Pārlekt uz galveno saturu

Uztura ieteikumi bērniem ar cistisko fibrozi

Bērniem ar CF labs un pareizs uzturs ir ārkārtīgi svarīgs, lai nodrošinātu normālu augšanu, attīstību un, lai samazinātu elpceļu infekcijas attīstību.

 

Attēls
uzturs bērniem ar nefrotisko sindromu
Izveidots: 25. jūlijs, 2022. gads
Atjaunots: 12. maijs, 2023. gads

Uzturs

Salīdzinājumā ar bērniem, kuriem šī slimība nav, viņiem nepieciešams uzņemt vairāk enerģijas un uzturvielu, jo:

  • lielākajai daļai bērnu ar CF neizstrādājas pietiekams daudzums aizkuņģa dziedzera enzīmu, kas palīdz sagremot pārtiku. Dodot zāles, šie enzīmi tiek aizvietoti, tomēr daļa enerģijas un uzturvielu tiek zaudētas ar katru vēdera izeju, tādēļ nepieciešams uzņemt vairāk, lai kompensētu zudumus,
  • bērniem ar CF ir paaugstinātas enerģētiskās prasības, tādēļ jāuzņem vairāk kaloriju.

Bērnu jāmudina ēst dažādu pārtiku - olas, gaļu, zivis, pākšaugus, graudaugus, dārzeņus, augļus un piena produktus. Palīdzēt uzņemt pietiekami daudz enerģijas var arī trekni un cukuroti produkti, taču arī CF bērniem uzturam jāatbilst veselīga uztura pamatprincipiem. Bērniem varētu tikt rekomendēts ēst vairāk kā citiem, jo ir ļoti svarīgi, lai viņi pareizi augtu un attīstītos. Tiek ieteiktas trīs lielākas maltītes dienā ar uzkodām starp tām - bērniem apetīte un porcijas parasti ir samērā mazas, tādēļ labāk ir piedāvāt neliela apjoma, bet biežākas ēdienreizes, tomēr jāatceras, ka uzkodas nedrīkst kļūt par pamatēdienu un tās nevajadzētu dot stundu pirms ēšanas, citādāk bērns neēdīs.

Papildus kalorijas var nodrošināt ar papildus pievienotu cukuru:

  • Var dot saldumus, bet labāk pēc pamatēdienreizes, nevis pirms,
  • Ūdens vietā var piedāvāt arī sulas, kompotus un sīrupūdeņus,
  • Uz maizītēm vai grauzdiņiem biezā kārtā var smērēt ievārījumu, medu, šokolādes un riekstu sviestu.

Tomēr pārmērīgi lietot cukuru uzturā nevajadzētu, jo CF pacientiem ir lielāks risks uz cukura diabēta attīstību.

Produkti ar augstu tauku saturu mūsu uzturā nodrošina vislielāko kaloriju daudzumu, kā arī, satur neaizvietojamās taukskābes un taukos šķīstošos vitamīnus, kas organismam varētu palīdzēt cīnīties ar infekciju.

  • Pievienojiet ēdienam klāt sviestu un augu eļlas. Pievērsiet uzmanību, lai uzturā prevalētu tieši augu izcelsmes produkti, jo tie ir mono un polinepiesātināto taukskābju avoti. Tieši šiem taukiem ir pretiekaisuma īpašības. Lietojiet tos biezā kārtā uz sviestmaizes, pievienojiet kartupeļiem, graudaugiem un dārzeņiem.
  • Cepiet, nevis grilējiet produktus - tas paaugstinās kaloriju daudzumu. Dodiet priekšroku polinepiesātinātas taukskābes saturošām eļļām vai riekstu eļļām, ne sviestam vai dzīvnieku taukiem.
  • Šokolāde, čipsi, kūkas, eklēri, virtuļi, bulciņas ar krēmu ir labas uzkodas, bet tām nevajadzētu aizstāt ēdienreizes. Pievērsiet uzmanību sastāvam un dodiet priekšroku produktiem, kur sastāvā nav minēti hidrogenētie tauki.
  • Pie zupām,mērcēm, desertiem, dzērieniem, brokastu pārslām var pievienot skābo vai saldo krējumu, putukrējumu.
  • Daudz kaloriju satur saldējums, konditorejas izstrādājumi, kārtojumi un sacepumi ar saldo krējumu, krēmi un pudiņi.
  • Salātiem un dārzeņiem dāsni pievienojiet mērces, augu eļļas, krējumu un majonēzi.

Katrā ēdienreizē vajadzētu pasniegt vismaz vienu cieti saturošu produktu (piemēram, kartupeļus, maizi, graudaugus, rīsus, pastu).

  • Brokastu pārslas, grauzdiņi, cepumi, sviestmaizes ir labas uzkodas vakarā.
  • Bieži var gatavot pastu (makaronus) - bērni to parasti ēd labprāt. Izmantojot dažādas formas un izmēru pastu un pievienojot gaļas vai siera mērci, sanāk laba maltīte.
  • Zupām un sacepumiem var pievienot pastu, kartupeļus, rīsus, nūdeles.
  • Krāsnī cepts kartupelis ar dažādiem pildījumiem vai arī sviestu, vai majonēzi var kalpot kā uzkoda starp ēdienreizēm.
  • Pie salātiem vienmēr piedāvājiet arī maizi vai kartupeļus. Salāti, kuru sastāvā ir kartupeļi, pasta vai rīsi, nodrošinās papildus kalorijas. Cepti rīsi, cepti makaroni un ceptas kartupeļu daiviņas ir lielisks cietes un tauku avots. Cepšanai labāk izmantojiet polinepiesātinātās taukskābes vai monopiesātinātās taukskābes saturošus produktus jeb augu eļļas, piemēram, olīveļļa, saulespuķu vai rapšu eļļu, nevis dzīvnieku taukus.
  • Pankūkas, kēksi vai pildītas pitas maizītes ir labas uzkodas.
  • Bērniem varētu patikt arī sāļie cepumi un krāsnī ceptā maize ar ķiplokiem vai zaļumiem, sviestmaizes ar sieru, ceptās siera nūjiņas vai kroketes, grauzdiņi ar dažādām mērcītēm.

Katru dienu divām maltītēm vajadzētu saturēt ar olbaltumvielām bagātus produktus.

  • Gaļu var pagatavot dažādos veidos; vislabāk ir pievienot papildus taukvielas (piemēram, cepot), ]ai ēdiens saturētu vairāk kaloriju. Negrieziet nost taukumus! Maziem bērniem parasti patīk nageti.
  • Treknās zivis (piemēram, siļķe, tuncis, skumbrija, lasis) ir lielisks neaizstājamo polinepiesātināto taukskābju avots. Zivi var lietot dažādos veidos - svaigu, konservētu, ceptu (pēc iespējas izvairoties no grilēšanas vai tvaicēšanas, lai nezaudētu kalorijas). Izvēloties konservus, labāk ņemt zivi eļļā, ne savā sulā.
  • Pievienojiet lēcas vai sarkanās pupiņas zupām vai sautējumiem un sacepumiem!
  • Rieksti un zemesrieksti ir bagāti ar kalorijām, olbaltumvielām un neaizstājamajām taukskābēm; tomēr, ņemot vērā alerģiju risku, bērniem ar bronhiālo astmu, ekzēmu vai siena drudzi līdz 3 gadu vecumam ieteicams izvairīties no riekstiem, zemesriekstiem un to produktiem (piemēram, zemesriekstu sviesta). Veselus riekstus nevajadzētu dot bērniem, kas jaunāki par 5 gadiem.
  • Tofu un Quorn (sēnes mikoproteīnu saturošs produkts) ir veģetāri produkti, kas satur olbaltumvielas un var tikt izmantoti kā gaļas aizstājēji.
  • Piens un piena produkti - skatīt zemāk.
  • Ja iespējams, receptēs (kūkas, cepumi) izmantojiet papildus olas. Vārītas olas var pievienot dažādiem salātiem. Tām vienmēr vajadzētu būt termiski apstrādātām (cieti vārītas vai ceptas tā, lai dzeltenums nebūtu šķidrs).

Ar kalciju bagāti produkti palīdz nodrošināt veselīgu kaulu uzbūvi; izvēloties “neliesās” produktu versijas, iespējams pie viena paaugstināt uzņemto kaloriju daudzumu. Centieties ikdienā iekļaut 2 - 3 porcijas ar kādu no zemākminētajiem produktiem! Dzeriet līdz pat puslitram piena dienā; tam jābūt pēc iespējas treknākam, jo liesais piens satur maz kaloriju. Lietojiet piena dzērienus (piemēram, piena kokteiļi, piens ar šokolādi) ikdienā! Laba izvēle ir piena deserti, krēmi, uzpūteņi, jogurta un svaigā krējuma deserti.

  • Biezi, trekni jogurti ir bagāti kalorijām - nevajadzētu izvēlēties produktus ar samazinātu tauku daudzumu! Bērniem parasti patīk jogurts, kam var pievienot ievārījumu, kraukšķus vai šokolādi. Svaigais siers un augļu jogurts lieliski der dažādu desertu pagatavošanai un ēšanai kopā ar augļiem kā uzkoda.
  • Izvēlieties treknu sieru (piemēram, Čederas, Krievijas, Holandes vai Filadelfijas). Kā uzkodu var izmantot siera sviestmaizes, tostus vai ari cepumus ar sieru. To papildus var pievienot mērcēm, zupām, omletēm, kartupeļu biezputrai, picām, uzkaisīt pāri dārzeņiem, kartupeļiem, pupiņām vai spageti.

Bērnus ar CF vajadzētu mudināt lietot šķiedrvielām bagātus produktus, lai saglabātos laba zarnu funkcija un izvairītos no aizcietējumiem. Šie produkti satur arī fitovielas, kas var palīdzēt ķermenim cīnīties ar infekcijām. Šķiedrvielu saturoši produkti ir ļoti sātīgi, tādēļ tos nedrīkst lietot pārmērīgi, citādāk nebūs apetītes citiem ēdieniem. Uzturā ieteicams lietot:

  • pilngraudu kviešu, rudzu, kliju vai sēklu maizi,
  • brokastu pārslas/mušļus, kas satur daudz šķiedrvielas (Milzu, Fitness, Graci un citi mušļi)
  • auzu pārslu, mušļu batoniņus un cepumus,
  • žāvētus augļus, piemēram, rozīnes, aprikozes, plūmes, dzērvenes utt.

Nedodiet bērnam klijas! Ja rodas sūdzības par aizcietējumiem, konsultējieties ar savu uztura speciālistu.

Augļos un dārzeņos gan nav daudz kaloriju, bet tie ir vērtīgi šķiedrvielu, vitamīnu un dažu minerālvielu dēļ. Dienā ieteicams ēst 3 - 5 porcijas augļu vai dārzeņu:

  • pannā ceptie dārzeņi saturēs vairāk kaloriju,
  • dārzeņu ēdieniem var pievienot eļļu, krējumu vai majonēzi,
  • žāvēti augļi, piemēram, rozīnes, satur daudz kaloriju un der uzkodai vai kā piedeva putrām un mušļiem,
  • augļos, kas konservēti sīrupā, ir vairāk kaloriju kā augļos, kas konservēti savā sulā.

CF gadījumā bieži tiek zaudēti vitamīni (it sevišķi taukos šķīstošie A, D, E) ar vēdera izeju, tādēļ svarīgi tos uzņemt papildus. Ikdienā vajadzētu lietot:

  • vitamīnu A - 4000 - 8000 IU,
  • vitamīnu D - 400 - 800 IU,
  • vitamīnu E - 50 - 200 mg.

Uztura speciālists vai ārsts ieteiks nepieciešamās devas un preparātus.

Sāls zudumi lielākoties rodas ilgstošas smagas fiziskās slodzes (piemēram, maratons) rezultātā vai karstā laikā. Iespējams, ārsts rekomendēs pievienot papildus sāli uzturā īpaši karstā vasarā vai braucot uz siltajām zemēm. Ļoti svarīgi uzņemt pietiekami daudz šķidruma, īpaši vasarā vai karstā laikā – kopā vajadzētu izdzert 6 – 8 krūzītes šķidruma dienā. Karstajā laikā rekomendēts dzert stipri mineralizētus ūdeņus: Borjomi, Vytautas, Esentuki.

Aizkuņģa dziedzera enzīmi

Aizkuņģa dziedzera enzīmiem ir liela nozīme gremošanas procesā – tie palīdz sadalīt ar pārtiku uzņemtos taukus, proteīnus un ogļhidrātus, lai barības vielas varētu uzsūkties. Lielākajai daļai CF pacientu šie enzīmi netiek producēti pietiekamā apjomā, tādēļ vajadzīga to aizvietošana. Pārāk mazs aizkuņģa dziedzeru enzīmu daudzums noved pie uzturvielu (tauku, olbaltumvielu) un enerģijas zuduma ar vēdera izeju – tam raksturīga vēdera uzpūšanās, šķidrākas, gaišas, smakojošas fēces un lēns svara pieaugums. Latvijā biežāk lietotie aizkuņģa dziedzera enzīmu aizvietotāji ir Kreons un Pangrols.

Kā jālieto aizkuņģa dziedzera enzīmi?

  • ja bērns nespēj norīt kapsulu, tad granulas (atverot kapsulu vai arī jau izrakstītas atsevišķi) jāsajauc ar nelielu daudzumu augļu biezeņa, jogurta vai piena,
  • granulas nedrīkst iejaukt karstā ēdienā vai arī pilnā porcijā – tādā veidā samazinās medikamentu efektivitāte,
  • kolīdz bērns iemācas norīt kapsulu (parasti 5 – 6 gadu vecumā), jādod tā,
  • dodiet daļu medikamenta maltītes sākumā un daļu – maltītes laikā, ja ēdienreize ilgst ilgāk par 30min
  • neļaujiet bērnam košļāt granulas,
  • aizmirstot medikamentu lietot sākumā, to var ieņemt maltītes laikā vai 5-10 minūšu laikā pēc ēdienreizes sākuma

Cik daudz aizkuņģa dziedzera enzīmu bērnam jālieto?

Devas daudzums dažādiem bērniem var atšķirties. Nemainiet to, nepakonsultējoties ar savu CF komandu/uztura speciālistu! Jāatceras, ka aizkuņģa dziedzera enzīmu preparāti:

  • Jādod pie visiem ēdieniem, kas satur galvenokārt taukus un olbaltumvielas, kā arī cieti,
  • Nav nepieciešami, ja ēdienā ir daudz cukura, bet nedaudz olbaltumvielu vai tauku (augļi, dārzeņi, plika baltmaize vai kukurūzas pārslas),
  • Taukiem bagātās maltītēs vajadzīgs vairāk enzīmu kā liesās maltītēs,
  • Dažkārt varētu būt jādod arī pie uzkodām (arī pat vairāk kā ēdienreizē), ja tās ir taukiem bagātas,
  • Enzīmpreparātu deva tiek aprēķināta izejot no tauku satura produktos, uz 4g tauku jārēķina 10 000 DV.

Produkti, pie kuriem aizkuņģa dziedzera enzīmi nav jādod:

  • saldās želejas,
  • svaigiem vai konservētiem augļiem, svaigiem vai konservētiem dārzeņiem (ja marinādē netika izmantota eļļa),
  • biezsulām, gāzētajiem dzērieniem, augļu sulām,
  • ledenes.

Kā var zināt, vai deva ir pareiza? Ja deva nav pietiekami liela, tad vērojamas dažādas pazīmes:

  • Bāli izkārnījumi, kas peld pa ūdens virsu un ko grūti aizskalot,
  • Biežāka vēdera izeja, vēdera sāpes, pūšanās, gāzes,
  • Slikts svara pieaugums.

Ja ir viena vai vairākas pazīmes, tad paši nemainiet aizkuņģa dziedzera enzīmu devu, bet sazinieties ar CF komandu!

Uztura speciālists

Uztura speciālists sniegs padomus par labākajām uztura iespējām. Speciālists novērtēs un sekos līdzi bērna augšanai, lai pēc iespējas labāk varētu nodrošināt labāku attīstību. Ja bērnam ir jālieto aizkuņģa dziedzera enzīmu preparāti, uztura speciālists nepieciešamības gadījumā palīdzēs koriģēt devu. Ļoti svarīgi speciālistu apmeklēt regulāri - vislabāk katras vizītes laikā.

Rūpes par zobiem

Bērniem ar CF ir normāli zobi, bet, tāpat kā visiem, pastiprināti lietojot saldumus, ir lielāks risks tos sabojāt. Svarīgi atcerēties, ka:

  • Zobi kārtīgi jāmazgā katru rītu un vakaru ar nelielu daudzumu fluoru saturošu zobu pastu (bērnus līdz 8 gadu vecumam jāuzmana, lai nenorij zobu pastu),
  • Mute jāskalo pēc katra cukurotā produkta vai dzēriena,
  • Cukurotos produktus labāk ēst maltītes beigās, ne vidū vai starp maltītēm,
  • Stomatologa konsultācija vēlama ik pēc četriem mēnešiem,
  • Stomatologam jāpastāsta par CF, lai viņš/viņa varētu sniegt turpmākos padomus zobu kopšanā,
  • Āpajautā stomatologam par nepieciešamību uzņemt papildus fluora preparātus.

Manam bērnam ir barošanas problēmas - ko darīt?

Bērnu ēstgriba bieži vien ir nepastāvīga - vienu dienu viņi var ēst visu, ko piedāvā, citu - atteikties no noteiktiem produktiem, kas iepriekš ir patikuši. Tas ir normāli un, ja gan svara, gan garuma pieaugums ir apmierinošs, tad nav, par ko satraukties. Daži ieteikumi, kas varētu palīdzēt:

  • Pie galda sēdiet visi kopā, lai maltītes kļūtu par jauku notikumu; haotisks režīms var veicināt gan sliktu apetīti, gan ikdienas rutīnas trūkumu,
  • Svarīgi bērnu nepiespiest ēst, citādāk dažkārt bērni sāk manipulēt un kontrolēt situāciju, tādējādi padarot barošanu vēl grūtāku,
  • Neapspriediet bērna ēšanu bērna klātbūtnē,
  • Mīļākos ēdienus var sagatavot un sasaldēt, lai tie vienmēr būtu pieejami,
  • Paslavējiet bērnu, ja kaut kas tiek apēsts - kaut vai nelielā apjomā,
  • Piedāvājiet nelielas porcijas - labāk šķīvi nepieciešamības gadījumā papildināt pēc tam,
  • Vēlmes un patika var mainīties dienu no dienas, tādēļ jāpiedāvā produkti, no kuriem bērns kādā dienā atteicies. Svarīgi ir nespiest ēst to, kas bērnam acīmredzami negaršo,
  • Ja bērnam ir grūtības sakošļāt, piedāvājiet viegli ēdamus produktus - piemēram, zivi mērcē, maltu gaļu ar papildus mērci, kā arī makaronus ar sieru,
  • Maltītei nevajadzētu pārmērīgi ievilkties - jācenšas paēst 20-30 minūšu laikā, lai ēdienreizes nesaplūstu kopā,
  • Neizmantojiet saldumus kā bērna pierunāšanas vai piekukuļošanas paņēmienu; noslēpiet tos, kamēr nav paēsts pamatēdiens,
  • Nedodiet dzert daudz šķidruma tieši pirms ēšanas- tas var samazināt apetīti,
  • Ja bērns atsakās ēst, nepiedāvājiet citu ēdienu vai uzkodu - arī tad, ja jau iedzerti aizkuņģa dziedzera enzīmu preparāti. Lieciet ēdienu nost - pa retam iedzerti preparāti bez pārtikas skādi nenodarīs. Ja atsacīšanās no ēdiena ir bieža problēma, tad pamēģieniet iedot nedaudz aizkuņģa dziedzera enzīmu pirms ēdienreizes un, ja bērns sāk ēst, atlikušo daļu maltītes laikā,
  • Nemainiet barošanas taktiku!
  • Atcerieties, ka ēšanai vajadzētu būt patīkamam notikumam!

Noderīgas idejas līdzi ņemamajām pusdienām

Uz skolu paņemts ēdiens var būt tikpat veselīgs un kalorijām bagāts kā mājās gatavotais. Dažas idejas iedvesmai:

Sviestmaižu pildījumi:

  • krēmsiers un zemenes,
  • lasis ar svaigo sieru,
  • šokolādes krēms ar žāvētiem augļiem,
  • šķiņķis, siers un marinēts gurķītis,
  • vista ar majonēzi,
  • vista saldā krējuma mērcē,
  • zemesriekstu sviests un ievārījums,
  • liellops, tomāts un sīpols,
  • rīvēts ābols, medus un žāvētas dzērvenes.

Uzkodas:

  • rozīnes vai rieksti šokolādē,
  • biezpiensmalkmaizītes,
  • augļu kūciņas,
  • šokolādes mafini/keksiņi,
  • čipsi vai citi sāļi našķi.

Barojošas piedevas:

  • piena kokteiļi,
  • jogurts,
  • siera nūjiņas,
  • vārtīta gaļa, desas šķēles,
  • vīnogas, banāni, citi augļi,
  • sagriezts gurķis, tomāts vai burkāns,
  • speķa pīrādziņš,
  • PicNic siers.

Dažādu maltīšu idejas:

  • krāsnī cepti kartupeļi ar pildījumu (biezpiens ar bekonu, biezpiens ar sieru, malta gaļa ar sieru),
  • sacepums/sautējums ar malto gaļu,
  • sēņu, bekona, saldā krējuma mērce (pie pastas, kartupeļiem, rīsiem),
  • dārzeņu karijs,
  • svaigu kāpostu salāti,
  • krēmīga mērce,
  • siļķe kažokā,
  • šķiņķis ar sieru,
  • desiņas un pupiņas,
  • pasta Boloņas mērcē, ķiploku maize un salāti,
  • Kijevas kotlete ar krāsnī ceptu kartupeli un dārzeņiem,
  • krāsnī cepta rīvmaizē panēta vista ar krāsnī ceptu kartupeli vai frī kartupeļiem,
  • pasta ar tunča - tomātu mērci, maize un salāti,
  • vok pannā cepta cūkgaļa ar dārzeņiem un rīsiem,
  • desiņu sautējums ar tvaicētiem dārzeņiem un kartupeļiem.

Diētiskā pārtika

Ja Jūsu bērnam ir slikta apetīte un svara pieaugums, uztura speciālists varētu ieteikt kādu diētisko pārtiku.To lieto tādā gadījumā, ja, lietojot parastos ēdienus un produktus, svars un augums neatbilst bērna vecumam vai ir lēna/negatīva svara dinamika. Svarīgi zināt ka:

  • jāievēro rekomendētais daudzums - īpaši maziem bērniem,
  • pārtikas piedevas ir diezgan sātīgas; tās vislabāk dot tieši pēc maltītes vai pirms gulētiešanas, nevis ēšanas laikā,
  • pārāk daudz diētiskās pārtikas var samazināt apetīti. To lieto, lai palielinātu uzņemamo kaloriju daudzumu, ne aizstātu ikdienas ēdienu,
  • uz piena kokteiļa vai sulas bāzes veidotie produkti garšos labāk, ja būs atdzesēti ledusskapī,
  • aizkuņģa dziedzera preparāti ir jālieto pirms vai ēšanas laikā,
  • diētisko pārtiku nozīmē uztura speciālists un izraksta CF komandas ārsts, tā tiks nogādāta mājās ar kurjeru. Ja diētiskā pārtika beidzas, par to laicīgi ir jābrīdinaCF māsa.

Pajautājiet savam uztura speciālistam par specializēto diētisko pārtiku! Ja Jūsu bērns to ir jau pamēģinājis un viņam tā nepatīk, var piedāvāt kādu citu, jo ir pieejamas vairākas garšas.

Uzturs pie glikozes tolerances traucējumiem

CF pacientiem ar aizkuņģa dziedzera mazspēju ir augstāks risks uz glikozes tolerances traucējumiem un vēlāk uz cukura diabētu. Gadījumā, kad ir konstatētas cukura (glikozes) līmeņa izmaiņas asinīs ir jāveic korekcijas uzturā:

  • Jāēd regulāri, vidēji 3 pamatēdienreizes +2 uzkodas dienā, ar 2-3h pārtraukumu starp ēdienreizēm, regulārā ēšana palīdz kontrolēt glikozes jeb cukura līmenim asinīs un cukura diabēta gadījumā, palīdz ievadīt noteiktāsinsulīna devas,
  • Kaloriju skaits paliek nemainīgs, CF bērniem un pieaugušajiem vienalga jāuzņem vairāk enerģijas nekā pārējiem,
  • Lielāko kaloriju daudzumu jāuzņem uz tauku rēķina, dodot priekšroku nepiesātinātiem taukiem (augu eļļas, rieksti, sēklas, avokado, olīves),
  • Svarīgi lietot uzturā pilngraudu produktus (graudu, rudzu, kliju, sēklu maize, graudaugi, brūnie rīsi, griķi, grūbas, putraimi, pilngraudu makaroni), kas nodrošinās adekvātu ogļhidrātu uzņemšanu un nodrošinās stabīlu cukura līmeni asinīs,
  • Ierobežot uzturā saldinātus dzērienus (sulas, limonādes, kompoti, saldinātie piena produkti – jogurti, sieriņi) un saldumus (konfektes, šokolāde, cepumi),
  • Svarīgi uzņemt pietiekami daudz dārzeņus un šķiedrvielu saturošus produktus, jo tie mazinās cukura uzsūkšanos gremošanas traktā.

Hipoglikēmija

Hipoglikēmija ir, ja glikozes līmenis ir zem 4 mmol/l. Simptomi ir nogurums, uzbudinājums, bālums. Lai pasargātu sevi no hipoglikēmijas sekojiet regulāri savas glikozes līmenim, neizlaidiet ēdienreizes un ievadiet adekvātas insulīna devas. Ja hipoglikēmija tomēr ir iestājusies, ātri jāizdzer 100 ml saldinātā dzēriena – apelsīnu sulas vai CocaCola dzēriena, kas satur 10g cukura uz 100ml produkta, vai arī jāapēd 2 tējkarotītes ievārījuma, cukura vai sūkājamās konfektes ar cukuru. Pēc 15 min atkārtoti veikt glikozes pārbaudi.

Aizcietējumi

Bieži vien CF bērniem un pieaugušajiem mēdz būt lēna zarnu motorika, rezultātā ir augstāks aizcietējumu risks. Lai mazinātu aizcietējumu risku ir jāievēro sekojošas uztura rekomendācijas: Adekvāta šķidruma uzņemšana – sekojiet līdzi tam cik daudz ūdens tiek izdzerts, vidēji 1,5-2,5l šķidruma katru dienu.

  • Nelietojiet produktus, kas veicinās cietu vēdera izeju – baltie rīsi, banāni, miltu izstrādājumi ( baltmaize, smalkmaizītes, picas, pīrādziņi u.t.t.), kā arī ātrās uzkodas tādas kāčipsi, kartupeļi frī,
  • Samaziniet saldinātu dzērienu lietošanu uzturā,
  • Lietojiet uzturā pilngraudu produktus,
  • Regulāri iekļaujiet uzturā dārzeņus un augļus,
  • Esiet fiziski aktīvi, jo tas arī var paātrināt zarnu motoriku.

Saistītās ārstu specialitātes

Atsauces

CysticFibrosisourfocusFactsheet - April 2013; Nutrition: a guideforchildrenandadults. Materiālu sagatvojuši Bērnu slimnīcas speciālisti: Marta Celmiņa, Olga Ļubova, Vija Švābe, Elīna Aleksejeva