Pārlekt uz galveno saturu

Vēdera dobuma un mazā iegurņa magnētiskā rezonanse

Magnētiskā rezonanse (MR) ir droša, nekaitīga un nesāpīga izmeklēšanas metode, kurā ķermeņa struktūru dažādu plakņu šķērsgriezuma attēlu iegūšanai izmanto magnētisko lauku un radioviļņus.

Attēls
Magnētiskā rezonanse
Izveidots: 6. septembris, 2022. gads
Atjaunots: 7. marts, 2023. gads

Atšķirībā no datortomogrāfijas, MR izmeklējuma laikā pacients netiek pakļauts rentgena staru iedarbībai. MR iekārta sastāv no liela magnēta ar tuneli centrā un kustīgu galdu, uz kura nogulda pacientu un ko izmeklējuma laikā iebīda tunelī. Ar MR palīdzību iespējams iegūt augstas izšķirtspējas attēlus, kurus interpretē ārsts-radiologs.

Bērnu slimnīcā pieejamas divas – 1,5 teslu un 3 teslu – MR iekārtas.

Kādēļ MR izmeklējums nepieciešams?

MR sniedz daudz vairāk informācijas par vēdera dobuma un mazā iegurņa anatomiskajām struktūrām nekā ierastais rentgena, ultrasonogrāfijas vai datortomogrāfijas izmeklējums.

Vēdera dobuma un iegurņa MR veic, lai novērtētu:

  • vēdera dobuma orgānus – aknas, žultsceļus, nieres, liesu, zarnas, aizkuņģa dziedzeri un virsnieru dziedzerus,
  • iegurņa orgānus – urīnpūsli un reproduktīvos orgānus, proti, dzemdi un olnīcas sievietēm un priekšdziedzeri vīriešiem,
  • asinsvadus,
  • limfmezglus.

MR lieto, lai palīdzētu diagnosticēt vai novērtēt ārstēšanas rezultātu šādu patoloģiju gadījumā:

  • vēdera vai iegurņa audzēji,
  • aknu slimības, piemēram, ciroze,
  • žultsvadu patoloģijas,
  • aizkuņģa dziedzera patoloģijas,
  • iekaisīgas zarnu slimības, piemēram, Krona slimība un čūlainais kolīts,
  • asinsvadu anomālijas, kā arī asinsvadu iekaisums (vaskulīts),
  • augļa anomāliju diagnostikai.

Kad nedrīkst veikt MR izmeklējumu?

MR izmeklējumu nedrīkst veikt, ja pacientam ir iekšējās auss implanti, mākslīgās sirds vārstule, neirostimulators, kardiostimulators, noteikti metāla svešķermeņi, grūtniecība līdz 12. nedēļai, izņemot dzīvībai svarīgās situācijās.

Kad MR veic narkozē?

Bērniem līdz septiņu gadu vecumam un bērniem, kuri nespēj patstāvīgi mierīgi nogulēt MR iekārtā, izmeklējumu veic vispārējā anestēzijā. Šādus pacientus pirms izmeklējuma veikšanas uzņem Dienas stacionārā. Informāciju par ierašanās laiku Dienas stacionārā jūs saņemsiet, pierakstoties uz izmeklējumu. Pirms izmeklējuma ir nepieciešama anesteziologa konsultācija. Ja pacientu izmeklē vispārējā narkozē, Dienas stacionāru drīkst atstāt pēc pamošanās (parasti tas notiek pāris stundu laikā pēc izmeklējuma), to saskaņojot ar medicīnas personālu.

MR izmeklējuma dienā

Slimnīcas Daudzfunkcionālā korpusa reģistratūrā (R1) nepieciešams noformēt dokumentus. Lūdzam ierasties savlaicīgi – 20 minūtes pirms izmeklējuma!

Pirms izmeklējuma bērnam un jums, ja atradīsieties bērnam blakus, jānoņem visi metāliskie priekšmeti – bižutērija, pīrsings, matu sprādzes, brilles, no kabatām jāizņem atslēgas, monētas, bankas kartes, kā arī mobilais telefons.

Kas jāņem līdzi, dodoties uz izmeklējumu?

  • Personu apliecinošs dokuments vecākiem un dzimšanas apliecība bērnam.
  • Nosūtījums no ārsta-speciālista, kurš ir līgumattiecībās ar Nacionālo veselības dienestu.
  • Lūdzu, ņemiet līdzi analīžu un iepriekšējo izmeklējumu, īpaši ultrasonogrāfijas, rezultātus, kā arī slimnīcu izrakstus un citu svarīgu medicīnisku dokumentāciju, jo no radiologa informētības ir atkarīga izmeklējuma attēlu interpretācija!

Kā vecāki var palīdzēt savam bērnam izmeklējuma laikā?

Lai mazinātu bērna satraukumu, pirms procedūras vienkāršiem vārdiem paskaidrojiet, kas ir MR izmeklējums un kādēļ tas nepieciešams. Youtube platformā ierakstot atslēgas vārdus “magnetic resonance, sound, room”, ir iespējams bērnam parādīt, kā izskatīsies iekārta, un noklausīties skaņas izmeklējuma laikā. Ja nepieciešams, esiet blakus visu laiku. Mīļākā rotaļlieta noteikti palīdzēs izmeklējuma laikā.

Kā sagatavoties vizītei

Ja MR izmeklējumu veic vispārējā anestēzijā, vismaz sešas stundas pirms izmeklējuma nedrīkst ne ēst, ne dzert. Nosacījums ir obligāts, jo pretējā gadījumā ir risks, ka kuņģa saturs nonāks elpceļos, un tas var apdraudēt pacienta dzīvību.

Meitenes MR izmeklējuma dienā nedrīkst lietot skropstu tušu un acu ēnas, jo tās var saturēt metāla daļiņas, kas pielīp iekārtai un attēlos var izraisīt kropļojumus.

Vizītes norise

Pacientu ieved telpā un nogulda uz izmeklējuma galda. Lai pasargātu dzirdi, ausīs ievieto aizbāžņus un uzliek austiņas. Skenēšanas laikā pacientam jāguļ nekustīgi, jo kustības traucē veikt izmeklējumu un pazemina attēlu kvalitāti. Izmeklējuma laikā iekārta rada rūcošas skaņas, kas nerada kaitējumu veselībai.

MR izmeklējuma laikā uzņem vairākas attēlu sērijas. Atkarībā no iegūstamās informācijas kopējais procedūras laiks ir 20–90 minūtes. Aptuvenais izmeklējuma ilgums būs zināms pirms tā uzsākšanas.

Lai iegūtu papildu informāciju, noteiktos gadījumos MR izmeklējuma laikā var būt nepieciešama kontrastvielas ievade, tāpēc šiem pacientiem pirms izmeklējuma vēnā ievieto katetru.

Ambulatori pacienti pēc MR izmeklējuma dodas mājās.

Riski

Izmeklējums ir piemērots bērnam, jo tajā neizmanto jonizējošo starojumu, bet izmanto radioviļņus, kas nerada kaitējumu audiem. Ja pacientam nav gadolīniju saturošas kontrastvielas nepanesības, izmeklējuma laikā vēnā ievada kontrastvielu, kas parasti nevēlamas blakusparādības neizraisa. Tomēr pacientiem ar nieru darbības traucējumiem kontrastviela ļoti retos gadījumos var izraisīt komplikāciju, ko sauc par sistēmisko nefrogēno fibrozi, kas izpaužas kā ādas un iekšējo orgānu audu sabiezēšanās, kas var pasliktināt šo orgānu darbību. Gadolīnija kontrastviela var izraisīt arī alerģiskas reakcijas.

Tēma

Ginekoloģija

Ginekoloģija ir medicīnas nozare, kas rūpējas par sievietes reproduktīvo veselību.