Pārlekt uz galveno saturu

Magnētiskās rezonanses izmeklējums muskuloskeletālajai sistēmai

Magnētiskā rezonanse (MR) ir droša, nekaitīga un nesāpīga izmeklēšanas metode, kurā ķermeņa struktūru attēlu iegūšanai izmanto magnētisko lauku un radioviļņus.

Attēls
MR locītavām
Izveidots: 14. jūlijs, 2022. gads
Atjaunots: 21. jūlijs, 2022. gads

Atšķirībā no datortomogrāfijas, MR izmeklējumā pacients netiek pakļauts rentgena staru iedarbībai. MR iekārta sastāv no liela magnēta ar tuneli centrā un kustīgu galdu, uz kura nogulda pacientu un ko izmeklējuma laikā iebīda tunelī. Ar MR palīdzību iespējams iegūt augstas izšķirtspējas orgānu attēlus, kas var palīdzēt noteikt diagnozi.

Kādēļ MR izmeklējums nepieciešams?

MR sniedz daudz vairāk informācijas nekā ierastais rentgena, ultrasonogrāfijas vai datortomogrāfijas izmeklējumā.

Kad nedrīkst veikt MR izmeklējumu?

MR izmeklējumu nedrīkst veikt, ja pacientam ir iekšējās auss implanti, mākslīgās sirds vārstule, neirostimulators, kardiostimulators, noteikti metāla svešķermeņi, grūtniecība līdz 12. nedēļai, izņemot dzīvībai svarīgās situācijās.

Kādu informāciju par muskuloskeletālo sistēmu sniedz MR izmeklējums?

MR sniedz informāciju par ceļa locītavas meniska bojājumiem, kā arī dažādu locītavu kaulu, skrimšļu, saišu patoloģiju. Pie iekaisīgām locītavu slimībām MR sniedz informāciju par skrimšļa bojājumu un iekaisuma aktivitāti.

MR sniedz precīzu informāciju par kaulu un muskuļu veidojumu atrašanās vietu (lokalizāciju), izplatību, saistību ar blakusesošajām struktūrām, kā arī palīdz izvērtēt veidojuma izmaiņas pēc ārstēšanas.

Lai gan akūtu kaulu traumu izvērtēšanai parasti veic rentgenogrāfiju vai datortomogrāfiju (DT), arī MR izmeklējums noteiktās situācijās sniedz precizējošu informāciju.

Izmeklējuma norise un laiks

Bērnu ieved telpā un nogulda uz izmeklējuma galda. Lai pasargātu dzirdi, ausīs ievieto aizbāžņus un uzliek austiņas. Skenēšanas laikā bērnam jāguļ nekustīgi, jo kustības traucē veikt izmeklējumu un pazemina attēlu kvalitāti. Izmeklējuma laikā iekārta rada rūcošas skaņas, kas nerada kaitējumu veselībai.

Ja jāizmeklē ādas un zemādas veidojumi, to vietā uz ādas pielīmē eļļas kapsulas marķieri – tas atvieglo veidojumu konstatēšanu.

Lai pacientam būtu ērtāk gulēt izmeklējuma laikā, zem kājām vai rokas (atkarībā no izmeklējamās daļas) novieto paliktni.

MR izmeklējuma laikā uzņem vairākas attēlu sērijas. Atkarībā no iegūstamās informācijas kopējais procedūras laiks ir 20–90 minūtes. Aptuvenais izmeklējuma ilgums būs zināms pirms tā uzsākšanas.

Lai iegūtu papildu informāciju, izmeklējuma laikā reizēm ir nepieciešams ievadīt gadolīniju saturošu kontrastvielu, kas alerģiskas reakcijas izraisa retāk, nekā datortomogrāfijā izmantojamā kontrastviela, tāpēc šiem bērniem pirms izmeklējuma vēnā ievieto katetru.

Pēc MR izmeklējuma pacients drīkst doties mājās.

Kad MR veic narkozē?

Bērniem līdz septiņu gadu vecumam un bērniem, kuri nespēj patstāvīgi mierīgi nogulēt MR iekārtā, izmeklējumu veic vispārējā anestēzijā. Šādus pacientus pirms izmeklējuma veikšanas uzņem Dienas stacionārā. Informāciju par ierašanās laiku Dienas stacionārā saņemsiet, pierakstoties uz izmeklējumu. Ja bērnu izmeklē narkozē, Dienas stacionāru drīkst atstāt pēc pamošanās (parasti tas notiek pāris stundu laikā pēc izmeklējuma), to saskaņojot ar medicīnas personālu.

Kas jāņem līdzi, dodoties uz MR izmeklējumu?
  • Personu apliecinošs dokuments vecākiem un dzimšanas apliecība bērnam.
  • Nosūtījums no bērnu speciālista (neirologa, gastroenterologa, ķirurga, traumatologa, onkologa, kardiologa, ginekologa, psihiatra u.c.), kurš ir līgumattiecībās ar Nacionālo veselības dienestu.
  • Ģimenes ārsta nosūtījums MR gadījumā ir derīgs tikai kopā ar speciālista nosūtījumu.
  • Pirms MR izmeklējuma obligāti jānosaka kreatinīna līmenis asinīs, rezultātiem jābūt līdzi.
  • Obligāti jāņem līdzi iepriekšējo izmeklējumu rezultāti (radioloģisko, funkcionālās diagnostikas, jo īpaši elektroencefalogrāfijas, ja izmeklē galvas smadzenes pacientam ar epilepsiju), tostarp attēli, analīžu dati un slimnīcas izraksti, ja tādi ir.
Kā sagatavoties MR izmeklējumam?

Kaulu un locītavu sistēmas MR izmeklējumam bērna īpaša sagatavošana nav nepieciešama. Lai mazinātu bērna satraukumu pirms procedūras, vienkāršiem vārdiem paskaidrojiet, kādēļ vajadzīgs MR izmeklējums. Ja nepieciešams, esiet blakus visu procedūras laiku, tāpat bērnam atļauts ņemt līdz mīļāko grāmatu vai rotaļlietu.

Ja MR veic vispārējā anestēzijā, izmeklējuma dienā nedrīkst ne ēst, ne dzert vismaz 3–4 stundas pirms izmeklējuma. Nosacījums ir obligāts, jo pretējā gadījumā pastāv risks, ka kuņģa saturs var nonākt elpceļos, un tas var apdraudēt pacienta dzīvību.

Attēls
Nosacījumi pirms anestēzijas, lai tā būtu droša

Meitenes MR izmeklējuma dienā nedrīkst lietot skropstu tušu un acu ēnas, jo tās var saturēt metāla daļiņas, kas pielīp iekārtai un attēlos var izraisīt kropļojumus.

MR izmeklējuma dienā

Slimnīcas Daudzfunkcionālā korpusa reģistratūrā (R1) nepieciešams noformēt dokumentus. Lūdzam ierasties savlaicīgi – 20 minūtes pirms izmeklējuma!

Pirms izmeklējuma bērnam un jums, ja atradīsieties bērnam blakus, jānoņem visi metāliskie priekšmeti – bižutērija, pīrsings, matu sprādzes, brilles, no kabatām jāizņem atslēgas, monētas, bankas kartes, kā arī mobilais telefons.

Izmeklējuma rezultāti

MR izmeklējuma aprakstu varēsiet saņemt Bērnu klīniskās universitātes slimnīcas Pacientu portālā https://www.bkus.lv/lv/content/pacienta-portals pēc piecām darba dienām. Taču atsevišķos gadījumos slēdziena veidošanai nepieciešams ilgāks laiks, tādēļ informāciju par MR rezultātu saņemšanu precizējiet pie MR kabineta personāla. MR izmeklējuma attēlus varat saņemt portālā https://bkus.datamed.lv/. “DataMed” nodrošina bezmaksas piekļuvi izmeklējumiem 30 dienu laikā pēc to veikšanas datuma. Šajā laikā varat lejupielādēt un saglabāt izmeklējumu savā datu nesējā.

MR izmeklējuma aprakstu drukātā veidā varat saņemt arī Daudzfunkcionālā korpusa reģistratūrā (R1). Neaizmirstiet bērna dzimšanas apliecību un savu personu apliecinošo dokumentu katru reizi, kad apmeklējat medicīnas iestādi, jo ziņas par bērna veselību drīkstam sniegt tikai bērna likumīgajam pārstāvim.