Pārlekt uz galveno saturu

Radiofrekvences katetra ablācija (RFKA)

Attēls
ārstniecība
Izveidots: 24. maijs, 2022. gads
Atjaunots: 22. novembris, 2022. gads

Latvijā bērniem RFKA tiek veiktas Paula Stradiņa klīniskajā universitātes slimnīcā, speciālā aritmoloģijas zālē. Lielākoties bērniem procedūra notiek vispārējā narkozē, tomēr ir gadījumi, kad procedūru var veikt arī bez narkozes. Vienu dienu pirms plānotās procedūras bērns iestājas kardioloģijas nodaļā, Bērnu klīniskajā universitātes slimnīcā, tiek veikti kontroles izmeklējumi (elektrokardiogramma, asins analīzes u.c. pēc nepieciešamības), anesteziologa konsultācija (dažkārt anesteziologa konsultāciju var veikt arī iepriekš ambulatori), un rokā tiek ievadīts venozais katetrs. Ja tiek lietoti antiaritmiski medikamenti, 1 dienu pirms operācijas tos parasti atceļ (par to jūs tiksiet informēti iepriekš). Procedūras dienā pirms procedūras nedrīkstēs ēst un dzert vairākas stundas (par laiku jūs informēs anesteziologs).

Attēls
Nosacījumi pirms anestēzijas, lai tā būtu droša

Ablācijas laikā ārsts vai nu uzkarsē (radiofrekvences ablācija) vai piesaldē (krioablācija) abnormālos audus sirdī, kas rada vai pārvada aritmijas signālus. Šī metode ir efektīva apmēram 90% gadījumu (atkarīgs no aritmijas veida). Pēc procedūras ārsts izņems katetrus no vēnas. Cirksnī, kur bija ievietots katetrs, tas tiks izņemts un atsevišķos gadījumos tiks uzlikta viena ādas šuve, ko izņem nākamajā dienā. Procedūru veic narkozē.

Pēc procedūras bērnam ir jāguļ mierīgi uz muguras, nedrīkst saliekt kājas pirmās stundas. Uz cirkšņa būs spiedošs pārsējs. Dūriena vietā var veidoties zilums. Dūriena vietā var būt arī sāpes. Tādā gadījumā var lietot pretsāpju medikamentus atbilstoši vecumam un svaram (paracetamolu vai ibuprofēnu). Pirmās 2-3 dienas pēc procedūras ieteicams mājas režīms. Pirmo nedēļu nedrīkst nodarboties ar sportu, celt smagumus, liekties uz priekšu.

Kādi ir riski

Lai gan komplikācijas ir ļoti retas, tādas var būt. Sāpes, infekcija vai asiņošana katetra ievietošanas vietā. Trombu veidošanās vēnā. Lai nerastos infekcija, āda tiek dezinficēta. Lai nerastos asiņošana, pēc procedūras dūriena vietā ir spiedošs pārsējs, un pacients nedrīks saliekt kāju pirmās stundas pēc procedūras. Lai neveidotos trombi, tiek ievadītas pretrecēšanas zāles (atsevišķos gadījumos ir jālieto arī aspirīns pirmos mēnešus pēc procedūras). Atkarībā no zonas sirdī, kur tiek veikta ablācija, ļoti retos gadījumos var rasties normāla impulsa pārvades traucējumi, kuru gadījumā nepieciešams implantēt sirds stimulatoru. Pastāv risks arī asiņošanai ap sirdi, tomēr tas ir niecīgs, un tādā gadījumā tas tiek savlaicīgi konstatēts ar ehokardiogrāfijas palīdzību.