Pārlekt uz galveno saturu

Urogrāfija

Intravenozā urogrāfija ir rentgena izmeklēšanas metode, kurā nieru, urīnvadu un urīnpūšļa attēlu iegūšanai izmanto intravenozo kontrastvielu. Šī metode dod iespēju attēlot šo orgānu anatomiju, parāda, kā urīnizvadsistēma pildās un kā iztukšojas.

Attēls
urīnpūslis
Izveidots: 25. jūlijs, 2022. gads
Atjaunots: 16. janvāris, 2023. gads

Izmeklējumi var būt nepieciešami šādos gadījumos:

  • ja ir aizdomas par vai ir diagnosticēta kāda nieru slimība,
  • ir iedzimtas nieru, urīnvadu, urīnpūšļa patoloģijas,
  • atklāts audzējs,
  • nierakmeņu gadījumā.

Pacientu uz izmeklējumu konsultācijas laikā pieraksta Bērnu klīniskās universitātes slimnīcas speciālists.

Kā sagatavoties vizītei

Līdzi jāņem personu apliecinoši dokumenti, ārsta nosūtījums, iepriekšējie izmeklējumu rezultāti (radioloģisko, funkcionālās diagnostikas)  attēli, analīžu dati un slimnīcas izraksti, ja tādi ir. No radiologa informētības ir atkarīga izmeklējuma attēlu interpretācija.

Iepriekšējā dienā pirms izmeklējuma bērnam ir jāuzņem  daudz šķidruma (tējas, ūdens). Izmeklējuma dienā 3 stundas pirms izmeklējuma nedrīkst ēst un 1 stundu pirms izmeklējuma nedrīkst dzert.

Vizītes norise

Izmeklējuma ilgums ir līdz 1 stundai; atsevišķos gadījumos pacients var tikt aicināts atkārtot izmeklējumu pēc vairākām stundām.

Pirms izmeklējuma pacientam vēnā tiek ievietota tieva plastmasas caurulīte (intravenozais katetrs). Tas var būt nedaudz nepatīkami un sāpīgi.

Bērns tiks nosvērts un radiologa asistents jautās par alerģijām. Pēc tam ārsts-radiologs vēnā ievadīs jodu saturošu kontrastvielu. Izmeklējumā izmantotā kontrastviela neatstāj ilgstošu ietekmi uz veselību, tomēr ievadīšanas laikā  ap katetru var būt nedaudz savāda aukstuma vai karstuma sajūta. Dažiem  pacientiem uzreiz pēc kontrastvielas ievades var būt galvassāpes vai slikta dūša.

Pēc tam tiks uzņemti vairāki rentgena attēli, kas parādīs, kā kontrastviela pārvietojas no nierēm uz urīnvadiem un urīnpūsli. Pēdējais attēls tiks uzņemts pēc urinācijas, lai redzētu, kā urīnpūslis iztukšojas. Ja bērns ir izteikti nemierīgs un kustīgs, tas apgrūtina kvalitatīvu rentgenoloģisko attēlu iegūšanu, tādēļ atsevišķos gadījumos ārsts var lemt par narkozes izmantošanu

Riski

Ja pacientam ir zināmas nieru slimības, alerģija uz jodu, kā arī jodu saturošu kontrastvielu, informējiet ārstu, lai varētu maksimāli samazināt iespējamo negatīvo ietekmi uz veselību. Lai samazinātu iespējamo  jonizējošā starojuma izraisīto kaitējumu veselībai, starojuma deva tiek pielāgota bērna vecumam, svaram un izmeklējamās ķermeņa virsmas apjomam. Lai novērstu starojuma ietekmi uz bērna dzimumorgāniem un vairogdziedzeri, tos nepieciešamības gadījumos apsegs ar speciālu pārklāju.

Izmeklējuma laikā pacients saņem ļoti nelielu starojuma devu, kas, visdrīzāk, kaitējumu neradīs, tomēr, tā kā ir zināms, ka jonizējošais starojums spēj izraisīt onkoloģiskas saslimšanas, izmeklējuma veikšana ir pieļaujama tikai pamatota iemesla gadījumā – tad, kad tiešām ir nepieciešams.

Jodu saturošā kontrastviela, kas tiek ievadīta intravenozās urogrāfijas laikā, var pasliktināt nieru funkciju, tādēļ pirms izmeklējuma pacientiem ir obligāti jānosaka kreatinīna līmenis asinīs, kas ļauj spriest, vai nieru funkcija ir izmainīta. Ja pacients slimo ar 2. tipa cukura diabētu un ārstēšanā saņem metformīnu, nieru bojājums var pasliktināties, tādēļ metformīna lietošana ir jāpārtrauc un tā vietā jālieto cits medikaments. Jautājiet padomu sava bērna endokrinologam. Šo izmeklējumu nedrīkst veikt grūtniecēm.