Pārlekt uz galveno saturu

Elektrofizioloģisks izmeklējums (EFI)

EFI ir izmeklēšanas metode, kuras laikā caur vēnu cirksnī tiek ievadīti katetri līdz sirdij, ar ļoti augstu precizitāti nosakot elektriskos signālus, kurus rada sirds.

Attēls
sirds
Izveidots: 8. jūnijs, 2022. gads
Atjaunots: 19. janvāris, 2023. gads

Nosaka vai ir nepareizi signāli, un, ja tādi ir, tad tieši kur sirdī tie rodas. Ja izmeklējuma laikā aritmijas nav, tad drošos apstākļos ārsts var to izprovocēt, stimulējot sirdi noteiktās zonās, tādejādi precizējot diagnozi, un izprovocēto aritmiju procedūras laikā vēlāk pārtrauc.

Kā sagatavoties vizītei

Ja tiek lietoti antiaritmiski medikamenti, 1 dienu pirms operācijas tos parasti atceļ (ārsts par to informē iepriekš). Procedūras dienā pirms procedūras nedrīkst ēst un dzert vairākas stundas (laiku nosaka anesteziologs).

Vizītes norise

Latvijā bērniem EFI  tiek veiktas Paula Stradiņa klīniskajā universitātes slimnīcā, speciālā aritmoloģijas zālē. Lielākoties bērniem procedūra notiek vispārējā narkozē, tomēr ir gadījumi, kad procedūru var veikt arī bez narkozes. Vienu dienu pirms plānotās procedūras bērns iestājas Bērnu klīniskās universitātes slimnīcas Kardioloģijas nodaļā, kur tiek veikti kontroles izmeklējumi (elektrokardiogramma, asins analīzes u.c. pēc nepieciešamības), anesteziologa konsultācija (dažkārt anesteziologa konsultāciju var veikt arī iepriekš ambulatori), un rokā tiek ievadīts venozais katetrs.

Ja nolemts procedūru veikt narkozē, bērnam tiek ievadīti medikamenti vēnā un/vai caur sejas masku, un bērns iemieg. Ārsts ievieto venozos katetrus cirkšņa vēnā, caur kuriem ievada šaurus, garus katetrus līdz sirdij. No sirds iekšpuses, stimulējot sirdi ar elektriskiem signāliem noteiktās vietās (un ar citiem katetriem šos signālus uztverot), var noteikt, kāda veida aritmija pacientam ir, tieši kur tā sākas un kā norit. Tādejādi tiek precizēta diagnoze, un var notikt ārstēšana (ablācija).

Attēls
Nosacījumi pirms anestēzijas, lai tā būtu droša

Kas jāievēro pēc izmeklējuma

Lai gan komplikācijas ir ļoti retas, tādas var būt. Sāpes, infekcija vai asiņošana katetra ievietošanas vietā. Trombu veidošanās vēnā. Lai nerastos infekcija, āda tiek dezinficēta. Lai nerastos asiņošana, pēc procedūras dūriena vietā ir spiedošs pārsējs, un pacients nedrīkst saliekt kāju pirmās stundas pēc procedūras. Lai neveidotos trombi, tiek ievadītas pretrecēšanas zāles (atsevišķos gadījumos pirmos mēnešus pēc procedūras jālieto arī aspirīns). Atkarībā no zonas sirdī, kur tiek veikta ablācija, ļoti retos gadījumos var rasties normāla impulsa pārvades traucējumi, kuru gadījumā nepieciešams implantēt sirds stimulatoru. Pastāv risks arī asiņošanai ap sirdi, tomēr tas ir niecīgs, un tādā gadījumā tas tiek savlaicīgi konstatēts ar ehokardiogrāfijas palīdzību.

Tēma

Kardioloģija

Kardioloģija ir medicīnas nozare, kas nodarbojas ar sirds un asinsvadu sistēmas slimību pētniecību, diagnostiku, ārstēšanu, profilaksi un rehabilitāciju.