Pārlekt uz galveno saturu

Vīrusu kārpas

Vīrusu kārpas ir labdabīgi veidojumi, kuras izraisa cilvēka papilomas vīruss (CPV). Slimība ir plaši izplatīta, sevišķi jaunāku bērnu vidū. Kārpas ir lipīgas.

Attēls
dermoskopija
Izveidots: 8. jūnijs, 2022. gads
Atjaunots: 18. janvāris, 2023. gads

Simptomu apraksts

Visbiežāk kārpas novēro uz rokām un pēdām.

Parastās kārpas (verruca vulgaris) izskatās kā cieti, pacelti veidojumi ar raupju virsmu, pelēcīgas nokrāsas. Parasti skar rokas un ceļgalus. Tās ir nesāpīgas.

Attēls
prastā kārpa

1. attēls. Parastā kārpa.

Plantārās kārpas (verruca plantaris) parasti veidojas uz pēdām. Tās izskatās kā mazi, cieti izciļņi, uz tām var būt sīki melni punktiņi. Spiediena dēļ tādas kārpas aug ādas iekšā nevis attīstās ārpusē. Tās izraisa sāpes staigājot. Paveids ir mozaīkas kārpas (plantāro kārpu saaugums).   

Attēls
Plantārās kārpas

2. attēls. Plantārās kārpas.

Plakanās kārpas (verruca plana) - tās izskatās kā saplacināti, viegli piepacelti virs ādas veidojumi, rozīgi brūnganas vai dzeltenīgas nokrāsas. Tipiski skar seju, apakšstilbus un rokas.

Attēls
Plakanās kārpas

3. attēls. Plakanās kārpas.

Diegveida kārpas (verruca filiformis) tās ir ādas krāsā, paceltas virs ādas, uz šauras pamatnes. Parasti skar seju, īpaši plakstiņu zonu, lūpas, kakla un zoda rajonu.

Attēls
Diegveida kārpas

4. attēls. Diegveida kārpas.

Cēloņi

Pastāv vairāk nekā 100 CPV vīrusu tipi, no kuriem daži ir saistīti ar vēžu risku (piemēram, 16. un 18. tips var izraisīt dzemdes kakla vēzi). Kārpas parasti izraisa 1. un 2. tips, un šie tipi nav saistīti ar vēža risku. Vīruss tiek nodots tālāk tieša kontakta veidā no slima cilvēka uz veselo vai arī ar autoinokulācijas palīdzību (kārpa tiek aiztikta/kasīta, un infekcija tiek pārnesta uz citu ķermeņa daļu). 

Vīrusu kārpas biežāk novēro jaunākiem bērniem, cilvēkiem ar ādas aizargbarjeras problēmām, piemēram, sausa āda, atopiskais dermatīts un cilvēkiem, kuriem ir novājināta imūnsistēma (piemēram, pēc imūnsupresējošu zāļu lietošanas).

Izmeklējumu apraksts

Kārpas diagnosticē, balstoties uz to klīniskajām izpausmēm. Dažkārt, lai atšķirtu kārpas no citiem veidojumiem, izmanto dermoskopiju – nesāpīgu metodi, kas palīdz izmeklēt ādas veidojumus.

Ārstniecība, simptomu mazināšana

Ārstēšana ir atkarīga no dažādiem faktoriem. Jāņem vērā, ka dažas no ārstēšanas metodēm ir sāpīgas. Biežāk izmantotās metodes kārpu ārstēšanai ir ārsniecisku vielu aplikācija un krioterapija jeb “saldēšana”.

Saistītās ārstu specialitātes

Saistītas tēmas

Dermatoloģija

Dermatoloģija ir medicīnas nozare, kas pēta ādas uzbūvi un funkcijas, ārējās vides ietekmi uz ādu, kā arī ādas pārmaiņas, kas rodas ādas slimību un dažu iekšējo orgānu slimību gadījumos.