Pārlekt uz galveno saturu

Svešķermenis degunā

Bērna degunā iekļuvis svešķermenis - kā rīkoties?

Attēls
deguns
Izveidots: 2. maijs, 2022. gads
Atjaunots: 31. maijs, 2023. gads

Augot un attīstoties bērni ik dienas pārbauda sava ķermeņa spējas un dažādas sajūtas. Reizēm šī pasaules izziņa var izvērsties veselībai bīstama, piemēram, ja bērns degunā ievietojis svešķermeni.

Visbiežāk priekšmetus degunā ievieto 2-5 gadus veci bērni. Degunā nokļūst gan sīkas rotaļlietas un to detaļas, gan pogas, pērlītes un pat ēdiens. Pārsvarā svešķermeņa iekļūšana degunā nerada neatliekamu situāciju, taču tāda tā var izvērsties, ja priekšmets nokļūst elpceļos.

Risks svešķermenim nonākt apakšējos elpceļos vai balsenē ir ļoti zems – tā notiek vidēji 6 no 10 000 gadījumu, taču sekas var būt gana nopietnas.  Bīstama situācija var rasties, ja degunā ievietota baterija vai sīki magnēti, kas var radīt dziļus audu bojājumus. Tieši tāpēc būtiski degunu pēc iespējas ātrāk atbrīvot.

Pirmā palīdzība

  • Nomierini bērnu, jo visticamāk, viņš ir nobijies.
  • Ar lukturīša palīdzību un, atliecot deguna galu uz augšu, apskatiet, vai svešķermenis ir redzams.
  • Lūdz bērnam izšņaukt degunu, ja bērns to jau prot - ar gaisa plūsmu svešķermenis visbiežāk iznāks ārā.
  • Ja ar pinceti vai ar šņaukšanas palīdzību neizdodas svešķermeni dabūt ārā, jāvēršas pie ģimenes ārsta/dežūrārsta vai otorinolaringologa, vai tuvākās slimnīcas neatliekamās palīdzības nodaļā.

Ko nedarīt?

  • Nedrīkst mēģināt izņemt svešķermeni ar pirkstiem - tādējādi to iespējams iebīdīt vēl dziļāk.
  • Nedrīkst likt bērnam veikt dziļas ieelpas caur degunu, tādējādi palielinot iespēju, ka svešķermenis nonāks dziļāk elpceļos.
  • Kamēr degunā ir svešķermenis, nedrīkst tajā pilināt deguna pilienus vai ūdeni.

Simptomu apraksts

Parasti svešķermenis degunā tiek atklāts gana ātri, pat tad, ja tas degunā iekļuvis brīdī, kad bērns bijis bez uzraudzības. Bērni parasti paši jau pirmajā dienā vecākiem par to pasaka vai norāda. Tomēr, ja bērns pats to neatklāj, par svešķermeni degunā var liecināt šādi simptomi:

  • apgrūtināta elpošana caur vienu nāsi;
  • gļotaini vai asiņaini izdalījumi no vienas nāss.

Izmeklējumu apraksts

  • Rinoskopija – deguna apskate, uz augšu paceļot degungalu, vai ar deguna spoguli.
  • Endoskopija – ja ir aizdomas, ka degunā ir svešķermenis, bet to nevar saskatīt, izmanto instrumentu ar optisku sistēmu un apgaismošanas ierīci (endoskopu). Parasti to pielieto lielākiem bērniem.

Ārstniecība, simptomu mazināšana

Ja bērns ir pietiekami labi fiksēts, svešķermeni var izņemt ātri un bez lielām sāpēm. Ja tas neizdodas, to dara vispārējās narkozes laikā. Svešķermenis degunā nav neatliekama situācija, izņemot gadījumus, ja degunā ievietoti divi magnēti vai baterija.

Ir vairāki veidi, kā izņemt svešķermeni:

  • Pozitīva spiediena tehnika – svešķermeni izpūš no deguna;
    Attēls
    izpūst degunu
  • Instrumentāla tehnika – ar pinceti vai knaiblēm izņem plakanus un saspiežamus priekšmetus, ar āķi – apļus (apaļus priekšmetus nedrīkst ņemt ārā ar pinceti, jo tos var iestumt dziļāk);
    Attēls
    Izvilkšana no deguna
  • Sūkšana – gludus, apaļus, kustīgus priekšmetus izsūc.
    Attēls
    Izsūc no deguna

Profilakse

Būtiska daļa no profilakses ir vecāku izglītošana ar mērķi izvairīties no potenciāliem riskiem un arī negadījumu atkārtošanās.  Svarīgi izvērtēt gan vidi, kurā bērns uzturas, gan arī bērnam piedāvātās rotaļlietas – vai tās ir vecumam atbilstošas, vai nesatur pārlieku sīkas detaļas? Bērnam jāierāda pareiza priekšmetu lietošana. Kritiski jāizvērtē viss, kas mājās novietots bērnam sasniedzamā augstumā.

Tāpat rūpīgi jāpievērš uzmanība ar baterijām darbināmām rotaļlietām – vai bateriju  nodalījums ir maksimāli noslēgts, lai bērns to nespētu pats atvērt un piekļūt baterijām vai stiprinājuma skrūvītēm. Tas pats attiecināms arī uz citām ar baterijām darbināmām ierīcēm, piemēram, televizora pultīm, u.tml.

Nozīmīgi paturēt prātā, ka šāda veida negadījumi teju vienmēr rodas, jo bērns uz īsāku vai garāku laika posmu atstāts nepieskatīts. Tieši tāpēc visbūtiskākais profilakses priekšnosacījums ir bērnu pieskatīšana.

Speciālisti, pie kā vērsties

  • Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienests jāsauc, ja degunā ielikta baterija vai divi magnēti.
  • LOR speciālista palīdzība nepieciešama visos pārējos gadījumos.

Saistītās ārstu specialitātes