Pārlekt uz galveno saturu

Izsitumi

Izsitumus bērniem novēro bieži, tie rodas slimību (vīrusu un bakteriālu infekciju) un kairinājumu (alerģiju) rezultātā.

Attēls
izsitumi-bernam
Izveidots: 18. maijs, 2022. gads
Atjaunots: 18. janvāris, 2023. gads

Ļoti uzmanīgiem jābūt pie izsitumiem, kuriem uzspiežot, tie nepazūd – tās ir petehijas.

Nekavējoties jāzvana 112:

  • Ja bērnam parādās šāda tipa izsitumi uz ādas un/vai gļotādās, acīs, tie var liecināt par dzīvībai  bīstamām saslimšanām;
  • Meningokoku infekcija (īpaši kopā ar temperatūras pacēlumiem augstos skaitļos vai pazeminātu temperatūru, galvassāpēm, vemšanu, izteiktu miegainību vai uzbudinājumu).

Nekavējoties jāzvana 113:

  • Ja ir trombocitopēnija (dažāda lieluma asinsizplūdumi (“zilumi”)uz ādas, gļotādās bez zināmas traumas); tas var liecināt, ka asinīs ir kritiski samazināts asins ķermenīšu trombocītu skaits (trombocīti piedalās asins recēšanas procesā);
  • Nopietnu alerģisku reakciju gadījumā, kad izsitumi pa ķermeni strauji izplatās un parādās citi simptomi, piemēram, grūtības elpot, trokšņaina, svilpojoša elpošana (sēkšana), atkārtota vemšana.

Uzspiežot uz ādas ar stikla glāzi, hemorāģiski izsitumi neizbālē.

Attēls
Taktika ja bērnam ir izsitumi

Visi citi izsitumi, kad tiem tiek uzspiests, kļūst vienā krāsā ar ādu un tūlīt pēc tam atgūst savu iepriekšējo krāsu.

Nereti ir gadījumi, kad bērnam no vemšanas vai stipra klepus uz sejas parādās petehijas. Šajās situācijās tās ir saistītas ar venozā spiediena paaugstināšanos, bērnam vemjot vai klepojot.

Visbiežāk sastopamie izsitumu veidi:

Izsitumi var būt gan ādas līmenī (piemēram, pleķi, plankumi – ādas rajoni, kuri ir vietām apsārtuši, vietām normālā krāsā), gan piepacelti virs ādas līmeņa (pumpas – dažus mm liels apsārtums, ko var sataustīt, pūslīši – izsitumi virs ādas virsmas, kas satur caurspīdīgu šķidrumu, pustulas – līdzīgi kā pūslīši, tikai ar strutainu saturu.

Kur meklēt palīdzību?

Vairākumā gadījumu pietiek ar ģimenes ārsta konsultāciju un/vai apmeklējumu.

Ja ģimenes ārsts nav pieejams, dodieties pie dežūrārsta lielākajās Latvijas pilsētās vai zvaniet uz ģimenes ārstu konsultatīvo tālruni 66016001.

Izteiktas niezes gadījumā var iedot bērnam pretalerģijas (antihistamīnu) zāles vai lokāli uzsmērēt pretalerģijas līdzekli.

Tēma

Mazuļa aprūpe

Mazuļa aprūpe ietver ne tikai atbilstoša uztura, apģērba un mājokļa nodrošināšanu, bet arī bērna veselības aprūpi, izglītošanu un audzināšanu.

Dermatoloģija

Dermatoloģija ir medicīnas nozare, kas pēta ādas uzbūvi un funkcijas, ārējās vides ietekmi uz ādu, kā arī ādas pārmaiņas, kas rodas ādas slimību un dažu iekšējo orgānu slimību gadījumos.