Pārlekt uz galveno saturu

Uztura speciālists

Uztura speciālists piedalās pacientu veselības veicināšanas, izglītošanas, ārstniecības un rehabilitācijas procesā.

Attēls
uzturs bērniem ar nefrotisko sindromu
Izveidots: 24. septembris, 2021. gads
Atjaunots: 31. janvāris, 2023. gads

Uztura speciālists veic ar uzturu un pārtiku saistītos pētījumus, plānošanu un analīzi, organizē ēdināšanu bērnudārzos, skolās, stacionāros, pansionātos.

Kā sagatavoties vizītei

Pirms vizītes nedēļu jāraksta uztura dienasgrāmata, jāņem līdzi nesen veiktās analīzes, kas pamato esošo diagnozi (celiakija, cukura diabēts, pārtikas alerģijas, gremošanas trakta saslimšanas), nesen veiktus izmeklējumus (ultrasonogrāfiju, datortomogrāfiju, asins analīzes).

Vizītes norise

Tiek savākta pacienta dzīves, ģimenes un slimības anamnēze, tiks noskaidroti esošie ēšanas paradumi un balstoties uz to (anamnēze, ēšanas paradumi) tiks sastādīti ieteikumi, ēdienkarte.

Informatīvie materiāli

Pārtikas vai uztura dienasgrāmata

Ieviest uztura dienasgrāmatu nozīmē, ka pacientam 2–4 nedēļu garumā jāpieraksta visi produkti, kas lietoti uzturā, un simptomi, kādi rodas pēc to lietošanas.

Uzturs fiziski aktīviem bērniem un jauniešiem

Augošam bērnam svarīgākais ir nodrošināt pilnvērtīgu, sabalansētu uzturu ikdienā, ietverot visu uzturvielu grupu – olbaltumvielu, ogļhidrātu, tauku – uzņemšanu ar pārtiku.

Veselīgs uzturs

Veselīga uztura pamatprincipi ir dažādība, sabalansētība, mērenība. Veselīgs uzturs piegādā cilvēkam enerģiju un uzturvielas tādā daudzumā, lai apmierinātu vesela cilvēka vajadzības konkrētajos darba, vides un dzīves apstākļos.

Pandēmijas sekas: arī liekais svars bērniem un pusaudžiem

“Mans bērns pēdējo divu gadu laikā ir strauji pieņēmies svarā,” arvien biežāk saka vecāki, nonākot endokrinologa kabinetā. Kaut arī pandēmijas stingrie ierobežojumi ir garām, Bērnu slimnīcas speciālisti joprojām novēro bērnu un pusaudžu aptaukošanās pieaugumu.