Pārlekt uz galveno saturu

Rentgenoskopija

Augšējā gremošanas trakta caurskate.

Attēls
kuņģis, gremošanas trakts
Izveidots: 25. jūlijs, 2022. gads
Atjaunots: 16. janvāris, 2023. gads

Augšējā gremošanas trakta caurskati jeb rentgenoskopoju izmanto, lai izmeklētu pacienta barības vadu, kuņģi un tievās zarnas un resnās zarnas sākuma daļu. Izmeklējumu veic ar speciālu rentgena iekārtu, kas izstaro rentgena starus un bārija kontrastvielu. Bārija kontrastviela ir nekaitīgs, balts, krītam līdzīgs pulveris, ko sajauc ar ūdeni, lai iegūtu biezu, ārēji piena kokteilim līdzīgu dzērienu, kas daudziem bērniem var likties dīvains un negaršīgs; lai nomāktu tā piegaršu, tam var pievienot dažādus garšas uzlabotājus. Bārija kontrastviela labi absorbē rentgena starus un rentgena attēlā izskatās balta. Pēc norīšanas tā pārklāj augšējā gremošanas trakta sieniņas no iekšpuses, tādēļ orgānu forma, izmēri un rīšanas kustības ir rentgena attēlos ir labi redzamas. Ar šo metodi var atklāt patoloģijas, kas nav redzamas parastajos rentgenogrāfijas izmeklējumos.

Izmeklējumi var būt nepieciešami šādos gadījumos:

  • lai noteiktu barības vada, kuņģa, tievo zarnu, resnās zarnas sākuma daļas formu un izmērus;
  • lai noteiktu gremošanas traucējumu iemeslu, piemēram,  čūlas, trūces, divertikulus (patoloģiski paplašinājumi orgāna sieniņā), striktūras (patoloģiski sašaurinājumi), iekaisuma procesus, rīšanas traucējumus, dažus audzēju veidus.

Kā sagatavoties vizītei

Līdzi jāņem personu apliecinoši dokumenti, ārsta nosūtījums, iepriekšējo izmeklējumu rezultāti (radioloģisko, funkcionālās diagnostikas, jo īpaši elektroencefalogrāfijas dati, ja izmeklē galvas smadzenes pacientiem ar epilepsiju), analīžu dati un slimnīcas izraksti, ja tādi ir. No radiologa informētības ir atkarīga izmeklējuma attēlu interpretācija, tādēļ līdzi jāņem pēc iespējas vairāk dokumentu.

Pirms izmeklējuma pacientam ir jābūt tukšā dūšā! Bērni vecumā no 0 līdz 2 gadiem nedrīkst saņemt ēdienu vai šķidrumu caur muti vai zondi vismaz 3 stundas pirms izmeklējuma. Bērni no 2 gadu vecuma nedrīkst saņemt ēdienu vai šķidrumu caur muti vai zondi vismaz 8 stundas pirms izmeklējuma.

Vizītes norise

Pirms izmeklējuma pacientam lūgs  noņemt jebkādas rotaslietas vai apģērbu, kas var traucēt izmeklējuma norisi. Pacients tiks novietots uz speciāla kustīga galda.

Pacientam būs jāizdzer sagatavotā  kontrastviela. Izmeklējuma laikā pacientam tiks lūgts mainīt ķermeņa stāvokli, piemēram, pagriezties uz sāniem, vēdera, muguras.

Rīšanas laikā radiologs vai radiologa asistents uzņems vairākus rentgena attēlus, lai izvērtētu konttrastvielas virzību gremošanas traktā, sākot no rīkles un barības vada un beidzot ar tievo zarnu cilpām – resnās zarnas sākuma daļu. Ja izmeklē tikai gremošanas trakta augšējo daļu, nepieciešamas 45 minūtes.

Ja jāizseko kontrastvielas virzība (pasāža) tievajās zarnās, gremošanas takta augšējās daļas, tievo zarnu un resnās zarnas sākuma daļas caurskate ar pasāžu aizņem 2 - 6 stundas, atkarībā no zarnu kustību ātruma.

Tā kā izmeklējuma laikā pacientam ir jādzer bārija kontrastviela, izmeklējumu narkozē neveic, lai neizraisītu aizrīšanās (aspirācijas) risku.

Riski

Bārija kontrastviela ir veselībai nekaitīga. Lai samazinātu iespējamo jonizējošā starojuma izraisīto kaitējumu veselībai, starojuma deva tiek pielāgota bērna vecumam, svaram un izmeklējamās ķermeņa virsmas apjomam. Lai novērstu starojuma ietekmi uz bērna dzimumorgāniem un vairogdziedzeri, tos nepieciešamības gadījumā apsegs ar speciālu pārklāju. Izmeklējuma laikā pacients saņem ļoti nelielu starojuma devu, kas, visdrīzāk, kaitējumu neradīs, tomēr, tā kā ir zināms, ka jonizējošais starojums spēj izraisīt onkoloģiskas saslimšanas, izmeklējuma veikšana ir pieļaujama tikai pamatota iemesla gadījumā – tad, kad tiešām ir nepieciešams.

Saistīto simptomu saraksts