Pārlekt uz galveno saturu

Cistometrija

Izmeklējuma laikā vienlaicīgi tiek mērīts spiediens urīnpūslī (intravezikālais spiediens) un spiediens vēdera dobumā (intraabdominālais spiediens).

Attēls
urīnpūslis
Izveidots: 13. aprīlis, 2022. gads
Atjaunots: 12. janvāris, 2023. gads

Tā kā galvenā funkcionālā vienība urīnpūslī ir detrusora muskulis, tad tiek aprēķināts detrusora spiediens, lai analizētu urīnpūšļa funkciju urīna uzkrāšanas fāzē. Izmeklējums notiek speciāli aprīkotā telpā, sterilos apstākļos, izmantojot lokālus atsāpināšanas līdzekļus (speciālais gēls tiek ievadīts urīnizvadkanālā pirms tajā liek katetru – īpašu caurulīti).

Vizītes norise

Bērnu novieto uz speciāla uroloģiskā krēsla, uz muguras, lai apskatei ir pieejams starpenes reģions, dzimumorgāni ar urīnizvadkanālu, anālā atvere. Viens no vecākiem vai pavadošām personām var piedalīties izmeklējumā. Tas bērnam dod papildu drošību. Urīnpūslī caur urīnizvadkanālu ievada tievu katetru ar spiediena sensoriem galā. Tāds pats tievs katetrs tiks ievadīts taisnajā zarnā, apmēram 1-2 cm dziļumā. Katetra ievietošanas process nav patīkams un var sagādāt bērnam diskomforta sajūtu.

Pēc katetru ievadīšanas tos vieno ar urodinamisko aparatūru, kas nolasa spiedienus urīnpūslī un taisnajā zarnā. Urīnpūsli uzpilda ar sterilu fizioloģisku šķidrumu. Izmeklējuma gaita paredz interaktīvu sadarbību ar pacientu (cik atļauj vecums un garīgā attīstība) – pacientam jāziņo dakterim, ko jūt un vai grib uz tualeti. Kad urīnpūslis  pilns, pacients veic urinācijas procesu.  

Pēc izmeklējuma katetrus izņem. Ja bērns nav spējīgs iztukšot urīnpūsli pilnībā, ievieto vēl vienu vienreizēju sterilu katetru.

Spiedieni uzkrāšanas un mikcijas fāzēs tiek fiksēti, veidojot cistometrijas līknes.

UDI

Funkcionālais urologs nolasa cistometiskās līknes un veic slēdzienu, kā arī sastāda novērošanas un ārstēšanas plānu. Uzreiz pēc izmeklējuma paredzēta diagnozes un tālākā ārstēšanas plāna izskaidrošana.

Kas jāievēro pēc izmeklējuma

Pēc izmeklējuma ar katetru izmantošanu bērns var sūdzēties par kairinošu sajūtu urīnizvadkanālā, biežāku vēlmi apmeklēt tualeti. Tādos gadījumos ārsts var ieteikt nesteroīdus pretiekaisuma līdzekļus; bērniem ar urīnceļu infekciju vēsturi – antibakteriālus līdzekļus profilaktiski. Parasti urīnizvadkanāla kairinājuma simptomi pazūd 2-3 dienas pēc izmeklējuma. Pie ikdienas aktivitātēm var atgriezties uzreiz pēc procedūras.