Pārlekt uz galveno saturu

Adenoīdi jeb palielinātas aizdegunes mandeles

Adenoīdi ir termins, ko lieto, ja pacientam ir palielināta aizdegunes mandele.

Attēls
deguns
Izveidots: 28. novembris, 2021. gads
Atjaunots: 6. jūnijs, 2023. gads

Aizdegunes mandele ir visiem bērniem, bet ne visiem tā ir palielināta. Visbiežāk palielināta aizdegunes mandele ir bērniem 3–7 gadu vecumā, pēc tam aizdegunes mandele samazinās dabiskā ceļā. Tomēr ne visiem tā samazinās un dažiem sūdzības ir tik izteiktas, ka nepieciešama ārstēšana. Ļoti bieži adenoīdi kombinējas arī ar palielinātām aukslēju mandelēm, kas redzamas rīklē.

Simptomu apraksts

Biežākie simptomi ir apgrūtināta elpošana caur degunu, elpošana caur muti, pavērta mute, krākšana vai/un šņākuļošana naktī, bieži iesnas, mēdz būt ilgstošas, kā arī dažādas ausu problēmas (pasliktināta dzirde, vidusauss iekaisums).

Smagos gadījumos – elpošanas apstāšanās epizodes naktī.

Attēls
adenoīdi

Saistīto simptomu saraksts

Cēloņi

  • Biežas augšējo elpceļu infekcijas;
  • Strutaini mandeļu iekaisumi (angīna);
  • Ģimenē zināms, ka vecākiem, brāļiem, māsām vai vecvecākiem bijusi palielināta aizdegunes mandele;
  • Kuņģa skābes atvilnis.

Izmeklējumu apraksts

Veic rutīnas ORL orgānu – ausu, kakla, deguna, aizdegunes – apskati. Aizdegunes apskati veic vai nu ar speciālu spogulīti vai ar endoskopu. Dažkārt pacients ir niķīgs un neļauj apskatīt aizdeguni, kas ārstam ir pietiekami sarežģīta manipulācija. Tas nekas, jo diagnozi palīdz noteikt arī specifiski jautājumi, ko ārsts uzdod par pacienta sūdzībām. Radioloģiskie izmeklējumi vai asins analīzes visbiežāk nav nepieciešamas, lai noteiktu diagnozi.

Ārstniecība, simptomu mazināšana

Pacientam var nozīmēt lietot degunā pūšamos kortikosteroīdus ilgstošam kursam (1–3 mēneši), vieglākos gadījumos specifiska terapija nav nepieciešama, bet pacientu novēro ik pēc 3–6 mēnešiem, lai izvērtētu stāvokli. Smagākos gadījumos nepieciešams veikt operāciju – adenotomiju jeb aizdegunes mandeles izņemšanu.

Saistītās ārstu specialitātes

Saistītās diagnozes