Pārlekt uz galveno saturu

Magnētiskās rezonanses enterogrāfija (MRE)

Magnētiskās rezonanses enterogrāfija (MRE) ir informatīva metode zarnu sieniņu un tām apkārtesošo audu izvērtēšanai visā zarnu trakta garumā. MRE izmeklējuma laikā attēlus iegūst vairākos režīmos, ko sauc par sekvencēm.

Attēls
mr vēdera dobumam
Izveidots: 14. jūlijs, 2022. gads
Atjaunots: 21. jūlijs, 2022. gads
Kādēļ izmeklējums nepieciešams?

Izmeklējums nepieciešams pacientiem ar iespējamu iekaisīgu zarnu slimību, lai izvērtētu zarnu sieniņas un audus ap tām, kā arī zarnu caurlaidību. Papildus izmeklējuma laikā iegūst arī informāciju par citiem vēdera dobuma orgāniem un anālās atveres rajonu.

Kad nedrīkst veikt MRE izmeklējumu?

Izmeklējumu neveic pacientiem, kuriem ir klaustrofobija (bailes no noslēgtām telpām). Izmeklējumu neveic arī pacientiem, kuriem tas būtu nepieciešams vispārējā anestēzijā, jo informāciju par zarnu sieniņām var iegūt tikai tad, ja pirms izmeklējuma izdzer lielu daudzumu kontrastvielas, bet vairākas stundas pirms anestēzijas nedrīkst ne ēst, ne dzert.

Attēls
Nosacījumi pirms anestēzijas, lai tā būtu droša
Izmeklējuma norise un ilgums

Pirms MRE izmeklējuma pacientam 30–60 minūšu laikā lēni jāizdzer 1–1,5 l mannīta šķīduma, ko izsniegs magnētiskās rezonanses kabineta personāls. Tas nepieciešams, lai izvērstu zarnu sieniņas un padarītu tās labāk izvērtējamas.

Izmeklējuma laikā pacientu noguldīs uz vēdera un uz muguras uzliks magnētiskās rezonanses spoli. Tā izstaros un uztvers radioviļņus, kas ir magnētiskās rezonanses (MR) attēla informācijas avots. Atšķirībā no rentgena stariem, radioviļņi nekaitē audiem, tāpēc izmeklējums ir veselībai drošs. Izmeklējuma laikā iekārtā var dzirdēt dažādus trokšņus, kas ir normāla parādība.

Lai zarnu sieniņas varētu izvērtēt, tām jābūt nekustīgām. Šim nolūkam neilgi pēc izmeklējuma sākuma vēnā ievada medikamentu buskopānu, kas apstādina zarnu kustības. Buskopāna darbības ilgums ir apmēram septiņas minūtes. Izmeklējuma laikā to ievada divas reizes – sākumā un beigās, kad vēnā ievada arī kontrastvielu. Buskopāna iedarbības rezultātā īslaicīgi var pavājināties vai migloties redze, iespējamas arī urinēšanas grūtības. Šīs reakcijas parasti pāriet pusstundas laikā.

Ja, apskatot attēlus, ārsts konstatē iekaisīgas zarnu slimības pazīmes vai arī viņam rodas aizdomas par kādu patoloģiju, tad neilgi pirms izmeklējuma beigām vēnā ievada gadolīniju saturošu kontrastvielu, kas parasti nevēlamas blakusparādības neizraisa. Tomēr pacientiem ar nieru funkciju traucējumiem kontrastviela retos gadījumos var izraisīt komplikāciju, ko sauc par sistēmisko nefrogēno fibrozi, kura izpaužas kā ādas un iekšējo orgānu audu sabiezēšanās, kas var pasliktināt šo orgānu darbību. Gadolīnija kontrastviela var izraisīt arī alerģiskas reakcijas un sliktu dūšu.

Kā sagatavoties izmeklējumam?

Meitenes MRE izmeklējuma dienā nedrīkst lietot skropstu tušu un acu ēnas, jo tās var saturēt metāla daļiņas, kas pielīp iekārtai un attēlos var izraisīt kropļojumus.

Piecas dienas pirms izmeklējuma vēlams lietot šķiedrvielām bagātu uzturu. Par to, ko atļauts lietot uzturā un no kā vēlams izvairīties, sīkāk pastāstīs ārstējošais ārsts. Izmeklējuma dienā drīkst paēst vieglas brokastis, pēc kurām bez ierobežojuma drīkst dzert ūdeni un zāļu tēju bez cukura. Divas stundas pirms nozīmētā MRE izmeklējuma sākuma šķidruma uzņemšana ir jāpārtrauc.

Iespējamais kaitējums

Izmeklējums ir piemērots bērnam, jo tajā neizmanto jonizējošu starojumu, bet pielieto radioviļņus, kas nerada kaitējumu audiem. Mannīta šķīdums, ko izmanto zarnu sagatavošanai, var izraisīt caureju, kas parasti gan nav mokoša un pēkšņa.

Kas jāņem līdzi, dodoties uz izmeklējumu?
  • Personu apliecinošs dokuments vecākiem un dzimšanas apliecība bērnam.
  • Nosūtījums no ārsta-speciālista, kurš ir līgumattiecībās ar Nacionālo veselības dienestu.
  • Lūdzu, ņemiet līdzi analīžu un iepriekšējo izmeklējumu, īpaši ultrasonogrāfijas, rezultātus, kā arī slimnīcu izrakstus un citu svarīgu medicīnisku dokumentāciju, jo no radiologa informētības ir atkarīga izmeklējuma attēlu interpretācija!
Kā vecāki var palīdzēt savam bērnam izmeklējuma laikā?

Lai mazinātu bērna satraukumu pirms procedūras, vienkāršiem vārdiem paskaidrojiet, kas ir magnētiskās rezonanses izmeklējums un kādēļ tas nepieciešams. Youtube platformā ierakstot atslēgas vārdus “magnetic resonance, sound, room”, iespējams bērnam parādīt, kā izskatīsies iekārta un noklausīties skaņas izmeklējuma laikā. Ja nepieciešams, esiet blakus visu izmeklējuma laiku. Mīļākā rotaļlieta noteikti palīdzēs.