Palīgierīces
Palīgierīču galvenais uzdevums ir atvieglot ikdienas gaitas un padarīt tās pēc vieglākas.
Pašaprūpes palīgierīču galvenais uzdevums ir atvieglot ikdienas aktivitāšu veikšanu
Pašaprūpes palīgierīču galvenais uzdevums ir atvieglot tādu aktivitāšu veikšanu kā ēšana un padzeršanās, saģērbšanās un noģērbšanās, visa ķermeņa mazgāšana, mazās higiēnas aktivitātes (roku mazgāšana un zobu tīrīšana), dabisko vajadzību nokārtošana, rūpes par izskatu (manikīra un pedikīra veikšana, matu un sejas kopšana).
Pašaprūpes palīgierīces, kuras apmaksā no valsts budžeta līdzekļiem, ir apkopotas Vaivaru Tehnisko palīglīdzekļu centra mājaslapā (www.vtpc.lv). Personām ar redzes traucējumiem pieejami palīglīdzekļi no Latvijas Neredzīgo biedrības tiflotehnikas kataloga
Ārsts un ergoterapeits konsultē, kas nepieciešams bērna pozicionēšanai, pārrunā ar aprūpētājiem un veido plānu – kādā pozā, cik ilgi un cik bieži dienas laikā bērnam nepieciešams pavadīt? Atkarībā no bērna individuālajām vajadzībām var izmantot bērniem domātus priekšmetus, rūpnieciski ražotus vai individuāli izgatavotus palīglīdzekļus, piemēram, lai atvieglotu ierīces satveršanu. Šobrīd ir pieejami tehniskie palīglīdzekļi pašaprūpei gan ar elektronisku, gan manuālu regulēšanas sistēmu.
Ēšanai un ēdiena sagatavošanai ir pieejami dažādi ergonomiski naži produktu smalcināšanai, pielāgoti virtuves dēlīši, galda piederumi – karotes, dakšas – ar atšķirīgiem leņķiem, roktura diametru, svaru, kā arī ortozes šo piederumu stiprināšanai, apmales šķīvim un šķīvji, ierīces iepakojumu atvēršanai, gumijoti pretslīdes paklājiņi u.c. Pamatojoties uz bērna vajadzībām, speciālisti var rekomendēt arī atšķirīgu krūzi vai arī ieteikt izmantot biezinātāju, lai mazinātu aizrīšanās risku bērniem ar rīšanas traucējumiem. Reizēm bērniem ir nepieciešamas palīgierīces ēdiena uzņemšanai, piemēram, gastrostoma, zonde, un specializēts uzturs. Bērniem ar redzes traucējumiem pieejamas arī ierīces ar runas funkciju – runājoši svari, šķidruma līmeņa noteicējs.
Attēlā pielāgots šķīvis
Attēlā ergonomiska nazis un pielāgots virtuves dēlītis
Attēlā pielāgota krūze
Attēlā Šķidruma līmeņa noteicējs ar runas funkciju
Ģērbšanās atvieglošanai var izmantot ierīci pogu aizpogāšanai, zeķu un bikšu uzvilkšanai, dažādus papildu āķīšus, cilpiņas un lentītes, lai, piemēram, atvieglotu sīku rāvējslēdzēju satveršanu un lietošanu. Pieejami arī apģērbi ar pielāgojumiem, piemēram, magnētisku pogu aizdari. Apavu uzvilkšanai – apavu lāpstiņa. Bērniem ar redzes traucējumiem pieejama palīgierīce krāsu noteikšanai ar runas funkciju.
Attēlā krāsu noteicējs ar runas funkciju
Attēlā palīglīdzeklis zeķu uzvilkšanai
Visa ķermeņa mazgāšanās laikā var lietot dažādus tehniskus palīglīdzekļus, piemēram, dažāda veida vannas dēļus, dušas vai vannas krēslu. Ja bērnam ir ierobežots aktīvais kustību apjoms, bet ir iespējams veikt visas plaukstas satvērienu, tad var palīdzēt priekšmeti ar garāku rokturi, piemēram, mazgāšanās sūklis ar garāku satvēriena rokturi.
Attēlā vannas dēlis un pretslīdes paklājs
Attēlā dušas krēsls
Attēla vannas krēsls
Attēlā sūklis ar pagarinātu rokturi
Mazās higiēnas aktivitātes, piemēram, zobu tīrīšanu bērniem ar samazinātu kustību koordināciju un spēku vieglāk būs paveikt ar elektronisku zobu birsti. Ūdens krānu būs vieglāk atvērt, ja tā satvēriena rokturis būs garāks. Ziepju gabaliņa izmantošana roku mazgāšanai bērniem prasīs labāk attīstītu kustību koordināciju abām rokām, tāpēc vieglāk būs paņemt ziepes no trauka ar dozatoru.
Pamatojoties uz bērna un aprūpētāja individuālajām vajadzībām, dabisko vajadzību nokārtošanai pašaprūpē var lietot pielāgotus priekšmetus vai īpaši šim nolūkam paredzētas tehniskās pašaprūpes palīgierīces. Piemēram, tualetes lietošanas laikā 3–5 gadus veciem bērniem ar minimāliem kustību traucējumiem pietiekošs papildaprīkojums būs bērniem paredzēts podiņš vai kāju paliktnis un samazināts tualetes poda riņķis. Bērniem ar nopietnākiem kustību traucējumiem varētu būt nepieciešams tualetes krēsls un papildu atbalsta rokturi, lai varētu panākt stabilu sēdēšanas pozu un atbrīvot slēdzējmuskuļus (sfinkterus), kā arī aizsniegt tualetes papīru. Bērniem, kuriem kādu apstākļu dēļ jāpavada laiks guļus pozīcijā, noderīgi palīglīdzekļi urīna vai izkārnījumu (fēču) savākšanai vai uzsūkšanai ir urīna pudele, izkārnījumu uztvērējs, autiņbiksītes.
Attēlā tualetes krēsls
Attēlā urīna pudele
Attēlā rokturis higiēnas telpām
Ja bērnam ir ierobežots aktīvais kustību apjoms rokās, bet viņš spēj priekšmetus paņemt ar pilnu plaukstu, tad matu saķemmēšanai var noderēt ķemme ar pagarinātu rokturi. Kad ir grūtības veikt manikīru, noderīgas būs nagu knaiblītes ar pamatni.
Attēlā pielāgotas nagu knaiblītes
Attēla matu ķemme ar pagarinātu rokturi
Palīgierīču galvenais uzdevums ir atvieglot ikdienas gaitas un padarīt tās pēc vieglākas.