Pārtikas vai uztura dienasgrāmata
Ieviest uztura dienasgrāmatu nozīmē, ka pacientam 2–4 nedēļu garumā jāpieraksta visi produkti, kas lietoti uzturā, un simptomi, kādi rodas pēc to lietošanas.
Uztura speciālists piedalās pacientu veselības veicināšanas, izglītošanas, ārstniecības un rehabilitācijas procesā.
Uztura speciālists veic ar uzturu un pārtiku saistītos pētījumus, plānošanu un analīzi, organizē ēdināšanu bērnudārzos, skolās, stacionāros, pansionātos.
Pirms vizītes nedēļu jāraksta uztura dienasgrāmata, jāņem līdzi nesen veiktās analīzes, kas pamato esošo diagnozi (celiakija, cukura diabēts, pārtikas alerģijas, gremošanas trakta saslimšanas), nesen veiktus izmeklējumus (ultrasonogrāfiju, datortomogrāfiju, asins analīzes).
Tiek savākta pacienta dzīves, ģimenes un slimības anamnēze, tiks noskaidroti esošie ēšanas paradumi un balstoties uz to (anamnēze, ēšanas paradumi) tiks sastādīti ieteikumi.
Ieviest uztura dienasgrāmatu nozīmē, ka pacientam 2–4 nedēļu garumā jāpieraksta visi produkti, kas lietoti uzturā, un simptomi, kādi rodas pēc to lietošanas.
Bērniem ar CF labs un pareizs uzturs ir ārkārtīgi svarīgs, lai nodrošinātu normālu augšanu, attīstību un, lai samazinātu elpceļu infekcijas attīstību.
Augošam bērnam svarīgākais ir nodrošināt pilnvērtīgu, sabalansētu uzturu ikdienā, ietverot visu uzturvielu grupu – olbaltumvielu, ogļhidrātu, tauku – uzņemšanu ar pārtiku.
Veselīga uztura pamatprincipi ir dažādība, sabalansētība, mērenība. Veselīgs uzturs piegādā cilvēkam enerģiju un uzturvielas tādā daudzumā, lai apmierinātu vesela cilvēka vajadzības konkrētajos darba, vides un dzīves apstākļos.
Kā tikt galā ar lieko svaru?
“Mans bērns pēdējo divu gadu laikā ir strauji pieņēmies svarā,” arvien biežāk saka vecāki, nonākot endokrinologa kabinetā. Kaut arī pandēmijas stingrie ierobežojumi ir garām, Bērnu slimnīcas speciālisti joprojām novēro bērnu un pusaudžu aptaukošanās pieaugumu.