Pārlekt uz galveno saturu

Balsenes papilomatozes operācija, balsenes papilomu ablācija

Rekurenta balsenes papilomatoze ir cilvēka papilomas vīrusa izraisīta saslimšana, kas visbiežāk attīstās bērniem 2–4 gadu vecumā un izpaužas kā progresējošs balss aizsmakums.

Attēls
bērna mute
Izveidots: 27. aprīlis, 2022. gads
Atjaunots: 23. februāris, 2023. gads

Šobrīd slimību nav iespējams izārstēt. Ķirurģiskās operācijas mērķis ir atvieglot simptomus un novērst elpošanas grūtības. Tās laikā no balsenes tiek noņemti papilomas audi. Laika gaitā papilomas balsenē izaug no jauna un sūdzības atkārtojas. Ja papilomas izteikti sašaurina elpceļus, parādās elpošanas nepietiekamība, kas sākumā vērojama fiziskas slodzes laikā, bet, slimībai progresējot, arī miera laikā, tādēļ pacientiem ar balsenes papilomatozi dzīves laikā veic atkārtotas balsenes operācijas.

Kādi ir riski

Iespējamie pēcoperācijas sarežģījumi

Agrīnie (24 stundu laikā)

Vēlīnie

Asiņošana

Rētaudu attīstība balsenē

Balsenes tūska

Balss aizsmakums

Izteiktas sāpes

Granulomas (iekaisuma izraisīts norobežots veidojums) attīstība balsenē (reti)

Iekaisums/infekcija

Laringocēles(balsenes trūce, balsenes gaisu saturoša maisveida kabatas izspiešanās uz iekšpusi vai kaklu) attīstība (reti)

Kā sagatavoties

Pirms operācijas no mutes jāizņem protēze, ja tāda ir. Operācijas dienā jābūt tukšā dūšā (sešas stundas pirms operācijas nedrīkst ēst un dzert). Ja ārsts pirms operācijas nozīmējis izmeklējumus, to atbildēm jābūt līdzi izdrukātā formā.

Kas ir sagaidāms

Pirms operācijas otolaringologs un anesteziologs vēlreiz izskaidros anestēzijas procesu, operācijas gaitu un būtību. Ja bērns ir stipri uztraucies vai nemierīgs, ārsts īsi pirms ķirurģiskās operācijas var nozīmēt nomierinošu medikamentu.

Ķirurģisko operāciju veic operāciju zālē pilnā anestēzijā, izmantojot mikroskopu, lāzeru vai tradicionālos balsenes instrumentus. Vecāki bērnu var pavadīt līdz operāciju zāles durvīm, tālāk bērns dodas medicīnas personāla uzraudzībā. Pēc operācijas bērns pamodīsies speciālā telpā operāciju blokā, kur viņu uzraudzīs uzreiz pēc operācijas un vēlāk pārvedīs atpakaļ uz palātu.

Pēc operācijas bērns var būt miegains, jāļauj viņam izgulēties. Bērns var sūdzēties par diskomfortu vai sāpēm kaklā, var būt izteikts balss aizsmakums, satraukums un sajūta, ka ir grūti paelpot. Pēc operācijas medicīnas personāls novēros bērnu un uzraudzīs viņa vitālos rādītājus – asinsspiedienu, sirdsdarbību un skābekļa līmeni asinīs.

Rezultāti

Operācijas mērķis ir noņemt papilomas no balsenes, kas rada balsenes nosprostošanos, tādējādi traucējot bērnam elpot un izraisot balss piesmakumu. Atkārtotu operāciju dēļ balsenes audos var izveidoties rētaudi, kuru dēļ viena no balsenes funkcijām – runa – var ievērojami pasliktināties, bērnam var attīstīties pastāvīgs balss vājums un piesmakums.