Pārlekt uz galveno saturu

Rehabiltācija bērniem ar kardioloģiskām saslimšanām

Attēls
Rehabilitācija
Izveidots: 20. maijs, 2022. gads
Atjaunots: 29. novembris, 2022. gads
Rehabilitacija pirmsoperacijas periodā

Ja plānots veikt kardioloģisku operāciju, pirms operācijas būtiski apmācīt, kā veikt bērna vecumam piemērotu bronhu drenāžu un uzlabot plaušu ventilāciju, lai pēcoperācijas periodā varētu efektīvāk samazināt plaušu komplikāciju risku, kas var veidoties pēc ilgstošas mākslīgās asinsrites, kā arī komplicētu operāciju gadījumos. Fizioterapeits ieteiks vienkāršus, mājās veicamus vingrinājumus. Šim nolūkam lieti noder arī dažādu pūšamu rotaļlietu izmantošana mājas apstākļos.

Attēls
Pūšamās rotaļlietas

Pūšamie mūzikas instrumenti:

Attēls
Mūzikas instruments

 

Kāpēc to izmanto

Rehabilitācija pēc sirds operācijas atveseļošanās periodā:

Pēc operācijas pakāpeniski jāsāk veikt vingrinājumus un fizisko aktivitāšu uzdevumus, kas palīdzēs bērnam ātrāk atgriezties normālā ikdienas dzīvē, kā arī pasargās no iespējamām pēcoperācijas komplikācijām. Sākotnēji to labāk darīt fizioterapeita uzraudzībā. Fiziskās aktivitātes fizioterapeits dozē un vingrinājumus izvēlas, ņemot vērā bērna individuālo stāvokli (etioloģiju, patoģenēzi, klīniskās pazīmes, ķermeņa funkcionālo, vispārējo fizisko, emocionālo stāvokli un atveseļošanās dinamiku). Ieteicams apmeklēt arī nodarbības ūdenī, jo tām ir relaksējoša un atslogojoša iedarbība. Fiziski vingrojumi, kurus bērns veic siltā ūdenī, palīdz īsākā laikā atjaunot locītavu motoro funkciju, atslābināt saspringtus un stiprināt vājus muskuļus, mazināt sāpes, tāpat ūdens pozitīvi ietekmē vispārējo psihoemocionālo stāvokli.

Vispārējās aktivitātes bērniem ar iedzimtām ar sirds slimībām:

Visiem bērniem ir dabiska vajadzība pārvietoties, spēlēties un darboties.

Fiziskās aktivitātes ir nepieciešamas optimālai fiziskai, emocionālai un psihosociālai veselu bērnu, kā arī bērnu ar iedzimtām sirds slimībām attīstībai.

Attēls
Futbols

Kopumā bērniem ar sirds asinsvadu slimībām katru dienu vismaz 60 minūtes būtu jāiesaistās mērenās, vidēji smagās līdz izteikti smagās fiziskās aktivitātēs, kas ir gan piemērotas un atbilstošas katram bērnam individuāli, gan patīkamas un ietver dažādas aktivitātes. Tiem nav jābūt speciāliem vingrojumiem, galvenais ir kustēties un aktīvi rotaļāties – rāpot, ložņāt, skriet, braukt ar skrejriteni, spēlēt bumbu u.c. Protams, jāvēro, lai aktivitāšu laikā bērniņš justos labi. Ja bērnam kļūst grūti elpot, viņš paliek bāls vai lūpiņas un pirkstiņi kļūst zilgani, tad aktivitāte ir jāpārtrauc.

Attēls
Skrejritenis

Tēma

Rehabilitācija

Rehabilitācijas programmas bērniem un pusaudžiem ar dažādiem funkcionēšanas ierobežojumiem, kas radušies iedzimtu vai iegūtu veselības stāvokļu rezultātā.