Pārlekt uz galveno saturu

Deguna blakusdobumu ķirurģija

Deguna blakusdobumu ķirurģiju veic dažādos gadījumos.

Attēls
deguns
Izveidots: 29. novembris, 2021. gads
Atjaunots: 6. jūnijs, 2023. gads

Deguna blakusdobumu ķirurģiju veicama:

  • Ja ir deguna blakusdobumu infekcija, kas nesamazinās, lietojot antibakteriālus līdzekļus;
  • Ja ir komplikācijas – orbitocelulīts (iekaisums, kas skar muskuļaudus un taukaudus ap acs ābolu), meningīts (smadzeņu apvalku iekaisums);
  • Ja ir hronisks deguna blakusdobumu iekaisums ar vai bez polipiem;
  • Cistas deguna blakusdobumā;
  • Sēnīšu infekcija un citi iemesli.

Parasti operācijas laikā paplašina deguna blakusdobumu dabīgās atveres un tos iztīra.

Kāpēc to izmanto

  • Akūta iekaisuma gadījumā, lai iztīrītu deguna dobumus no strutām;
  • Komplikāciju gadījumā, lai likvidētu primāro infekcijas perēkli;
  • Hroniska iekaisuma gadījumā, lai uzlabotu dobumu funkciju, iztīrītu iekaisumu un uzlabotu elpošanu, ja ir deguna polipi.

Kādi ir riski

Atkarīgs no situācijas. Biežākie – deguna asiņošana, saaugumu veidošanās degunā. Tomēr riski ir relatīvi reti un parasti nav bīstami dzīvībai.

Kā sagatavoties

Operācija notiek vispārējā anestēzijā (pacients aizmidzināts), vismaz astoņas stundas pirms operācijas nevar ēst un dzert (pirms jebkuras plānotas anestēzijas ir obligāta anesteziologa konsultācija, kurā ārsts dos norādījumus). Ja tā ir plānveida operācija, pacientam nedrīkst būt iesnas, klepus, paaugstināta ķermeņa temperatūra. Ja tā ir akūta operācija, tad, izņemot to, ka nevar ēst un dzert pirms operācijas, citu ierobežojumu nav.

Kas ir sagaidāms

Pirms operācijas anesteziologs nodrošina anestēziju, un pašu procedūru pacients nejūt un neredz. Pēc operācijas būs aizlikts deguns, degunā var būt ievietots tampons. Pēc operācijas tūska saglabāsies apmēram divas nedēļas, katru dienu nedaudz mazinoties. Var būt nedaudz asiņaini, gļotaini izdalījumi no deguna.

Pirmā kontrole pie LOR speciālista – pēc 1–2 nedēļām, tās laikā ārsts veiks deguna tīrīšanu. Sāpes ir nelielas vai nav nemaz, tomēr nepieciešamības gadījumā jālieto ibuprofēns vai paracetamols pret sāpēm un/vai temperatūru.

Rezultāti

Operācijas rezultāts atkarīgs no katra pacienta individuāli. Par tiem informēs ārstējošais ārsts.

Informatīvie materiāli