Pārlekt uz galveno saturu

Toksiskā šoka sindroms

Toksiskā šoka sindroms ir rets dzīvību apdraudošs stāvoklis, kas visbiežāk attīstās noteiktu bakteriālu infekciju gadījumā.
 

placeholder
Izveidots: 11. novembris, 2021. gads
Atjaunots: 21. novembris, 2022. gads

Visbiežāk šī sindroma attīstība saistīta ar S. Aureus jeb zeltainā stafilokoka infekciju, retāk – ar streptokoka infekciju. S. Aureus (zeltainais stafilokoks) ir baktērija, kas sastopama uz ādas veseliem cilvēkiem, to var atrast arī degunā vai aizdegunē, un tā neko ļaunu nenodara, tomēr pie zināmiem apstākļiem tā spēj izraisīt saslimšanu – visbiežāk ādas un brūču infekcijas, retāk tādas smagi noritošas infekcijas kā pneimonija (plaušu karsonis), osteomielīts (kaula iekaisums), fascīts (starpmuskuļu fasciju iekaisums) vai vispārēja smaga organisma saslimšana (sepse).

Zeltainais stafilokoks spēj producēt dažādus toksīnus, izraisot smagi noritošās infekcijas. Viens no tiem ir toksiskā šoka sindroma toksīns (TŠST). Toksiskā šoka sindroms var attīstīties abu dzimumu un visu vecumu cilvēkiem. Kopumā šis sindroms nav bieži sastopams – līdz 3,4 gadījumiem uz 100 000 iedzīvotāju.

Toksiskam šokam līdzīgu sindromu var izraisīt arī cita baktērija – streptokoks. Šī baktērija, līdzīgi kā zeltainais stafilokoks, var atrasties uz ādas veseliem cilvēkiem, taču pie zināmiem apstākļiem ir spējīgs izraisīt saslimšanu. Šajā gadījumā streptokoks, izdalot pirogēno toksīnu, izraisa līdzīgus simptomus.

  Simptomu apraksts

  Toksiskā šoka simptomi attīstās strauji – apmēram 48 stundu laikā. Ja parādās zemāk minētie simptomi, ārsta palīdzība jāmeklē nekavējoties!

  Paaugstināta ķermeņa temperatūra ar drebuļiem, hipotensija (pazemināts asinsspiediens), galvassāpes, krampji, izsitumi – āda izskatās kā pēc saules apdeguma, ādas lobīšanās (uz pēdu un plaukstu ārējām virsmām 1-3 nedēļas pēc izsitumu parādīšanās), izteikts acu gļotādas, mutes gļotādas, lūpu apsārtums, slikta dūša, vemšana, šķidra vēdera izeja, sāpes muskuļos. Simptomi attīstās strauji – apmēram 48 stundu laikā.

  Komplikācijas: šoks, nieru bojājums, nāve.

  Ārstniecība, simptomu mazināšana

  Antibakteriāla terapija, papildu šķidruma pievade. Ārstēšanu nepieciešams veikt stacionārā.

  Cēloņi

  Baktēriju Staphylococcus aureus un Streptococcus pyogenes producētie toksīni  izsauc masīvu organisma atbildes reakciju.

  Lai gan sākotnēji šī sindroma attīstība tika saistīta ar nepareizu tamponu lietošanu sievietēm menstruāciju laikā, šobrīd zināms, ka S. aureus izraisītais toksiskā šoka sindroms ir sastopams arī ķirurģisku brūču infekcijas gadījumā, pie apdegumiem un citiem ādas bojājumiem un infekcijām. Šobrīd tiek uzskatīts, ka tikai puse no toksiskā šoka sindroma gadījumiem saistāmi ar nepareizu tamponu lietošanu sievietēm menstruāciju laikā.

  Saistītās ārstu specialitātes