Pārlekt uz galveno saturu

Ārējās auss atrēzijas operācijas

Auss ejas izveides operāciju veic, lai uzlabotu dzirdes funkciju.

Attēls
bērna auss
Izveidots: 27. aprīlis, 2022. gads
Atjaunots: 17. aprīlis, 2023. gads

Auss atrēzijai tiek veiktas divas dažādas operācijas. Vienu veic otolaringologs (ORL), kurš izveido auss eju, tādējādi uzlabojot dzirdi. Otru operāciju – auss gliemežnīcas izveidi – veic plastikas ķirurgs, tai ir estētiska nozīme. Lai atjaunotu auss gliemežnīcu, bieži izmanto ribas skrimsli. Šī operācija prasa vairākus etapus. Var izmantot arī speciāli izveidotas protēzes. Šajā rakstā vairāk par operāciju, kuras laikā jāizveido auss eja.

Kāpēc to izmanto

Īpaši svarīgi tas ir bērniņiem, kuriem ir abpusēja atrēzija, lai radītu iespēju dzirdēt tuvu normai un lai būtu normāla dzirdes un runas attīstība. Ieguvums no operācijas, salīdzinot ar dzirdes aparātu izmantošanu, – uzlabojas skaņas lokalizācija un ir labāk dzirdamas fona skaņas.

Kādi ir riski

  • Bērns neatgūst vēlamo dzirdi, jo ir izmainīta ne tikai ārējā auss eja. Šīs nav rutīnas operācijas, katra auss ir citādāka, katras auss attīstība ir izmainīta atšķirīgi, tāpēc, izvērtējot datortomogrāfijas (DT) izmeklējumu, var noteikt, cik liela varbūtība ir atjaunot dzirdi tuvu normai. Augstākā prognoze ir 90%;
  • Pēc operācijas var būt dzīšanas problēmas, jo apkārt auss ejai nav cietas kaula sienas. Ja āda nepilnīgi sadzīst, var izveidoties tekoša auss, jo gļotas, kas veidojas aizauss šūnās, nāk uz āru – uz auss eju;
  • Cauri vidusausij, vietā, kur veido auss eju, iet sejas nervs, kas kustina sejas muskulatūru, to operācijas laikā var ievainot, un tad sejas vienā pusē var būt samazināta muskuļu kustība vai pat nekustīgums;
  • Auss eja var aizaugt ciet. Tā ir izveidota nedabīgi, tāpēc organisms varētu vēlēties to atkal slēgt. To var ietekmēt arī pārstādītās ādas dzīšana.

Kā sagatavoties

Pirms operācijas jāveic dzirdes izmeklējums un datortomogrāfija. Dzirdes izmeklējumā svarīgi noskaidrot, kāda veida un cik liels ir dzirdes zudums. Datortomogrāfijā izvērtē, cik labi ir attīstījusies vidusauss – dzirdes kauliņi, savstarpējie savienojumi, sejas nervs.

Kas ir sagaidāms

Ja dzirde ir traucēta vienpusēji, tad auss ejas operāciju var atlikt, bet būtu svarīgi saprast, kā attīstās bērna runa. Operācijas laikā ar urbi izveido jaunu auss eju līdz bungdobumam. Jaunajā auss ejā ievieto ādu, kuru var paņemt no aizauss rajona vai augšstilba. Tāpat pārbauda sejas nerva darbību, lai zinātu, vai pastāv draudi to ievainot, kā arī neironavigāciju, lai pēc iespējas precīzāk vadītos pareizajā – bungdobuma – virzienā. Operāciju ārsts veic ar mikroinstrumentiem, skatoties mikroskopā. Pēc operācijas izveidotajā auss ejā uz 2–3 nedēļām ievieto tamponu. Atkarībā no dzīšanas īpatnībām pēc operācijas ārsts noteiks, cik bieži jāapmeklē LOR speciālists, lai izkoptu auss eju.

Rezultāti

Ar datortomogrāfijas palīdzību izvērtē struktūru attīstību. Šajā skalā var savākt 10 punktus, un tas ļauj spriest par dzirdes attīstību. Ja ir 7 no 10 punktiem, tad pastāv 90% iespējamība, ka pēc operācijas dzirde būs tuvu normālai. Ja ir 6 no 10 punktiem, tad 40% iespējamība. Ja ir zem 5 punktiem, tad ir slikta prognoze atgriezt dzirdi tuvu normālai. Pēc operācijas dzirde varētu būt 25–35 dB, kas ir viegla vājdzirdība (normāla dzirde ir līdz 20 dB).

Saistītās ārstu specialitātes

Apakštēma

Dzirde

Dzirde ir viena no būtiskākajām cilvēka maņām.