Pārlekt uz galveno saturu

Skabioze (kašķis)

Sīkā parazīta – kašķa ērcītes (Sarcoptes scabiei) – ierosināto slimību sauc par skabiozi, bet sarunvalodā to dēvē par kašķi. Šī ērcīte ir tikai cilvēku parazīts.

Attēls
kašķa ērcīte
Izveidots: 3. janvāris, 2023. gads
Atjaunots: 18. janvāris, 2023. gads

Kašķis ir sīka parazīta – kašķa ērcītes (Sarcoptes scabiei) – ierosināta lipīga slimība, kuru sauc par skabiozi, bet sarunvalodā dēvē par kašķi. Kašķis parasti izplatās starp cilvēkiem, kam ir cieši sadzīviski kontakti: ģimenes locekļu starpā, izglītības iestāžu kolektīvos u.c. Kašķis var tikt pārnests arī seksuāla kontakta ceļā.

Kašķa ērcīte ieurbjas ādas virspusējā slānī un pirmie kašķa simptomi parasti parādās aptuveni pēc četrām nedēļām, inficējoties pirmo reizi, bet pēc vienas līdz četrām dienām atkārtotas inficēšanās gadījumā.

Ir zināma viena kašķa ērcītes suga, kas izplatīta dažādās zemēs. Nav datu, par to, ka kašķa smagums būtu atkarīgs no zemes, kurā tas izplatās.

Simptomu apraksts

Visraksturīgākā kašķa pazīme ir neciešama nieze, īpaši naktīs. Šo niezi izraisa jutība pret ērcītēm, to olām, izdalījumiem. Lielākoties uz ādas dažādās ķermeņa zonās parādās izsitumi, ko izteiktas invāzijas gadījumā (100-1000 ērču) var klāt arī kreveles. Visbiežākās kašķa ērces lokalizācijas vietas ir plaukstas, cirkšņi, paduses un viduklis, tomēr iespējamas arī citas ķermeņa vietas.

Ārstniecība, simptomu mazināšana

Lielākoties ārstēšanā izmanto ārīgi lietojamus medikamentus (gēlus vai krēmus), taču smagākos gadījumos var tik nozīmētas arī iekšķīgi lietojamas zāles. Visiem, kas bijuši ciešākajā kontaktā ar cilvēku, kuram konstatēts kašķis, nozīmē profilaktisku ārstēšanu. Visefektīvāk, ja saslimušais un viņa kontaktpersonas, kas parasti ir ģimenes locekļi, saņem ārstēšanas kursu vienlaikus. Ārstēšanas kursa laikā gultas veļa un apģērbs, kas lietots trīs dienas pirms ārstēšanas kursa uzsākšanas, jāizmazgā vismaz 60 grādu temperatūrā. Veļa, segas u. c. lietas, ko nav iespējams mazgāt veļasmašīnā, ievietoto slēgtā plastmasas maisā (piemēram, vakummaisā) uz trīs dienām, jo ārpus cilvēka ķermeņa kašķa ērcīte nespēj izdzīvot ilgāk par divām trim dienām.

Visbiežāk ārstēšana tiek nozīmēta uz laiku līdz četrām piecām dienām, kas bērnam jāpavada mājās. Ja izsitumu un niezes vairs nav, bērns vairs nevar izplatīt kašķa ērcīti un drīkst tikties ar citiem. Ja nieze saglabājas, jādodas pie ārsta, kurš izlemj, kā tālāk rīkoties. Ir reizes, kad ārstēšanos jāturpina un jāpaliek mājās. Tomēr dažkārt nieze var saglabāties arī vairākas nedēļas pēc izārstēšanās, kaut arī bērns vairs nav infekciozs, ko var noteikt, veicot izmeklējumus.

Saistītas tēmas

Dermatoloģija

Dermatoloģija ir medicīnas nozare, kas pēta ādas uzbūvi un funkcijas, ārējās vides ietekmi uz ādu, kā arī ādas pārmaiņas, kas rodas ādas slimību un dažu iekšējo orgānu slimību gadījumos.