Pārlekt uz galveno saturu

Deguna starpsienas operācija

Deguna starpsienu veido plāns skrimslis un kauls. Tā sadala deguna dobumu divās deguna ejās. Dažiem cilvēkiem deguna starpsiena ir izliekta uz vienu vai otru pusi, nosprostojot deguna ejas un traucējot elpošanu.

Attēls
deguns
Izveidots: 21. janvāris, 2022. gads
Atjaunots: 17. aprīlis, 2023. gads

Deguna starpsienas izliekums var veidoties pēc deguna traumas, tomēr nereti tā ir iedzimta problēma. Lai iztaisnotu deguna starpsienu, nepieciešama operācija.

Kāpēc to izmanto

Dažreiz bērniem deguna starpsiena ir izteikti izliekta, nosprostojot deguna ejas un ievērojami apgrūtinot elpošanu caur degunu. Nereti novēro krākšanu, sūdzības par pastāvīgām iesnām vai atkārtotiem deguna blakusdobumu iekaisumiem.

Vai manam bērnam jāoperē deguna starpsiena?

Ja deguna starpsienas izliekums nerada nekādas sūdzības, starpsiena nav jāoperē. Tomēr, ja bērns ilgstoši sūdzas par apgrūtinātu elpošanu caur degunu un pastāvīgām iesnām, operācija palīdzēs. To vēlams plānot pēc 15–16 gadu vecuma, kad sejas skelets ir nobriedis.

Dažiem cilvēkiem deguna starpsiena ir izliekta uz vienu vai otru pusi, nosprostojot deguna ejas un traucējot elpošanu. Deguna starpsienas izliekums var veidoties pēc deguna traumas, tomēr nereti tā ir iedzimta problēma. Lai iztaisnotu deguna starpsienu, nepieciešama operācija.

Kādi ir riski

Deguna starpsienas operācija ir droša, tomēr katrai operācijai ir riski. Visnopietnākā problēma ir asiņošana. Ja mājās pēc izrakstīšanas no slimnīcas parādās stipra asiņošana no mutes vai deguna, zvaniet savam ģimenes ārstam vai vērsieties pēc palīdzības tuvākajā neatliekamās medicīniskās palīdzības iestādē!

Ļoti reti novēro iekaisuma veidošanos operācijas brūcē. Ja pamanāt, ka elpošana caur degunu ar katru dienu pasliktinās un deguns ir izteikti sāpīgs, vērsieties pēc palīdzības pie ārsta. Retos gadījumos deguna starpsienā pēc operācijas var veidoties caurums, kas savieno vienu deguna eju ar otru. Tas var radīt svilpjošu troksni elpojot, kā arī veicināt kreveļu veidošanos. Tomēr vairumā gadījumu caurums nerada nekādas problēmas.

Kā sagatavoties

Ieplānojiet bērnam divas brīvas nedēļas skolā. Informējiet savu ārstu, ja bērns pirms operācijas ir saaukstējies – viņam sāp kakls vai sūdzas par iesnām un klepu. Šādos gadījumos, iespējams, operāciju labāk atlikt. Svarīgi informēt ārstu, ja bērnam ir hroniskas slimības, bieža vai neparasta asiņošana, kā arī alerģija. Pierakstoties uz operāciju, ārsts sniegs jums informāciju par to, kā tai sagatavoties.

Nepieciešamie dokumenti:

  • Personu apliecinošs dokuments;
  • Bērnu slimnīcas ārsta nosūtījums.

Nepieciešamās analīzes un izmeklējumi:

  • Pilna asins aina;
  • APTL;
  • Datortomogrāfija degunam.

Operācijas dienas rītā bērnu nebarojiet un nedzirdiet. Pirms operācijas mēs lūgsim jūs parakstīties, ka piekrītiet tai. Ja jums rodas papildu jautājumi, nekautrējieties tos uzdot savam ārstam.

Kas ir sagaidāms

Deguna starpsienas operācija notiek vispārējā anestēzijā, un bērns nejutīs nekādas sāpes. Operācija notiek tikai deguna iekšpusē. Sejā vai deguna ārpusē nebūs nekādas rētas vai brūces. Pēc operācijas degunā tiek ievietotas silikona plāksnītes, kuras nodrošinās veiksmīgu operācijas rezultātu.

Šī operācija ilgst aptuveni 45–60 minūtes. Bērns pēc operācijas kādu laiku atradīsies pēcoperācijas (atmodinātavas) telpā, kur viņu novēros anesteziologs, līdz bērns pilnībā atmodīsies.

Pēc operācijas bērns, iespējams, ilgi gulēs. Tas saistīts ar vispārējo anestēziju. Pirmās dienas pēc operācijas bērnam pēc iespējas vairāk jāatpūšas. Tomēr, ja bērns jūtas labi, atļaujiet viņam piedalīties ikdienas aktivitātēs (izņemot sporta nodarbības).

Divas līdz piecas dienas pēc operācijas bērnam degunā būs silikona plāksnītes. Tās nosprosto deguna ejas un apgrūtina elpošanu caur degunu.

Apmēram vienu nedēļu pēc operācijas jāizvairās stipri šņaukt degunu. Iespējams, šajā laika periodā bērnam būs izdalījumi no deguna ar nelielu asiņu piejaukumu, tas ir normāli. Apgrūtināta elpošana caur degunu saglabāsies vēl aptuveni divas nedēļas pēc operācijas. Šajā periodā jālieto eļļaini deguna pilieni, kurus rekomendēs ārsts.

Izvairieties apmeklēt sabiedriskas vietas, kurās ir daudz cilvēku – lielveikalus, saviesīgus pasākumus u.c., lai pēcoperācijas periodā mazinātu risku inficēties ar vīrusu slimībām. Nesmēķējiet bērna tuvumā – cigarešu dūmi var kairināt kaklu un operācijas brūci.

Vairums bērnu pēc deguna starpsienas operācijas tiek izrakstīti no slimnīcas pēcoperācijas otrajā dienā, tomēr mēdz būt izņēmumi. Ārsts izvērtēs bērna stāvokli un nolems, kā rīkoties jūsu bērna interesēs.

Informatīvie materiāli

Saistītās ārstu specialitātes