Pārlekt uz galveno saturu

Candida ģints sēnīšu mikrobioloģiskā izmeklēšana (uzsējums)

Candida ģints sēnīšu uzsējums ir tests, ar kura palīdzību noskaidro, vai pacientam ir rauga sēnīšu infekcija.

Attēls
Laboratoriskie izmeklējumi
Izveidots: 25. jūlijs, 2022. gads
Atjaunots: 25. jūlijs, 2022. gads

Rauga sēnītes parasti dzīvo uz cilvēka ādas, gļotādām, mutes dobumā un zarnās. Parasti rauga sēnītes nerada problēmas. Taču, ja tās pārmērīgi savairojas, tās var izraisīt infekciju, kuru var nākties ārstēt. Ja cilvēks ir vesels, rauga sēnītes reti rada nopietnu infekciju. Bet tās var radīt ļoti nopietnu infekciju cilvēkiem ar pavājinātu imunitāti. Tad tās var skart ne tikai ādu un ģļotādas, bet arī asinis, sirdi, smadzenes, acis, kaulus un citus orgānus. Ārsts nozīmē šo izmeklējumu, ja pacientam ir rauga sēnīšu infekcijas simptomi. Simptomi ir daudzveidīgi un atkarīgi no vietas, kur raugi savairojušies. Rauga sēnītes mēdz savairoties mitrās ādas krokās un uz gļotādām.

Tipiskākie simptomi

  • Ādas krokās (bieži uz pēdām un cirksnī) ir apsārtums, iespējams, ka ar čūlām, nieze, dedzinoša sajūta;
  • Dzimumorgānu rajonā ir nieze un/vai dedzinoša sajūta, balti izdalījumi no maksts, sāpes urinācijas laikā, apsārtums un pietūkums;
  • Mutes dobumā ir balti aplikumi uz mēles, vaigu iekšpusē, uz aukslejām vai rīkles gļotādā, apsārtums vai sāpīgums, garšas zudums, sāpes ēšanas laikā;
  • Mutes kaktiņos – plaisas un apsārtums, ko var izraisīt īkšķa sūkāšana vai bieža lūpu aplaizīšana.

Atkarībā no infekcijas vietas ārsts paņem izmeklējamo materiālu (iztriepes veidā, asinis vai audus) un nosūta uz laboratoriju, kur to uzsēj uz barotnēm un audzē īpašos apstākļos, lai savairotu rauga sēnītes šūnas. Parasti tās izaug pēc dažām dienām. Tad nosaka rauga sēnītes veidu un vajadzības gadījumā arī to jutību pret antimikotiskām vielām. Testa rezultātus ņem vērā, izvēloties infekcijas terapiju.

Speciāla pacienta sagatavošana nav nepieciešama.

Ietekmējošie faktori

Rauga sēnīšu augšana var būt nomākta, ja paraugs paņemts no infekcijas vietas, kurā lokāli jau lietoti antimikotiskie līdzekļi.

Bioloģiskie references intervāli vai klīniskās lēmumu vērtības

Raugveida sēnītes ir cilvēka normālās mikrofloras sastāvdaļa dobumos, uz gļotādām un gremošanas traktā. Tās var izraisīt virsmu (ādas, matu, nagu) vai invazīvo (septicēmiju vai viscerālo) mikozi (patogēnu sēņu ierosinātu slimību), kuru rašanos var veicināt antimikrobiālo preparātu terapija, imūnsupresīvie aģenti, grūtniecība, invazīva operācija u.c.

*Metodes saīsinātā versija. Pilna informācija par metodi pieejama  M-MB-015/00.