Pārlekt uz galveno saturu

Fontāna cirkulācija

Pareizā sirds uzbūvē venozā asins plūsma no labā sirds kambara tiek novirzīta uz plaušām, bet ar skābekli bagātās asinis caur sirds kreiso kambari virzās uz aortu, tālāk uz galvas asinsvadiem un visu ķermeni.

Attēls
kardio
Izveidots: 25. maijs, 2022. gads
Atjaunots: 18. aprīlis, 2023. gads

Dažu sirdskaišu gadījumā sirds ir attīstīta tā, ka apmierinoši funkcionē tikai viens no sirds kambariem jeb ir tā sauktā univentrikulārā sirds, kad vienīgais attīstītais sirds kambaris uzņemas abu kambaru darbu, sirdī un ķermenī plūst jauktas venozās un arteriālās asinis. Šajos gadījumos atvērtas krūšu kurvja operācijas laikā tiek izveidota Fontāna cirkulācija – atdalīta venozā un arteriālā asins plūsma, kad vienīgais labi attīstītais kambaris pumpē ar skābekli bagātinātās asinis uz galvu un ķermeni, bet venozā asins plūsma pasīvā attecē ir novirzīta tiešā ceļā uz plaušu asinsvadu gultni.

Kas ir sagaidāms

Fontāna procedūras laikā ķirurgs pārgriež apakšējās dobās vēnas savienojumu ar labo priekškambari un ar papildus caurulītes palīdzību jeb konduitu uzšuj jaunu savienojumu vēnai ar labo plaušu artēriju. Papildus starp labo priekškambari un apakšējo dobo vēnu tiek izveidots mazs, savienojošs caurumiņš, lai sākotnēji regulētu venozo asins plūsmas apjomu un spiedienu plaušu asinsvados. Vēlāk šo savienojumu slēdz angiogrāfijas jeb sirds kateterizācijas laikā.

Lai nodrošinātu pilnas Fontāna cirkulācijas izveidi, iepriekš jāveic Glena anastomozes izveidošana, kuras laikā tiek pārdalīts augšējās dobās vēnas savienojums ar labo priekškambari un izveidots no jauna tiešs savienojums pārgrieztajai vēnai ar labo plaušu artēriju.

Pēc operācijas uz laiku bērnam būs nepieciešama ārstēšana intensīvās terapijas un kardioloģijas nodaļā stacionārā. Arī izrakstoties no slimnīcas, mājās būs jāturpina lietot medikamenti trombu profilaksei, sirds mazspējas terapija un īpaši medikamenti, kas samazina plaušu asinsvadu gultnes spiedienu. Regulāri tiks noteiktas ambulatoras vizītes pie bērnu kardiologa, kurās izvērtē bērna attīstību, elektrokardiogrammu, ehokardiogrāfijas atradni. Ar noteiktu intervālu tiks kontrolēti laboratorie izmeklējumi, ultrasonogrāfija, krūšu kurvja rentgens, veikts slodzes tests jeb veloergometrija. Var būt nepieciešamība izdarīt arī papildus izmeklējumus - sirds angiogrāfiju, kopjūtertomogrāfiju vai magnētisko rezonansi, ko noteiks ārstējošais ārsts.

Pilnu Fontāna cirkulācijas operāciju veic ne ātrāk kā 18-36 mēnešu vecumā, biežāk - bērnam sasniedzot 3-5 gadus.