dermatīts jeb zīdaiņu seboreja skar aptuveni vienu no desmit zīdaiņiem un parādās starp otro un desmito dzīves nedēļu. Zīdaiņu seboreja var izzust spontāni līdz sešu mēnešu vecumam, taču ne vienmēr tā notiek.

Simptomu apraksts

Zīdaiņu seboreja izpaužas kā biezas, dzeltenīgas, mazliet lipīgas zvīņas, kas parādās galvas matainajā daļā. Zvīņa var noklāt visu galvas ādas mataino daļu, radot “seborejisko ķiveri”, ko tautas valodā pazīst kā “piena kreveli”. Tā nav lipīga ādas slimība. Ar zvīņām saķepušie mati var izkrist, bet vēlāk tie atkal ataugs. Dažiem zīdaiņiem seborejiskais dermatīts var parādīties arī uz citām ķermeņa vietām. Tas var skart arī cirkšņu krokas, krūšu un kakla ādu. Ja novēro ādas apsārtumu, ko nosedz zvīņas, ir ādas kairinājuma pazīmes, nepieciešama dermatologa konsultācija stāvokļa izvērtēšanai, izmeklēšanai un ārstēšanai.

Cēloņi

Seborejisko dermatītu veicina vairāki faktori. Mātes organisma izdalītie hormoni stimulē zīdaiņa tauku dziedzeru darbību. Pastiprinātas tauku dziedzeru darbības rezultātā saražotie tauki stimulē un uztur rauga sēnītes Malassezia augšanu. Mikroorganisms Malassezia ir sastopams uz visu cilvēku ādas un pieder pie normālas mikrofloras, bet dažiem tā ierosina seborejiskajam dermatītam raksturīgos izsitumus. Sēnīte pārtiek no ādas tauku dziedzeru sekrēta, uz dažu zīdaiņu ādas virskārtas tā vairojas neticami strauji. Ja šie mikroorganismi ir savairojušies lielā skaitā, tie sāk izdalīt vielas, kas iesūcas epidermā, tur radot iekaisumu, un organisms reaģē ar pārlieku ātru epidermas šūnu atjaunošanu un lobīšanos. Zvīņas saeļļojas ar ādas taukiem un veido biezas, taukainas kreveles.

Ārstniecība, simptomu mazināšana

Kad jāārstē?

  • Ja “piena krevele” ir ļoti bieza un liela, tas traucē matu augšanai un rada kairinājumu;
  • Ja izsitumi citās ķermeņa daļās rada kairinājumu;
  • Ja vecāki uztraucas un nevar tikt galā patstāvīgi.

Zīdaiņu seborejiskais dermatīts galvas ādā ir pašlimitējošs. Mehāniski kreveli nevajag nokasīt, taču vienu stundu pirms bērniņa vannošanas to var ieziest ar eļļu vai speciālu krēmu (tā saucamais cradle cap krēms jeb krēms pret piena kreveli). Ir speciāli šampūni, kas domāti piena kreveles ārstēšanai. Tos jāsaputo galvas matainajā daļā, jāatstāj uz 2–5 minūtēm (atkarībā no norādījumiem instrukcijā), jāskalo, maigi paberzējot galvas ādu. Var apvienot abas metodes. Noteikti nevajadzētu censties visu kreveli notīrīt vienā paņēmienā – tas neizdosies, turklāt krevelīte var atkal atjaunoties. Ja iekaisums ir krokās, nepieciešama saudzīga ādas kopšana, gaisa peldes, ūdens peldes ar jūras sāli.

Saistītās ārstu specialitātes

Saistītas tēmas

Mazuļa aprūpe

Mazuļa aprūpe ietver ne tikai atbilstoša uztura, apģērba un mājokļa nodrošināšanu, bet arī bērna veselības aprūpi, izglītošanu un audzināšanu.

Dermatoloģija

Dermatoloģija ir medicīnas nozare, kas pēta ādas uzbūvi un funkcijas, ārējās vides ietekmi uz ādu, kā arī ādas pārmaiņas, kas rodas ādas slimību un dažu iekšējo orgānu slimību gadījumos.