Pārlekt uz galveno saturu

Virsnieru mazspēja

Virsnieru mazspēja ir dzīvībai bīstams organisma stāvoklis, kad virsnieres nespēj ražot hormonus pietiekamā daudzumā.

Attēls
nieres
Izveidots: 8. jūnijs, 2022. gads
Atjaunots: 13. februāris, 2023. gads

Virsnieres ir endokrīni dziedzeri, kas atrodas nieru augšpusē un ražo hormonus. Izšķir:

  • Virsnieru garozu, kas ražo trīs veidu hormonus – glikokortikoīdus (kortizolu), minerālkortikoīdus (aldosteronu) un androgēnus (vīrišķos hormonus);
  • Virsnieru serdi, kas ražo kateholamīnus (adrenalīnu un noradrenalīnu).
Attēls
Virsnieru mazspēja

Virsnieru garozas galveno hormonu funkcijas:

  • Kortizols – steroīdhormons, kas nepieciešams asinsspiediena, asins glikozes un enerģijas vielmaiņas regulācijā;
  • Aldosterons – hormons, kas nodrošina stabilu asinsspiedienu, regulējot ūdens un sāļu līmeni organismā. Ja aldosterons neizstrādājas, tad organisms zaudē pārāk daudz ūdens un sāļu, bet aiztur organismā kāliju, kas savukārt rada zemu asinsspiedienu un augstu kālija līmeni asinīs;
  • Androgēni ir vīrišķie dzimumhormoni, kas nepieciešami augšanas un pubertātes attīstībā.

Virsnieru mazspēja ir dzīvībai bīstams organisma stāvoklis, kad virsnieres nespēj ražot hormonus pietiekamā daudzumā.

Simptomu apraksts

Virsnieru mazspējas galvenie simptomi ir ekstrēms nogurums, muskuļu vājums, apetītes trūkums, svara zudums. Jaundzimušajiem var būt ēdināšanas grūtības un nespēja atgriezties dzimšanas svarā pēc tā fizioloģiska zuduma.

Var būt arī slikta dūša, vemšana, caureja. Vecākiem bērniem var būt arī galvas reiboņi, zems cukura līmenis, svīšana, zems asinsspiediens, kāre pēc sāls, ādas hiperpigmentācija (āda paliek tumšāka).

Cēloņi

Primāra virsnieru mazspēja – virsnieres nespēj ražot kortizolu vai aldosteronu pietiekamā daudzumā.

  • Iedzimta primāra virsnieru mazspēja, kad jau piedzimstot mazulim konstatē virsnieru darbības nepietiekamību. Vienai no slimībām, kas jaundzimušajiem izraisa virsnieru mazspēju, proti, iedzimtai virsnieru garozas hiperplāzijai Latvijā ir arī jaundzimušo skrīnings, tas nozīmē, ka visiem jaundzimušajiem veic pārbaudi, lai izslēgtu šo saslimšanu. Iemesls visbiežāk ir ģenētiska mutācija hormonu sintēzes procesā, kā rezultātā neizstrādājas kortizols un aldosterons. Retāks iemesls iedzimtai virsnieru mazspējai ir nepilnīga virsnieru dziedzeru attīstība – to sauc par virsnieru hipoplāziju, un diemžēl jaundzimušo skrīningā to noteikt nevar.
  • Iegūta primāra virsnieru mazspēja attīstās bērna un pusaudžu vecumā. Visbiežāk iemesls ir autoimūna saslimšana, kad ķermenī veidojas antivielas, kas bojā virsnieru dziedzeri. Citi iemesli – infekcijas, audzējs, asiņošana, ķirurģiska virsnieru dziedzeru izņemšana. Iegūta virsnieru mazspēja var būt arī pārejoša pēc lielu devu hormonu terapijas, ko lieto pie reimatoloģiskām, onkoloģiskām un citām smagām hroniskām iekaisīgām saslimšanām.

Sekundāra virsnieru mazspēja – nepietiekoša AKTH (adrenokortikotropais hormons) vai KAH (kortikotropīna atbrīvotājhormons) signāla saņemšanas dēļ virsnieres neizstrādā hormonus. Iemesls var būt dažādas smadzeņu un hipofīzes izmaiņas, kas ietekmē AKTH un KAH izdali.

Izmeklējumu apraksts

Asins analīzes – tukšā dūšā nosaka glikozes, kortizola un AKTH līmeni. Kā arī nātrija, kālija līmeni un renīna aktivitātes līmeni.

AKTH stimulācijas prove – nepieciešama atsevišķos gadījumos, lai apstiprinātu diagnozi.

Attēldiagnostika – ultrasonogrāfija vai magnētiskās rezonanses izmeklējums, vai datortomogrāfija vēdera dobumam un virsnierēm.

Iespējamo izmeklējumu saraksts

Ārstniecība, simptomu mazināšana

Slimību ārstē ar hormonu aizvietojošo terapiju. Glikokortikoīdu preparātus (galvenokārt hidrokortizonu) lieto, lai aizstātu trūkstošo hormonu kortizolu. Ja ir arī aldosterona nepietiekamība, tad lieto arī fludrikortizona preparātu. Medikamenti jālieto pastāvīgi bez pārtraukuma, ja vien ārstējošais ārsts nav rekomendējis citādi. Organisma stresa situācijās (operācija, medicīniska manipulācija, akūta infekciju saslimšana) hidrokortizona deva ir jāpalielina un jālieto tā saucamā stresa deva, kādu rekomendējis ārstējošais ārsts. Svarīgi ievērot ārsta rekomendācijas, jo arī fizioloģiski stresa situācijās organismā kortizola līmenis palielinās.

Informatīvie materiāli

Laboratorās analīzes endokrinoloģijā

Cilvēka hormonālā regulācija ir pakļauta stingram bioloģiskam diennakts ritmam, tādēļ, izvērtējot analīžu rezultātus, ļoti svarīgi zināt analīžu nodošanas laiku. Pareizāku analīžu rezultātu var iegūt no agra rīta un tukšas dūšas paraugiem, ja ārsts nav individuāli norādījis citādāk.

Merke P. D., Auchus J.R., Clinical manifestations and diagnosis of classic congenital adrenal hyperplasia due to 21-hydroxylase deficiency in infants and children