Pārlekt uz galveno saturu

Magnētiskās rezonanses urogrāfijas izmeklējums

Magnētiskās rezonanses urogrāfija (MRU) ir informatīva metode urīnizvadsistēmas izvērtēšanai visā urīnceļu garumā, kā arī nieru funkcijas izvērtēšanai. MRU izmeklējuma laikā attēlus iegūst vairākos režīmos, ko sauc par sekvencēm.

Attēls
Magnētiskā rezonanse
Izveidots: 6. septembris, 2022. gads
Atjaunots: 16. janvāris, 2023. gads

Kādēļ izmeklējums nepieciešams?

Izmeklējums ir nepieciešams pacientiem ar aizdomām par urīnceļu aizsprostojumu, lai izvērtētu sarežģītas urīnizvadceļu anatomiskas variācijas, nieru darbību un lai plānotu operācijas taktiku urīnceļu aizsprostojuma vai sarežģītu urīnceļu anatomisku variāciju gadījumā, kā arī izvērtētu ārstēšanas rezultātus pēc urīnceļu operācijas.

Kad nedrīkst veikt MRU izmeklējumu?

Praktiski nav tādu iemeslu, kuru dēļ nedrīkstētu veikt MRU izmeklējumu. Ja pacientam ir gadolīnija kontrastvielas nepanesība, MRU izmeklējuma laikā neievada kontrastvielu, taču uzņem pārējās attēlu sērijas, kuru iegūšanai nav nepieciešama kontrastviela.

Kas jāņem līdzi, dodoties uz izmeklējumu?

  • Personu apliecinošs dokuments vecākiem un dzimšanas apliecība bērnam.
  • Nosūtījums no ārsta-speciālista, kurš ir līgumattiecībās ar Nacionālo veselības dienestu.
  • Jāņem līdzi analīžu un iepriekšējo izmeklējumu, īpaši ultrasonogrāfijas, rezultāti, kā arī slimnīcu izraksti un cita svarīga medicīniska dokumentācija, jo no radiologa informētības ir atkarīga izmeklējuma attēlu interpretācija!

Kā vecāki var palīdzēt savam bērnam izmeklējuma laikā?

Lai mazinātu bērna satraukumu, pirms procedūras vienkāršiem vārdiem paskaidrojiet, kas ir MR izmeklējums un kādēļ tas nepieciešams. Youtube, ierakstot atslēgas vārdus “magnetic resonance, sound, room”, ir iespējams bērnam parādīt, kā izskatīsies iekārta, un noklausīties skaņas izmeklējuma laikā. Ja nepieciešams, esiet blakus visu laiku. Mīļākā rotaļlieta noteikti palīdzēs izmeklējuma laikā.

Kā sagatavoties vizītei

Ja izmeklējumu veic narkozē, tad pacientam izmeklējuma rītā jābūt tukšā dūšā. Precīzāku informāciju sniegs anesteziologs apskates laikā.

Meitenes MR izmeklējuma dienā nedrīkst lietot skropstu tušu un acu ēnas, jo tās var saturēt metāla daļiņas, kas pielīp iekārtai un attēlos var izraisīt kropļojumus.

Vizītes norise

Pirms MRU izmeklējuma pacientam vēnā ievada fizioloģisku sāļu šķīdumu (Ringera šķīdumu). Tā daudzums atkarīgs no bērna vecuma un svara. 15 minūtes pirms kontrastvielas ievades pacientam vēnā ievada urīndzenošu līdzekli. Šīs zāles nepieciešamas, lai izmeklējuma laikā nieres darbotos intensīvāk un izmaiņas kļūtu labāk pamanāmas. Bērniem, kuriem izmeklējumu veic narkozē, pirms tam urīnpūslī ievieto katetru.

Pirms izmeklējuma veikšanas pacientu nogulda uz vēdera, ievieto magnētiskās rezonanses iekārtas tunelī un uz muguras uzliek magnētiskās rezonanses spoli. Tā izmeklējuma laikā izstaros un uztvers radioviļņus, kas ir magnētiskās rezonanses (MR) attēla informācijas avots. Atšķirībā no rentgena stariem, radioviļņi nekaitē audiem, un izmeklējums ir veselībai drošs. Izmeklējuma laikā iekārtā var dzirdēt dažādus trokšņus, kas ir normāla parādība.

Izmeklējums ilgst līdz 45 minūtēm.

Riski

Izmeklējums ir piemērots bērnam, jo tajā izmanto nevis jonizējošo starojumu, bet radioviļņus, kas nerada kaitējumu audiem. Ja pacientam nav gadolīniju saturošas kontrastvielas nepanesības, izmeklējuma laikā vēnā ievada kontrastvielu, kas parasti nevēlamas blakusparādības neizraisa. Tomēr pacientiem ar nieru darbības traucējumiem kontrastviela ļoti retos gadījumos var izraisīt komplikāciju, ko sauc par sistēmisko nefrogēno fibrozi, kura izpaužas kā ādas un iekšējo orgānu audu sabiezēšanās, kas var pasliktināt šo orgānu darbību. Gadolīnija kontrastviela var izraisīt arī alerģiskas reakcijas.