Pārlekt uz galveno saturu

Insulīna sūkņa terapija

Insulīna sūkņa (IS) terapija ir viens no insulīna ievades veidiem.

Attēls
diabeta tipi
Izveidots: 2. maijs, 2022. gads
Atjaunots: 15. augusts, 2023. gads

IS darbību vada speciāla ierīce – IS „smadzenes”, kurā ir ieprogrammētas nepieciešamās insulīna devas. Insulīnu iepilda rezervuārā un ievada organismā caur zemādā ievietotu kanili vai adatu. IS var pievienot ar katetra (vada) palīdzību vai arī tieši pielīmēt pie ādas kaniles vai adatas rajonā (bez vada).

IS terapijas priekšrocības

Insulīna ievade ar IS vairāk līdzinās dabiskajai insulīna darbībai organismā. Sūknī ievada tikai ātras darbības insulīnu, kas ir līdzīgs cilvēka insulīnam. IS pēc programmas nepārtraukti ievada nelielu insulīna devu pamatvielmaiņas nodrošināšanai (bazālā deva). Lietotājam pašam ar pogas palīdzību jāievada insulīna deva maltītes laikā vai paaugstināta cukura līmeņa gadījumā (bolus deva). Ar IS ir iespējams ievadīt ļoti mazu insulīna devu, kas nepieciešama maziem bērniem un ko nevar izdarīt ar citām insulīna ievades ierīcēm. IS lietošana ļauj būtiski samazināt dienā veicamo dūrienu skaitu – vidēji viens dūriens 2–3 dienās salīdzinājumā ar 4–8 dūrieniem, lietojot insulīna injektoru. Dažus IS iespējams lietot kopā ar papildu ierīci – glikozes sensoru (nepārtrauktu cukura līmeņa mērīšanas ierīci), kas signalizē par cukura līmeņa svārstībām. Lietojot abas ierīces kopā, IS var uz laiku apturēt insulīna ievadi, ja cukura līmenis sāk pazemināties, un tādējādi novērst nevēlamu parādību – bīstami zemu cukura līmeni asinīs (hipoglikēmija). Nākotnē ir gaidāmi arī tādi IS, kuri paši pielāgos bazālo insulīna devu, vadoties pēc glikozes sensora rādījumiem.

Kādi ir riski

Lietojot insulīna sūkni, var rasties tehniski insulīna padeves traucējumi, ko jāprot atpazīt un novērst. Var būt alerģiskas reakcijas uz zemādā ievietotās kaniles vai adatas materiālu vai stiprinājuma plāksteri. Riski var būt saistīti arī ar to, kā pacients veic diabēta aprūpi un ievēro IS lietošanas noteikumus. Nepietiekošas cukura līmeņa kontroles dēļ netiek savlaicīgi pamanīti insulīna sūkņa darbības traucējumi un to izraisīts cukura līmeņa kāpums, kas var novest pie bīstamas situācijas – insulīna trūkuma izraisīta smaga stāvokļa ar augstu cukura un ketonvielu līmeni asinīs (diabētiska ketoacidoze). Neregulāra insulīna ievades sistēmas maiņa var izraisīt iekaisumu vai audu izmaiņas zemādā insulīna ievades vietā.

Kā sagatavoties

Pirms IS terapijas uzsākšanas pacientu un/vai viņa vecākus jāinformē par iespējamiem riskiem un ieguvumiem un jāapmāca, kā lietot IS. Lietojot IS, regulāri jāapmeklē endokrinologs, lai veiktu insulīna devu pielāgošanu. IS lietotājam vienmēr jābūt pieejamai alternatīvai insulīna ievades iespējai – insulīna injektoram vai šļircei. Vēlams IS nepakļaut rentgena tiešai ietekmei (rentgena un datortomogrāfiskie izmeklējumi, rentgena skeneri lidostās). Veicot magnētiskās rezonanses izmeklējumu, IS jāatvieno un jāizņem metāla katetrs. Pacientiem, kuri neievēro diabēta aprūpes pamatprincipus:

  •  Regulāra cukura līmeņa kontrole, regulāra insulīna ievade, ogļhidrātu aprēķināšana;
  •   Un kuru diabēta kompensācija ir ļoti slikta, IS terapija nav rekomendējama.

Rezultāti

Pētījumi rāda, ka IS lietošana var gan būtiski uzlabot cukura diabēta kompensāciju, gan uzlabot dzīves kvalitāti. Lai sasniegtu labus rezultātus, ļoti būtiski apgūt un ievērot tehniskos IS lietošanas noteikumus un visus diabēta aprūpes principus. IS vislabāk darbojas kopā ar gudru un prasmīgu lietotāju!

Informatīvie materiāli

Tēma

Diabēts

Cukura diabēts ir hroniska vielmaiņas saslimšana, kuru raksturo paaugstināts glikozes (cukura) līmenis asinīs insulīna trūkuma, insulīna darbības traucējumu vai abu šo iemeslu kombinācijas dēļ.

Long-term benefits of continuous subcutaneous insulin infusion in children with Type 1 diabetes: a 4-year follow-up N Sulli 1B Shashaj DiabetMed.2006 Aug;23(8):900-906.

Continuous subcutaneous insulin infusion in diabetes: patient populations, safety, efficacy, and pharmacoeconomics

Paolo Pozzilli, 1 Tadej Battelino, 2 , 3 Thomas Danne, 4 Roman Hovorka, 5 Przemyslawa Jarosz‐Chobot, 6 and Eric Renard 7

 Diabetes Metab Res Rev. 2016 Jan; 32(1): 21–39.

Use of insulin pump therapy in children and adolescents with type 1 diabetes and its impact on metabolic control: comparison of results from three large, transatlantic paediatric registries

Jennifer L Sherr 1Julia M Hermann 2Fiona Campbell 3Nicole C Foster 4Sabine E Hofer 5Jeremy Allgrove 6David M Maahs 7Thomas M Kapellen 8Naomi Holman 9William V Tamborlane 1Reinhard W Holl 2Roy W Beck 10Justin T Warner 11T1D Exchange Clinic Network, the DPV Initiative, and the National Paediatric Diabetes Audit and the Royal College of Paediatrics and Child Health registries

Diabetologia.2016 Jan;59(1):87-91.