Pārlekt uz galveno saturu

Ja bērnam sāp auss: palīdzība mājas apstākļos

Sāpes ausīs maziem bērniem novēro bieži. Var sāpēt gan viena, gan abas austiņas.

Attēls
ausu sāpes
Izveidots: 31. oktobris, 2022. gads
Atjaunots: 3. maijs, 2024. gads

Par to, ka bērnam sāp auss, var liecināt pastiprināta ausu aiztikšana, nereaģēšana uz skaņām, drudzis, nemiers un raudulīgums, kā arī līdzsvara traucējumi. Ja sāpes ausī ir nelielas un atkārtojas, pierakstieties pie ģimenes ārsta!

Izdalījumi no auss nenozīmē, ka nepieciešams steidzami doties uz slimnīcu. Pacients var vērsties arī pie ģimenes ārsta vai pie otorinolaringologa ambulatori.

Medikamenti

Stipru sāpju gadījumā dod bērnam sāpes mazinošu medikamentu, piemēram, ibuprofēnu vai paracetamolu bērna vecumam un svaram atbilstošā devā. Ja bērnam ir iesnas, iespējams, auss sāp deguna tūskas dēļ. Šādā gadījumā attīri bērna degunu un izmanto deguna pilienus, kas mazina tūsku (piemēram, ksilometazolīnu saturošus deguna pilienus vai aerosolu).

Ko nedarīt?

Nesildi ausi un pirms ārsta vizītes nepilini auss ejā aptiekās nopērkamos pilienus. Tāpat auss ejā nedrīkst ievietot augu lapas, kampareļļā mērcētus vates tamponus. Tas var pastiprināt iekaisuma procesus un paaugstināt komplikāciju risku!

Kādos gadījumos jādodas uz slimnīcu?

  • Sāpes nepāriet pēc atkārtotas pretsāpju medikamentu lietošanas vai sāpes palielinās.
  • Parādās apsārtums un/vai pietūkums ap austiņu.
  • Pazūd dzirde vienā vai abās ausīs.

Neatliekamās palīdzības nodaļā ausu sāpes ārstē pediatrs. Otorinolaringologs tiek piesaistīts tikai neskaidros vai komplicētos gadījumos.

Saistītie simptomi

Saistītās ārstu specialitātes

Tēma

Ko darīt, ja bērns saslimis?

Kā mājas apstākļos rīkoties, ja bērnam ir drudzis, klepus, sāp kakls, sāp auss, sākusies vemšana un/vai caureja vai ir aizcietējums?

Saistītās apakštēmas

Dzirde

Dzirde ir viena no būtiskākajām cilvēka maņām.

Atsauces