Dzimumorgānu higiēna līdz pubertātes vecumam
Maziem bērniem līdz pubertātes (dzimumnobriešanas) vecuma sasniegšanai.
Bērnu klīniskā universitātes slimnīca radījusi izglītojošu animācijas filmiņu pirmskolas un sākumskolas vecuma bērniem par to, kā rodas bērni.
Bērnu klīniskā universitātes slimnīca radījusi animētu filmiņu sēriju “Kā rodas bērni?”. Videoklipi palīdzēs pirmskolas un sākumskolas vecuma bērnu vecākiem sagatavoties pirmajai sarunai par to, kā rodas bērni, kā arī sarunai par intīmo higiēnu un privātumu. Lai atbalstītu vecākus, ārsti arī sagatavojuši padomus, kā labāk runāt par šīm tēmām.
Vecāki bieži raizējas par to, kad ir īstais brīdis sarunai par bērnu rašanos, kā pastāstīt par pamata intīmās higiēnas un privātuma jautājumiem un kā to izdarīt bērnam saprotamā valodā. “Mana, kā bērnu un pusaudžu ginekologa un meitas mammas, pārliecība ir, ka, runājot par dabiskām lietām, nav iespējams izstāstīt par daudz. Diemžēl savā darbā redzu, ka nokavēt ar svarīgas informācijas izskaidrošanu bērnam gan ir iespējams, un tad nekavējoties jāaizpilda robi bērnu zināšanās,” stāsta Bērnu slimnīcas ginekoloģe Lāsma Līdaka.
Videoklipos vizuāli saprotami parādītas dzimumu atšķirības un bērnam saprotamā valodā izskaidroti jautājumi par to, kā bērniņš nokļūst mammas vēderā. Tie paskaidro, ko viņš tur dara, kā tiek ārā, kā pareizi jāmazgājas un kā sargāt savu privātumu.
“Šobrīd bērni attīstās ievērojami ātrāk, meitenēm mēnešreizes mēdz sākties arī 9-10 gadu vecumā. Ja saruna par mēnešreizēm un to, kādēļ tās nepieciešamas, tiek atlikta, tas bieži raisa lielus pārdzīvojumus gan vecākiem, gan pašai meitenei,” norāda Līdaka.
Daudziem vecākiem ir apziņa, ka par šīm tēmām ir jārunā, taču viņi baidās pateikt ko lieku, nepateikt pietiekami, samulst un nespēt atbildēt uz visiem bērna jautājumiem; citi nezina, kādus vārdus izvēlēties, lai paskaidrotu visu tā, lai bērns saprot. “Mazi bērni vēl tik labi nepazīst pieklājību un pēc pirmā teikuma, kas viņam nebūs interesants vai saprotams, viņš aizies darīt ko citu,” iedrošina Līdaka. Daktere norāda, ka, runājot par ķermeņa daļām, svarīgākais ir izvēlēties vārdus, par kuru nozīmi ģimenē ir savstarpēja sapratne. “Tas ir ļoti būtiski bērna drošībai – lai viņš var izstāstīt, kur un kas tieši sāp. Medicīniski termini reizēm sniedz drošības sajūtu pret mulsumu. Tad droši var izmantot arī tos,” piebilst ārste.
Bērnu slimnīcas speciālisti cer, ka šīs multfilmas kalpos par iesākumu sarunai, kas noteikti būs jāturpina dažādos dzīves posmos ar dažādiem akcentiem. Tāpat kā ar vienu aizrādījumu nepietiks, lai bērns neskrietu pāri ielai pie sarkanās gaismas, arī saruna par to, kā esam nākuši pasaulē, būs arvien jāatkārto. Filmiņas iespējams izmantot arī mācību procesā sākumskolas klasēs.
Maziem bērniem līdz pubertātes (dzimumnobriešanas) vecuma sasniegšanai.