Pārlekt uz galveno saturu

Garā deksametazona supresijas prove

Garā deksametazona supresijas prove tiek veikta pacientiem, kuriem īsās deksametazona supresijas proves laikā nav panākta pietiekama kortizola līmeņa mazināšanās.

Attēls
asins analizes
Izveidots: 8. aprīlis, 2022. gads
Atjaunots: 17. aprīlis, 2023. gads

Sākotnēji garo provi veic ar deksametazonu zemās devās. Ja šīs proves laikā netiek panākta pietiekama kortizola izdales mazināšanās, tad provi atkārto ar deksametazonu augstākās devās.

Kā sagatavoties vizītei

Specifiska sagatavošanās nav nepieciešama. Testa laikā un pirms tā ir atļauts ēst un dzert. Ja pacients ikdienā saņem kādus medikamentus, par to laikus jāziņo ārstējošajam endokrinologam, jo daļa medikamentu ietekmē testa rezultātus (karbamazepīns, diltiazems, cimetidīns, rifampīns, ciprofloksacīns, fenitoīns, fenobarbitāls, estrogēnus saturoši medikamenti, amiodarons, fluoksetīns. Testa laikā jāpārtrauc arī glikokortikoīdus saturošu medikamentu lietošana (t.sk. inhalējamu, deguna aerosolu veidā, acu pilienos, ādas krēmu veidā utt.).

Vizītes norise

Garā deksametazona supresijas prove notiek četru dienu garumā.

Pirmajā dienā pl. 9.00 un pl. 24.00 tiek paņemti asins paraugi, lai noteiktu hormonu līmeni (kortizols, AKTH) asinīs. Otrajā un trešajā dienā no pl. 9.00 un ik pēc 6 stundām bērns saņems deksametazonu. Ceturtās dienas rītā (pl. 9.00 jeb 6 h pēc pēdējās deksametazona devas) tiks paņemts asins paraugs, lai noteiktu hormonu līmeni (kortizols, AKTH) asinīs.

Testa laikā blakusefekti netiek novēroti.

Informatīvie materiāli

Laboratorās analīzes endokrinoloģijā

Cilvēka hormonālā regulācija ir pakļauta stingram bioloģiskam diennakts ritmam, tādēļ, izvērtējot analīžu rezultātus, ļoti svarīgi zināt analīžu nodošanas laiku. Pareizāku analīžu rezultātu var iegūt no agra rīta un tukšas dūšas paraugiem, ja ārsts nav individuāli norādījis citādāk.